Ferie 2012 w mieście. Część 3: Lublin, Łódź i Trójmiasto

Ferie 2012 w kilku województwach już się rozpoczęły, w kilku zaczną się niebawem. Jeśli nie planujecie w tym roku wyjazdu na narty ani wysłania dziecka na kolonie i nie wiecie, co robić z dzieckiem podczas ferii w mieście, sprawdźcie, co polskie miasta przygotowały na ferii 2012. W trzeciej odsłonie naszego cyklu o feriach 2012 w mieście ferie w Lublinie, Łodzi i Trójmieście.

Ferie 2012 w Lublinie (termin ferii 30 stycznia - 12 lutego)

W Lublinie podczas tegorocznych ferii nie tylko dzieci, ale też dorośli nie powinny się nudzić. Oto niektóre propozycje na spędzenie dwóch zimowych tygodni bez szkoły:

Ferie 2012 - ekologia, design, teatr, film

Warsztaty Kultury (Filia Centrum Kultury) to cykl wydarzeń przygotowanych specjalnie z myślą o uczniach szkół podstawowych, gimnazjalnych i liceów, a także o najmłodszych mieszkańcach Lublina i ich rodzicach. W programie:

- wtorki (31 stycznia i 7 lutego)

godz. 10.00-12.00 - filcowe ozdoby, warsztaty plastyczne dla młodzieży w wieku 11 - 14 lat podczas, których dzieci będą wykonywać różnego rodzaju przedmioty użytkowe wykonane z filcu.

godz.16.00-16.30 - animacje rosyjskie - pokaz rosyjskich animacji dla najmłodszych z czytaniem na żywo. - środa (1 lutego)

godz. 10.00-13.00 - warsztat 3R - reduce, reuse, recycle - warsztaty ekologiczne dla gimnazjalistów.

godz.17.00 - "Sekret Eleonory" - bajka animowana. - środa (8 lutego)

godz. 10.00-13.00 - oszczędzanie wody i energii - warsztaty ekologiczne dla licealistów.

godz.17.00 "Piotruś i Wilk" - pokaz filmu opartego na baśni muzycznej Sergiusza Prokofiewa. - czwartki (2 i 9 lutego)

godz. 11.00 - 14.00 - Improv - warsztaty improwizacji teatralnej dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. - piątek (3 lutego)

godz. 11.00-15.00 - "Gdzie mieszka design?" - warsztaty kreatywności, warsztaty dla licealistów, studentów i osób dorosłych, podczas których praca w grupach połączona jest z dobrą zabawą.

- sobota (4 lutego)

godz. 11.00-14.00 - "poduszkowiec" -Taniec w chuście, czyli warsztaty dla rodziców i niemowląt. - niedziela (5 lutego)

godz.11.00-13.00 - "Scrapbooking" - warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6 - 10 lat.

godz.14.00-17.00 - warsztat Małego Melomana dla dzieci w wieku 5 - 10 lat. - niedziela (5 i 12 lutego)

godz. 10.00-11.00 - "Ciepła mowa - warsztaty opowiadania bajek dla rodziców" - warsztaty z niespodzianką dla rodziców i dzieci. - piątek (10 lutego)

godz.11.00-15.00 - "Torba na miarę..." - warsztaty designu dla licealistów, studentów i dorosłych.

Wstęp wolny. Do udziału w zajęciach nie są potrzebne wcześniejsze zapisy.

Ferie 2012 - spektakle, zajęcia taneczne, plastyczne, wokalne, karate, kino

Dom Kultury LSM przygotował na ferie 2012 zajęcia od 30 stycznia do 10 lutego w godz. 9-15.30. W zajęciach będzie mogło wziąć udział ok. 40 dzieci w wieku 7-11 lat. Dla uczestników ferii zaplanowano zajęcia taneczne, plastyczne, wokalne, z origami i z tkactwa. Będą też zajęcia z karate. Dzieci zobaczą również sześć filmów w kinie Grażyna. Będą uczestniczyć w trzech spektaklach. Dwa z nich zobaczą w Teatrze Muzycznym, będzie to Pinokio i Pan Twardowski. Kolejny, w Teatrze Andersena, nosi tytuł Kalosze szczęścia. Na zakończenie ferii 2012 dzieci dostaną pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

Zajęcia są bezpłatne. Płatne są tylko bilety wstępu i przejazdy. Zapisy od 16 stycznia.

Dom Kultury Łęgi również przygotował atrakcje na ferie. W programie m.in. wyjścia do kina, Teatru Andersena, zwiedzanie lubelskich muzeów. Będą też warsztaty cyrkowe, zajęcia sportowe, zajęcia z wolontariuszami z innych krajów, m.in. z Chin i Kolumbii w ramach współpracy z AEISEC, wyjścia do centrum rozrywki dla dzieci Kraina Zabaw. Ostatniego dnia ferii 2012 odbędzie się bal przebierańców.

Koszt zajęć dla członków SM "Czuby" z os. Łęgi - 30 zł/tydzień, dla pozostałych dzieci - 50 zł/tydzień. Trwają zapisy.

Dom Kultury Skarpa również zaprasza dzieci i młodzież na ferie 2012. W programie gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz warsztaty taneczne, plastyczne i modelarskie. Będą też wyjścia do teatru Lalki i Aktora oraz do centrum rozrywki dla dzieci Kids Club. Trwają zapisy.

Ferie 2012 w Łodzi (termin ferii 30 stycznia - 12 lutego)

W Łodzi na ferie 2012 warto sprawdzić przede wszystkim bogatą ofertę półkolonii. Wybierać można spośród licznych propozycji szkół oraz domów kultury (Bałuty, Górna i Polesie). W szkołach z Orlikami prowadzone będą dodatkowo zajęcia sportowe.

Ferie 2012 za złotówkę

Pałac Młodzieży w Łodzi przygotował fajną akcję "Ferie za złotówkę". Zajęcia organizowane będą na terenie Pałacu Młodzieży w Łodzi od poniedziałku do piątku (31.01.2012 - 03.02.2012, 06.02.2012 - 10.02.2012). Oferta jest bardzo różnorodna, można uczestniczyć w warsztatach poznawczych (np. z programowania lub ekologii), plastycznych, muzycznych, tanecznych lub sportowych. Koszt jednego warsztatu wynosi 1 zł, zapisy oraz wpłaty codziennie od 16.02 w recepcji Pałacu Młodzieży.

Ferie 2012 w filharmonii, muzeum i teatrze

W sobotnie przedpołudnia Filharmonia Łódzka zaprasza dzieci na warsztaty "Odkrywcy Muzyki " i specjalny koncert. Są to spotkania w formie warsztatów, prowadzonych metodą Carla Orffa, niemieckiego kompozytora i pedagoga, który w swoich działaniach łączył mowę, śpiew, taniec i grę na prostych instrumentach. Bilety kosztują 30 zł.

W niedzielne przedpołudnia warto zajrzeć na filmowy poranek do Muzeum Kinematografii na bajkę pt. "Latająca Maszyna" połączoną ze zwiedzaniem wystawy "Pałac pełen bajek" lub "Tajemnica planu filmowego".

Można też wybrać się do Teatru Lalek Arlekin na jedną z klasycznych baśni dla dzieci np. "Złodziej Czasu" lub "Wyprawa na szklaną Górę". Jak co roku, teatr proponuje też podczas ferii warsztaty teatralne, w trakcie których dzieci będą miały okazję poznać teatr od kulis, zapoznać się ze sceną, pracowniami teatralnymi i zapleczem technicznym. Dowiedzą się jak powstaje spektakl i jakie funkcje pełnią poszczególni realizatorzy. Każda z grup teatralnych przygotuje też pod opieką artystów Arlekina własny spektakl, grupa plastyczna pokaz własnoręcznie przygotowanych lalek i wystawę plastyczną, a grupa taneczna - show taneczne.

Ferie 2012 w Trójmieście (termin ferii 30 stycznia - 12 lutego)

W Trójmieście podczas ferii 2012 też nie sposób się nudzić.

Miejska Instytucja Kultury Gdańsk zaprasza do uczestnictwa w grze miejskiej organizowanej przez Gdańsk 2016 (www.gdansk2016.eu). Gra miejska to nie tylko okazja do poszukiwania ciekawych miejsc w Gdańsku, to również nauka historii i świetna zabawa. W styczniu organizatorzy zachęcają do odkrywania legend Głównego Miasta. Wycieczka rozpocznie się od Przedbramia, które mieści się nieopodal Złotej Bramy. Uczestnicy poznają tajemnicę Więziennej Wieży i dowiedzą się, czego najbardziej obawiali się złoczyńcy, zbadają przypadek postaci ogromnego Kozaka widocznej na ścianie Wielkiej Zbrojowni, a także rozszyfrują historię miłości pary staruszków, których wyrzeźbiono w portalu Szpitala Św. Ducha.

Ferie 2012 z nauką języków

Ciekawe zajęcia językowe pt. "Odkryj zagraniczną przyrodę" proponuje szkoła językowa Lengua Viva . Ideą warsztatu, który odbędzie się 21 stycznia, jest prezentacja kilku krajów, a przede wszystkim wprowadzenie do nowego języka obcego (w tym wypadku angielskiego oraz szwedzkiego). Podczas wydarzenia dzieci będą mogły dowiedzieć się wielu ciekawostek, zagłębić się w kulturę, mentalność i zwyczaje mieszkańców innych krajów świata.

Wstęp bezpłatny.

Ferie 2012 z końmi

Fundacja AnimalPro z Gdyni zaprasza wszystkie dzieci powyżej 5. roku życia na przejażdżki konne, naukę jazdy i zabawy z końmi. Zajęcia odbywają się na krytej hali oraz w terenie.

Ferie 2012 z biologią na wesoło

Również w Gdyni Centrum Edufun organizuje ferie z biologią, ale oczywiście na wesoło. Zajęcia to gratka dla tych dzieci, które lubią eksperymentować i interesują się przyrodą - będą między innymi budować sztuczne serce i testować działanie swoich nosów

Ferie 2012 z robotami

Centrum EduRobot proponuje z kolei warsztaty robotyki dla dzieci w wieku 5-12 lat, podczas których dzieci projektują, budują i ożywiają roboty. Odkrywają fascynujący świat techniki, mechaniki i robotyki. Dzieci uczestniczą w zajęciach, na których mogą zrealizować swoje pomysły konstruktorskie, np. zbudować mechanicznego aligatora lub wyścigówkę.

Więcej o: