Chorwacja pogoda

Chorwacja to idealny kierunek na wakacje. Pogoda jest tam piękna przez większą część roku. Sprawdź jaka pogoda jest w Chorwacji w sezonie i po sezonie.

Chorwacja pogoda - klimat

Chorwacja pogoda. Klimat Chorwacji jest zróżnicowany. Pogoda zmienia się w zależności od regionu. Nad Morzem Adriatyckim, wzdłuż wybrzeża, panuje klimat śródziemnomorski, zaś w głębi lądu kontynentalny. Wyróżnia się także specyficzny mikroklimat górski w rejonie Górskiego Kotaru, gdzie odnotowuje się większą liczbę opadów deszczu, a w okresie zimowym spada tu znacznie więcej śniegu. Geograficzne uwarunkowania sprawiają, że pogoda w Chorwacji nie jest jednakowa - średnia temperatura w górach wynosi w lipcu 16°C, a w styczniu -6°C, podczas gdy na wybrzeżu odpowiednio 29°C i 8°C. Średnia temperatura w lipcu w Rijece to 24°C, w Dubrowniku 27°C. Średnia temperatura w zimie w Rijece to 3°C, w Dubrowniku 9°C. W głębi kraju temperatura minimalna może spaść czasem poniżej zera, co nie zdarza się w ogóle na wybrzeżu. Tam pogoda jest łagodna przez większą część roku.

Chorwacja pogoda - opady

Chorwacja pogoda. Wysokie opady rzędu 3000 mm dotyczą tylko regionu górskiego. Na wybrzeżu suma opadów jest znacznie niższa, a deszcz jeśli pada, to głównie w formie gwałtownych, krótkich burz. Najbardziej deszczową porą roku na wybrzeżu Chorwacji jest jesień. W części kontynentalnej Chorwacji lata mogą być deszczowe. W Chorwacji trwa latem okres suszy, który ciągnie się przez dwa miesiące. Na północnym wybrzeżu Chorwacji okres suszy może trwać trzy miesiące, natomiast na południowym wybrzeżu nawet cztery miesiące. Dzięki takiej pogodzie Chorwacja jest idealnym miejscem na urlop przez niemal pół roku.

Chorwacja pogoda - wiatry

Chorwacja pogoda. Wiosną i w okresie letnim morska bryza, nazywana mistral, obniża temperaturę wzdłuż wybrzeża, a zimą wiatr sirocco wtłacza na ląd ciepłe i wilgotne powietrze. Na pogodę Chorwacji wpływają także wiejące z północnego-wschodu wiatry o nazwie bora, które niosą ze sobą z głębi kraju suche powietrze i rozpraszają chmury. Latem mogą się pojawić też gwałtowne podmuchy wiatrów, dlatego na wielu plażach i mostach zobaczyć można odpowiednie ostrzeżenia.

Chorwacja pogoda - wybrzeże Chorwacji

Chorwacja pogoda. Wysokie góry osłaniają wybrzeże Chorwacji przed zimnymi, północnymi wiatrami, dzięki czemu wiosna zaczyna się tu wcześnie a jesień trwa długo. Pogoda na wybrzeżu Chorwacji charakteryzuje się z dużą ilością dni słonecznych. W miejscowości Pula słońce w lipcu i sierpniu świeci aż 10 godzin na dobę. Pogoda idealna! Lata są tu suche i gorące, a zimy łagodne i wilgotne. Dzięki ciepłemu prądowi morskiemu, który płynie na północ, wzdłuż wybrzeża Adriatyku, temperatura morza nigdy nie spada poniżej 10°C zimą, a w sierpniu wynosi nawet około 26°C. Pogoda w Chorwacji to także ciepłe letnie noce: średnia temperatura to ok. 20°C. Wybrzeże chorwackie dzięki takiej pogodzie i gwarancji słońca stanowi idealne miejsce na letni urlop.

Chorwacja pogoda - po sezonie

Chorwacja pogoda. Wiosna w Chorwacji rozpoczyna się szczególnie wcześnie, a jesień trwa bardzo długo. W kwietniu i październiku pogoda na wybrzeżu Chorwacji jest ładna, ale może być jeszcze za zimno na mieszkanie w namiocie. Ponad 20°C spodziewać się można w czerwcu oraz wrześniu. Połowa jesieni to, zdaniem wielu, najpiękniejsza pora nad chorwackim wybrzeżem Adriatyku. Zimy są w Chorwacji łagodne i deszczowe - temperatura rzadko spada poniżej 5°C. We znaki daje się jednak chłodny i suchy wiatr bora wiejący od strony lądu.

Chorwacja pogoda - kiedy jechać

Chorwacja pogoda. Pogoda na opalanie panuje w okresie od czerwca do września, kiedy występuje największa ilość dni słonecznych na wybrzeżu Chorwacji. Wtedy można też liczyć na ciepłe morze. Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe najlepiej wybrać się w miesiącach tuż przed lub tuż po najwyższym sezonie - czyli w kwietniu, maju i wrześniu. Pogoda jest wtedy przyjemna - około 22 °C, a unika się natłoku turystów. W okresie od maja aż do października na wybrzeżu nie występują też raczej deszcze. Chorwacja to kraj, którego pogoda jest równie piękna jak on sam.

Chorwacja pogoda - pogoda na zwiedzanie

Chorwacja pogoda - kwiecień: Temperatura w ciągu dnia wynosi od 20°C do 26°C. To jeszcze za wcześnie na morskie kąpiele, ale pogoda jest idealna na zwiedzanie Chorwacji.

Chorwacja pogoda - maj: Pogoda jest zwykle w maju piękna, słońce świeci cały dzień. Temperatura dochodzi do 30°C.

Chorwacja pogoda - wrzesień: Pogoda jest wciąż piękna, temperatura w granicach 25-30°C. To dobra Woda ma jeszcze ok. 21°C, dlatego we wrześniu można się jeszcze kąpać.

Więcej o: