Wodospad Wiktorii - Zimbabwe

Wodospad Wiktorii widać i słychać z odległości kilometrów. To majestatyczna demonstracja sił natury. Prawdziwy cud Afryki.

Wodospad Wiktorii leży w południowej Afryce, na granicy Zambii i Zimbabwe, na rzece Zambezi. Jest fenomenem naturalnym, ma szerokość całej rzeki Zambezi - ok. 1700 metrów i wysokość ok. 110 metrów. Wodospad Wiktorii jest dwa razy szerszy i dwa razy wyższy od Niagary.

Wodospad Wiktorii

Wodospad Wiktorii to niezwykła demonstracja sił przyrody. Już z odległości około 50 km od wodospadu dostrzec można unoszącą się w powietrzu chmurę pyłu wodnego, a huk miliardów litrów gwałtownie spadającej wody rozlega się w promieniu kilku kilometrów.

Odkrywca tego cudu, szkocki misjonasz i podróżnik David Livingstone nazwał ten wodospad na cześć swojej królowej, Wiktorii. Tubylcy nazywają go jednak - "dym, który grzmi" i ta nazwa wydaje się zdecydowanie bardziej trafna.

Wodospad Wiktorii ma w rzeczywistości pięć oddzielnych kaskad wodnych. Poszczególne części wodospadu noszą nazwy: Diabelska Katarakta, Wodospad Główny, Wodospad Końskiej Podkowy, Wodospad Tęczowy, Wschodnia Katarakta. Co minutę przepływa przez nie 550 tysięcy metrów sześciennych wody.

"Podczołgawszy się w strachu do stromej krawędzi, spojrzałem w głąb wielkiej szczeliny, która ciągnęła się w poprzek szerokiej Zambezi. Patrząc w przepaść, nie widzi się nic prócz gęstej białej chmury" - tak David Livingstone opisał w swoich notatkach z 1855 roku pierwsze spotkanie z Wodospadem Wiktorii. Podobno przerażony ogromem wodospadu podróżnik celowo zaniżył wysokość uskoku, bo trudno było mu uwierzyć w wyniki pomiaru.

Wodospad Wiktorii

Najlepszym punktem do oglądania wodospadu jest dziś "Knife Edge", most wybudowany w 1969 roku. Most nad przełomem Zambezi (większość mostu znajduje się po stronie Zambii) pochodzi z początku XX w. i ma postać stalowego łuku o rozpiętości 152 metrów i wysokości 111 metrów. Twórca mostu marzył, by przybywający w to miejsce turyści mogli nie tylko nasycić się widokiem wodospadu, ale także poczuć na twarzach delikatną mgiełkę. Knife Edge to także jedno z najwyższych miejsc w Afryce, gdzie można skakać na bungee. Najpiękniej wodospad prezentuje się jednak lotu ptaka.

Wodospad Wiktorii

Najlepiej podziwiać Wodospad Wiktorii od kwietnia do czerwca, kiedy poziom wody w rzece jest najwyższy. Wówczas woda dociera nawet do turystów stojących na moście, ale można wypożyczyć płaszcz przeciwdeszczowy. W miesiącach suszy, widoki i doznania nie będą tak spektakularne.

Wodospad Wiktorii

Wodospad Wiktorii mieni się różnymi kolorami w zależności od pory dnia. Nad ranem i tuż przed zmierzchem opary wodne przybierają odcienie różu, po intensywną czerwień. Mgły unoszące się nad uskokiem są wówczas tak gęste, że ledwo widać wodospad. Promienie słońca stwarzają w mgle i kropelkach wody ponad wodospadem niezliczone tęcze, które w zestawieniu z bujną zielenią otoczenia tworzą przepiękny widok. Na tle Wodospadu Wiktorii obserwować też można niezwykłe zjawisko - księżycową tęczę, która jak sama nazwa wskazuje, powstaje dzięki światłu odbijanemu przez światło Księżyca. Jest ona bardzo trudna do dostrzeżenia ze względu na ograniczone możliwości widzenia człowieka w ciemnościach, ale aparat z długim czasem naświetlania może ją uwiecznić.

Więcej o: