Egipt rekiny. Co roku słyszy się doniesienia o atakach rekinów w Egipcie. Tragiczny był pod tym względem 2010 rok, kiedy to w listopadzie i grudniu u wybrzeży egipskiego Sharm el Sheikh rekiny kilkakrotnie zaatakowały kąpiących się ludzi. Jedna osoba zginęła, a trzy miały odgryzione koniczyny.
Zawsze, gdy rekiny atakują człowieka, pojawia się pytanie dlaczego to robią, bo rekiny naturalnie nie polują na ludzi. Egipski Urząd Ochrony Środowiska i Ministerstwo Turystyki zwraca się w takich przypadkach do światowych ekspertów z prośbą o pomoc w zbadaniu, dlaczego w danym rejonie rekiny są agresywne w stosunku do ludzi. Za ataki na ludzi są w większości odpowiedzialne białopłetwe rekiny oceaniczne, które mają silny instynkt tropicieli
Egipt rekiny. Dlaczego rekiny atakują ludzi? Powodów może być kilka. Nadmierne odłowy ryb prowadzone na Morzu Czerwonym zmuszają rekiny do zmiany terytorium w poszukiwaniu pożywienia. Kolejnym powodem jest nielegalne wyrzucanie zwłok zwierząt (baranów, owiec) w niewielkiej odległości od brzegu przez załogi statków transportujących zwierzęta. Dużą rolę odgrywa też topografia terenu. W niektórych miejscach w Egipcie woda blisko brzegu jest na tyle głęboka, że rekiny mogą swobodnie podpływać w pobliże kąpiących się ludzi Niebezpieczne jest też karmienie ryb przez załogi i pasażerów statków turystycznych ze szklanym dnem, co może sprowokować rekiny do podpływania w pobliże plaży. Mimo zakazów rekiny są też dokarmiane przez niektórych pracowników szkół dla nurków, przez co mogą pomylić człowieka na przykład z kurczakiem, którym ostatnio były częstowane.
Nie bez znaczenia jest też globalne ocieplenie. Stale podwyższająca się temperatura Morza Czerwonego zwiększa metabolizm rekinów, które potrzebują przez to więcej pożywienia.
Egipt rekiny. Lepiej nie wypływać daleko od brzegu tam, gdzie występują rekiny w Egipcie. Warto pływać w grupie - rekiny częściej atakują samotnych pływaków. Lepiej nie pływać w Egipcie w nocy i po zmroku - rekiny są wtedy bardziej aktywne. Jeśli rekin zaatakuje, trzeba go pociągnąć za znajdujące się na jego boku skrzela - to najwrażliwsze miejsca drapieżnika.
Egipt rekiny. Niektórych turystów rekiny w Egipcie przerażają, inni jadą do Egiptu po to, by rekiny zobaczyć. Nurkowanie z rekinami to duża dawka adrenaliny. Taką przygodę można przeżyć tylko w towarzystwie wykwalifikowanego podwodnego przewodnika. Trzeba też wybrać odpowiednie miejsce na nurkowanie. Różne gatunki rekinów pływają bowiem w różnych rejonach w Egipcie. Największe szanse na obserwację rekinów są na wyspach w Egipcie oddalonych daleko od lądu, czyli: Brothers, Daedalus, Rocky i Zabargad. Idealne miejsce, które rekiny odwiedzają regularnie to Elphinstone, rafa na Morzu Czerwonym, położona ponad 12 km od egipskiego brzegu. Tam spotkanie z rekinami jest pewne na 90 proc.
Bardzo ważna jest też pora roku i związana z nią temperatura wody. Większa szansa na spotkanie ze rekinami jest zimą i wiosną, kiedy temperatura wody jest niższa. Latem i jesienią rekiny migrują do wód chłodniejszych i praktycznie nie ma szans na spotkanie z nimi podczas nurkowania.
W 2010 roku na świecie zgłoszono 79 ataków rekinów na ludzi - przy czym za atak uważa się nawet samo zetknięcie z drapieżnikiem, także to bez urazów. Sześć przypadków zakończyło się śmiercią. Dla porównania ofiarą hipopotamów pada rocznie około 50 osób. Organizacje broniące rekinów podają, że liczba rekinów drastycznie maleje. Szacuje się, że z rąk człowieka na świecie ginie rocznie ponad 100 milionów rekinów. Na dodatek ginie ich więcej niż się rodzi. Ciąża rekinów trwa bowiem dłużej niż u innych drapieżników, bo nawet 2 lata. Ludzie obcinają często rekinom tylko płetwy, które uchodzą za przysmak i afrodyzjak, a potem wpuszczają je z powrotem do morza, skazując na pewną śmierć w męczarniach.