Egipt rekiny

Egipt oferuje doskonałe warunki do kąpieli morskich i nurkowania. W ciepłej przejrzystej wodzie można zobaczyć kolorowe ryby i stworzenia morskie w tym...rekiny. Czy rekiny w Egipcie atakują ludzi? Czy pływanie w Morzu Czerwonym jest bezpieczne?

Egipt rekiny

Egipt rekiny. Co roku słyszy się doniesienia o atakach rekinów w Egipcie. Tragiczny był pod tym względem 2010 rok, kiedy to w listopadzie i grudniu u wybrzeży egipskiego Sharm el Sheikh rekiny kilkakrotnie zaatakowały kąpiących się ludzi. Jedna osoba zginęła, a trzy miały odgryzione koniczyny.

Zawsze, gdy rekiny atakują człowieka, pojawia się pytanie dlaczego to robią, bo rekiny naturalnie nie polują na ludzi. Egipski Urząd Ochrony Środowiska i Ministerstwo Turystyki zwraca się w takich przypadkach do światowych ekspertów z prośbą o pomoc w zbadaniu, dlaczego w danym rejonie rekiny są agresywne w stosunku do ludzi. Za ataki na ludzi są w większości odpowiedzialne białopłetwe rekiny oceaniczne, które mają silny instynkt tropicieli

Egipt rekiny - powody

Egipt rekiny. Dlaczego rekiny atakują ludzi? Powodów może być kilka. Nadmierne odłowy ryb prowadzone na Morzu Czerwonym zmuszają rekiny do zmiany terytorium w poszukiwaniu pożywienia. Kolejnym powodem jest nielegalne wyrzucanie zwłok zwierząt (baranów, owiec) w niewielkiej odległości od brzegu przez załogi statków transportujących zwierzęta. Dużą rolę odgrywa też topografia terenu. W niektórych miejscach w Egipcie woda blisko brzegu jest na tyle głęboka, że rekiny mogą swobodnie podpływać w pobliże kąpiących się ludzi Niebezpieczne jest też karmienie ryb przez załogi i pasażerów statków turystycznych ze szklanym dnem, co może sprowokować rekiny do podpływania w pobliże plaży. Mimo zakazów rekiny są też dokarmiane przez niektórych pracowników szkół dla nurków, przez co mogą pomylić człowieka na przykład z kurczakiem, którym ostatnio były częstowane.

Nie bez znaczenia jest też globalne ocieplenie. Stale podwyższająca się temperatura Morza Czerwonego zwiększa metabolizm rekinów, które potrzebują przez to więcej pożywienia.

Egipt rekiny - obrona

Egipt rekiny. Lepiej nie wypływać daleko od brzegu tam, gdzie występują rekiny w Egipcie. Warto pływać w grupie - rekiny częściej atakują samotnych pływaków. Lepiej nie pływać w Egipcie w nocy i po zmroku - rekiny są wtedy bardziej aktywne. Jeśli rekin zaatakuje, trzeba go pociągnąć za znajdujące się na jego boku skrzela - to najwrażliwsze miejsca drapieżnika.

Egipt rekiny - nurkowanie z rekinami

Egipt rekiny. Niektórych turystów rekiny w Egipcie przerażają, inni jadą do Egiptu po to, by rekiny zobaczyć. Nurkowanie z rekinami to duża dawka adrenaliny. Taką przygodę można przeżyć tylko w towarzystwie wykwalifikowanego podwodnego przewodnika. Trzeba też wybrać odpowiednie miejsce na nurkowanie. Różne gatunki rekinów pływają bowiem w różnych rejonach w Egipcie. Największe szanse na obserwację rekinów są na wyspach w Egipcie oddalonych daleko od lądu, czyli: Brothers, Daedalus, Rocky i Zabargad. Idealne miejsce, które rekiny odwiedzają regularnie to Elphinstone, rafa na Morzu Czerwonym, położona ponad 12 km od egipskiego brzegu. Tam spotkanie z rekinami jest pewne na 90 proc.

Bardzo ważna jest też pora roku i związana z nią temperatura wody. Większa szansa na spotkanie ze rekinami jest zimą i wiosną, kiedy temperatura wody jest niższa. Latem i jesienią rekiny migrują do wód chłodniejszych i praktycznie nie ma szans na spotkanie z nimi podczas nurkowania.

Egipt rekiny - ochrona

W 2010 roku na świecie zgłoszono 79 ataków rekinów na ludzi - przy czym za atak uważa się nawet samo zetknięcie z drapieżnikiem, także to bez urazów. Sześć przypadków zakończyło się śmiercią. Dla porównania ofiarą hipopotamów pada rocznie około 50 osób. Organizacje broniące rekinów podają, że liczba rekinów drastycznie maleje. Szacuje się, że z rąk człowieka na świecie ginie rocznie ponad 100 milionów rekinów. Na dodatek ginie ich więcej niż się rodzi. Ciąża rekinów trwa bowiem dłużej niż u innych drapieżników, bo nawet 2 lata. Ludzie obcinają często rekinom tylko płetwy, które uchodzą za przysmak i afrodyzjak, a potem wpuszczają je z powrotem do morza, skazując na pewną śmierć w męczarniach.

Więcej o: