Wyspy Kanaryjskie Lanzarote i Gran Canaria

Ponoć każda z Wysp Kanaryjskich jest inna, ma swój styl. Udało nam się zobaczyć dwie spośród Wysp Kanaryjskich, Lanzarote i Gran Canarię, i możemy potwierdzić - obie wyspy urzekają i uwodzą w inny sposób.

Wszystkie wyspy archipelagu Wysp Kanaryjskich (należącego dziś do Hiszpanii) powstały na skutek wybuchów wulkanów w głębi Oceanu Atlantyckiego 20-40 mln lat temu.

Wyspy Kanaryjskie pogoda

Listopad to doskonała pora, by wybrać się na Wyspy Kanaryjskie. Temperatura jest niewiele niższa niż w lecie (średnio 18 st. C, latem 23 st. C), ale zdarzają się niewielkie opady, a żyzna wulkaniczna gleba reaguje na każdą kroplę deszczu eksplozją roślinności. Dlatego też jesienią i zimą Wyspy Kanaryjskie są najpiękniejsze.

WIĘCEJ O: Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie Gran Canaria plaże trekking góry

Gran Canaria ma kształt stożka - od najwyższego punktu w środku wyspy - Pico de las Nieves, 1949 m n.p.m. - opadają w kierunku morza różnej wysokości zbocza. Dlatego na Gran Canarii znajdziemy tu i góry z malowniczymi trasami dla miłośników trekkingu, i majestatyczne klify, i złote plaże.

Wyspy Kanaryjskie Gran Canaria Las Palmas

Stolicą wyspy Gran Canaria jest zlokalizowane na północy Las Palmas de Gran Canaria . Najstarsza część Las Palmas to Vegueta, gdzie w 1478 r. wylądował pierwszy hiszpański konkwistador Juan Rejón. W dzielnicy tej znajduje się Casa de Colón, czyli Dom Kolumba - tradycyjna kanaryjska willa, w której urządzono muzeum słynnego odkrywcy (w jednej z sal zrekonstruowano wnętrze statku). Ponoć Kolumb zatrzymał się w Las Palmas w 1492 r. w drodze do Nowego Świata. Niedaleko Domu Kolumba w Las Palmas znajduje się słynny plac św. Anny, z ogromną katedrą św. Anny, której budowę rozpoczęto w 1497 r., a także Museo Canario, w którym zgromadzono liczne eksponaty związane z rdzennymi mieszkańcami Wysp Kanaryjskich, zwanych Guanczami. Z kolei w północnej części Las Palmas mamy do odwiedzenia Puerto de la Luz, wielki port ze starą twierdzą obronną. Po długim dniu zwiedzania odpocząć można na plaży Playa de las Centeras, uważanej za jedną z najlepszych hiszpańskich plaż miejskich.

Wyspy Kanaryjskie Gran Canaria Maspalomas i Playa de Ingles

Z Las Palmas przenosimy się na samo południe wyspy Gran Canaria, gdzie stacjonuje większość turystów. Zaledwie godzina drogi dzieli nas od słynnych kurortów Gran Canarii Maspalomas i Playa de Ingles . Jeśli nie marzymy o tętniących życiem hotelach i deptakach, długo tu nie zabawimy. Nie możemy jednak wyjechać bez zobaczenia przepięknych białych wydm Maspalomas, zajmujących 418 ha nabrzeża. 10 km od Maspalomas znajduje się też inna atrakcja - Palmitos Park, pełen egzotycznych roślin i zwierząt, m.in. orangutanów, tukanów, bajecznie kolorowych papug i motyli.

Wyspy Kanaryjskie Gran Canaria Puerto Rico i Puerto de Mogan

Przemieszczamy się wzdłuż wybrzeża na zachód. Mijamy Puerto Rico , słynną miejscowość wypoczynkową, i docieramy do uroczego Puerto de Mogan . Marina utworzona w dawnym porcie rybackim otoczona jest rzędami małych białych domków z pergolami, z których zwieszają się kaskady kolorowych bugenwilli. Ze względu na małe kanały przecinające miasteczko, Puerto de Mogan zwane jest kanaryjską Wenecją. Czas płynie tu wolno i leniwie. Można odpocząć na plaży, ponurkować lub popłynąć w krótki rejs żółtą łodzią podwodną, podziwiając ławice ryb przemykające wśród wraków statków. Z Puerto de Mogan nie będziemy chcieli szybko wyjechać.

Wyspy Kanaryjskie Gran Canaria góry i UNESCO

Gdy nacieszymy się słońcem i oceanem, możemy ruszać w głąb wyspy Gran Canaria - w góry . Krętymi drogami wspinamy się ku szczytom wypiętrzonym przez wybuchy wulkaniczne. Skały wznoszące się wśród chmur mają charakterystyczne kształty, stąd ich nazwy, np. El Fraile (mnich), La Rana (żaba). Niedaleko miejscowości Ayacata jest parking, na którym zostawiamy samochód, żeby już na własnych nogach dotrzeć do Roque Nublo (Skały Mgieł), 1803 m n.p.m., bazaltowego monolitu, który stanowi wizytówkę Gran Canarii. W górach Gran Canarii głos niesie się doskonale - miejscowi wykorzystali ten fakt, by porozumiewać się na duże odległości. Stworzyli własny język gwizdany (wpisany na listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO), dzięki któremu mieli pewność, że przekazywane nad górami wiadomości nie dostaną się do niepowołanych uszu. Wyspy Kanaryjskie Gran Canaria

W centrum Gran Canarii znajdziemy wiele szlaków pieszych i rowerowych. Podróżując po okolicy, warto zawitać do takich miejscowości jak Tejeda (górska wioska z uroczym kościołem z 1921 r.), Artenara (z punktem widokowym i jaskiniami mieszkalnymi, które można zwiedzać), Teror (przepiękne miasteczko z XVIII-wieczną bazyliką Matki Boskiej Sosnowej, patronki Gran Canarii) czy też, dalej na północy, Arucas (słynącego z neogotyckiej katedry Iglesia de San Juan).

WIĘCEJ O: Gran Canaria

Wyspy Kanaryjskie Lanzarote

Druga spośród Wysp Kanaryjskich - wyspa Lanzarote - to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na ziemi. Na wyspie Lanzarote o powierzchni niecałych 850 tys. km kw. znajduje się 110 wulkanów i 300 kraterów - co daje drugą na świecie, po Hawajach, koncentrację wulkanów. Prawie 1/4 powierzchni Lanzarote to pola zastygłej lawy - różnokolorowe, bo lawa z wiekiem zmienia barwę (im starsza, tym jaśniejsza). Ostatnia potężna erupcja nastąpiła w 1730 r. i skończyła się... w 1736 r. Przez 6 lat wiele wulkanów grzmiało i pluło lawą. Z powodu pyłów wulkanicznych mieszkańcy Lanzarote przez 6 lat nie widzieli słońca. Płynna lawa z kraterów przemieszczała się do morza i w kontakcie z wodą i powietrzem zastygała, powiększając powierzchnię wyspy. Tak powstał obecny krajobraz wyspy Lanzarote, przy którym człowiek czuje się mały i bezradny wobec potęgi natury.

Wyspy Kanaryjskie Lanzarote Góry Ognia

Najbardziej wstrząsające spotkanie z żywiołem przeżyjemy, odwiedzając Park Narodowy Timanfaya w zachodniej części wyspy Lanzarote. Widniejący tu kosmiczny krajobraz jest wynikiem XVIII-wiecznych erupcji oraz - w mniejszym stopniu - słabszych wybuchów z 1824 r. Po parku Timanfaya podróżujemy autobusem, który wiezie nas w Montanas de Feugo , czyli Góry Ognia . Oniemiali patrzymy na gigantyczne stożki wulkaniczne, olbrzymie kratery, pola czarnej i czerwonej lawy. Z autobusu na miękkich nogach wysiadamy przy restauracji El Diablo, gdzie możemy posilić się mięsem upieczonym... w kraterze. Gdy weźmiemy do ręki drobne kamyki podniesione z ziemi przed restauracją, przekonamy się, że są zbyt gorące, by je utrzymać. Woda wlana do małego otworu w ziemi po kilku sekundach wylatuje z hukiem w postaci pary. Z niepokojem uświadamiamy sobie, że 300 lat to za mało, żeby wulkan porządnie wystygł. Pod naszymi stopami nadal bulgocze wrząca lawa.

Wyspy Kanaryjskie Lanzarote kurort na lawie

Lanzarote nie byłaby taka, jaka jest - nieposkromiona, surowa, prawdziwa - gdyby nie César Manrique, artysta urodzony na Lanzarote w 1919 r. Wypromował on niepowtarzalne piękno wyspy i ocalił ją od stania się kolejnym pospolitym kurortem. W tym, co dotąd było przekleństwem Lanzarote, dostrzegł jej dar i błogosławieństwo. Wybudował swój dom w środku pola lawy w miejscowości Tahiche , adaptując na pomieszczenia jaskinie wulkanicznie. Mieści się tu obecnie muzeum Fundacion de César Manrique.

Podróżując z Tahiche na północ, natkniemy się na kolejne genialne dzieła Manrique, m.in. zaprojektowany przez niego ogród botaniczny Jardin de Cactus , gdzie w środku dawnego kamieniołomu rośnie ponad 10 tys. kaktusów.

Wyspy Kanaryjskie Lanzarote jaskinie Jameos del Aqua

Jeszcze dalej, za Punta Mejeres , znajdują się Jameos del Aqua , czyli wulkaniczne zapadliska, w których Manrique stworzył klimatyczne miejsce rozrywki. W połączonych ze sobą jaskiniach znajdziemy kawiarenkę, grotę z naturalnym słonym jeziorem zamieszkałym przez białe kraby oraz salę koncertową. Po wyjściu z jaskiń niespodziewanie lądujemy w rajskim ogrodzie, ale - pssst - nie zdradzajmy wszystkiego. Jeśli komuś spodoba się chodzenie po grotach, nie może ominąć Cueva de los Verdes, czyli Jaskini Zielonych. Zwiedzającym udostępniono tu dwukilometrowy labirynt korytarzy podziemnych, nieziemsko wręcz podświetlonych. Zawieszeni w przestworzach Wyspy Kanaryjskie Lanzarote Mirador del Rio Od Cueva de los Verdes mamy już tylko kawałek do cudownego Mirador del Rio, który Lanzarote zawdzięcza znów Césarowi Manrique. W 1973 r. artysta przemienił dawne stanowisko artyleryjskie w punkt widokowy, z tarasami wiszącymi prawie pół kilometra nad urwiskiem.

WIĘCEJ O: Lanzarote

Wyspy Kanaryjskie Lanzarote plaże i Fuerteventura

Zmęczeni zwiedzaniem? Wróćmy na południe wyspy, gdzie czekają miejscowości wypoczynkowe, takie jak Playa Blanca , Puerto de Carmen czy Costa Teguise . Z Playa Blanca kursuje prom na Fuertaventura , wyspę słynącą z pięknych plaż, doskonały cel jednodniowej wycieczki. Rajski ogród w czarnej lawie? Żeby to zobaczyć na własne oczy, trzeba odwiedzić Jameos del Aqua. Zwiedzając Park Narodowy Timanfaya, momentami mamy wrażenie, jakbyśmy przenieśli się na inną planetę.

Czytaj więcej podobnych tekstów w serwisie Poradnik Domowy

WIĘCEJ O: Wyspy Kanaryjskie

Więcej o: