Pasażerowie z nadwagą powinni płacić więcej za miejsce w samolocie

Przez pasażerów z nadwagą samoloty spalają więcej paliwa, dlatego ci powinni płacić więcej - twierdzi Tony Webber, były szef działu ekonomicznego australijskich linii lotniczych Qantas

Tony Webber opublikował artykuł w australijskiej gazecie Business Day, w którym tłumaczy, dlaczego pasażerowie z nadwagą powinni płacić więcej za miejsce w samolocie. Przez otyłych pasażerów samoloty spalają więcej paliwa. Dlatego każda osoba, która przekroczy określony limit wagi powinna zapłacić więcej za podróż - uważa były szef działu ekonomicznego australijskich linii lotniczych Qantas. Jaka jest "waga idealna", tego niestety nie podaje. Dodaje jednak, że osoby, które będą na diecie, nie powinny się martwić, że podwyżki je obejmą. Jak udowodnią, że są na diecie? Tego Webber również nie wyjaśnia.

Twierdzi jednak, że to niesprawiedliwe, by szczupłe osoby ponosiły finansowe konsekwencje czyjejś otyłości. Tłumaczy, że w związku z tym, że samoloty spalają więcej paliwa przez otyłych pasażerów, linie lotnicze podnoszą ceny biletów, by wyrównać koszty. I każdy z nas, mimo że nie wszyscy jesteśmy otyli, koszty te ponosi. Rozwiązaniem idealnym zdaniem Webbera jest ustalenie średniej wagi każdego pasażera. Za każdy kilogram ponad średnią płacilibyśmy dodatkowo. Jednocześnie osoby, który ważyłyby mniej od średniej, zapłaciłyby mniej za bilet.

Dlaczego Tony Webber podał do wiadomości publicznej swoją kontrowersyjną opinię dopiero teraz? Otóż w latach 2004-2011 był szefem działu ekonomicznego australijskich linii lotniczych Qantas. Linie lotnicze nie podzielały widocznie jego zdania, a nawet jeśli podzielały, nie chciały podawać go do opinii publicznej w obawie przed krytyką. Kiedy więc tylko Webber ustąpił ze stanowiska szefa działu ekonomii z końcówką ubiegłego toku, kilkanaście dni po odejściu opublikował artykuł z kontrowersyjną teorią. Tony Webber obecnie naucza w University of Sydney Business School.

W internetowej wersji artykułu zamieszczono sondaż, w którym pytano, czy faktycznie osoby z nadwagą powinni więcej płacić za bilet lotniczy. Co ciekawe, w sondażu zagłosowało 28 407 internautów i aż 67% uważa, że otyłe osoby powinny ponosić większe koszty za bilet lotniczy , 5% nie ma zdania, co oznacza, że jedynie 28% jest przeciw.

A co uważasz Ty? Zagłosuj w naszym sondażu "Czy pasażerowie z nadwagą powinni płacić więcej za miejsce w samolocie?".

źródło: businessday.com.au

Czy pasażerowie z nadwagą powinny płacić więcej za miejsce w samolocie?
Więcej o: