Jordania - informacje praktyczne i co zobaczyć w Jordanii

Jordania, nieduży kraj na Bliskim Wschodzie, jest w tej chwili jednym z bezpieczniejszych dla turystów miejsc w regionie. Piszemy, jak najlepiej i najtaniej podróżować po Jordanii oraz jakie największe atrakcje Jordanii koniecznie trzeba zobaczyć.

Jordania wizy

Obywatele RP udający się do Jordanii mają obowiązek posiadania wizy, ale w Polsce nie ma ambasady Jordanii (najbliższa znajduje się w Berlinie). Po wizę można więc pojechać do stolicy Niemiec, ale znacznie prościej jest wykupić jordańską wizę przy wjeździe do Jordanii. Wizę można otrzymać na międzynarodowych przejściach granicznych, z wyjątkiem przejścia na moście Króla Husajna (Allenby Bridge). Przekraczając granicę jordańską trzeba też zapłacić podatek wjazdowy, jego wysokość jest zmienna i wynosi kilkanaście dolarów.

Dojazd do Jordanii

Do Jordanii najprościej jest dostać się samolotem (przylatując np. do stolicy kraju, Ammanu). Do Jordanii można też dojechać z Damaszku i Tel Awiwu (zdarzają się promocyjne ceny na połączenia z Polski do tych miast). Wygodną opcją jest też lot czarterowy do Akaby albo do Taby w Egipcie, skąd do Jordanii można wjechać przez Izrael.

Kiedy jechać do Jordanii

Do Jordanii najlepiej jechać wiosną i jesienią, wtedy nie ma utrudniających życie upałów. Zimy w Jordanii są wilgotne i raczej chłodne, temperatury potrafią spaść do zera, zdarzają się też opady śniegu. Ceny za to są niższe, turystów jest mniej, a w Morzu Czerwonym nawet zimą można nurkować, więc do Akaby warto jechać także o tej porze roku. Inaczej jest na pustyni, w miesiącach zimowych nocą może być tu bardzo chłodno. Jeśli chcemy eksplorować Wadi Rum zimą, koniecznie zabierzmy czapki i rękawiczki.

Czy w Jordanii jest bezpiecznie

Podobnie jak w innych krajach Bliskiego Wschodu, w Jordanii istnieje ryzyko zatruć pokarmowych oraz zakażenia amebą, ale też nie ma powodów do paniki. Nie należy pić nieprzegotowanej wody oraz jeść surowych owoców i warzyw. Szczepień obowiązkowych przed wyjazdem do Jordanii nie ma, szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych też. Opieka medyczna w miastach Jordanii jest na dobrym poziomie. Potencjalne niebezpieczeństwa mogą się natomiast wiązać z podróżowaniem z miejscowymi kierowcami, czego siłą rzeczy uniknąć się nie da. Jordańscy kierowcy na tle sąsiednich państw nie wyróżniają się wprawdzie brawurą, ale stan techniczny pojazdów często pozostawia wiele do życzenia. Brak świateł podczas jazdy we mgle, nieużywanie kierunkowskazów czy jazda po niewłaściwym pasie, to częste grzechy jordańskich kierowców.

Inne zagrożenia w Jordanii

Jordania należy do krajów narażonych na ataki terrorystyczne. Wprawdzie rzadko zdarzają się doniesienia mówiące o tym, że w jakimś ataku ucierpieli turyści, ale zachowanie ostrożności nie zaszkodzi.

W Jordanii trzeba się też liczyć z takimi niewygodami jak otwieranie i rewizje toreb przy wejściu do centrów handlowych czy urzędów, a także w miejscach większych zgromadzeń, np. koncertów. W Jordanii nie istnieje natomiast duże zagrożenie przestępczością pospolitą.

Czy w Jordanii jest drogo? Ceny w Jordanii

Jordania nie jest tania. Walutą w Jordanii jest dinar (JOD), 1 JOD to ok. 5 PLN. Ceny noclegów zaczynają się od ok. JOD, ale te najtańsze to najczęściej skromny pokój z prysznicem na korytarzu.

Jordania transport

Najwygodniejszym środkiem transportu w Jordanii są autobusy, można się z nimi dostać z Ammanu do głównych jordańskich miast. Do najważniejszych miejsc turystycznych kursują minibusy oraz shared-taxi. Trudniej jest z transportem, gdy chcemy zboczyć z utartego szlaku. Wówczas jesteśmy skazani na wynajęcie samochodu albo skorzystanie z taksówki, a to znacznie podnosi koszty wyjazdu.

Jordania jedzenie

Niedrogie jest w Jordanii jedzenie, jednak kuchnia jordańska nie należy do szczególnie wyrafinowanych. Opiera się głównie na mięsie. Pieczone jagnię czy kebab to najpopularniejsze dania jordańskiej kuchni. Wegetarianie mogą spróbować falafela albo hummusu. Desery są bardzo słodkie, sztandarowym przysmakiem jest baklawa.

Zwyczaje w Jordanii

Jordania jest krajem muzułmańskim. W okresie ramadanu należy unikać spożywania posiłków i palenia tytoniu w miejscach publicznych. Należy unikać nadmiernego odsłaniania ciała, a w przypadku par - publicznego okazywania sobie czułości. Do witania się i jedzenia używajmy tylko prawej ręki, lewa jest uważana za nieczystą.

Punktualność nie jest w Jordanii normą. Tu nikt się nie spieszy, więc jeśli coś planujemy, bierzmy pod uwagę swobodniejsze podejście Arabów do czasu.

Powszechnym zwyczajem w Jordanii jest targowanie. Można śmiało negocjować ceny nie tylko w sklepach i na bazarach, ale także w hotelach czy taksówkach, w tych ostatnich oczywiście zanim do nich wsiądziemy.

Przy okazji zakupów praktykowane jest częstowanie gości przez sprzedawców herbatą, bardzo słodką i podawaną w niedużych szklanych filiżankach. Skorzystanie z poczęstunku nie zobowiązuje do zrobienia zakupów.

Największe atrakcje Jordanii - Akaba

Akaba to miasto w Jordanii nad Morzem Czerwonym, bardzo atrakcyjne dla nurków, plażowiczów oraz fanów zakupów i pamiątek (nie tylko orientalnych) - Akaba jest strefą wolnocłową, można więc tu szaleć po sklepach za nieduże pieniądze. W Akabie jest wszystko, o czym tylko turysta może zamarzyć. Aktywni podróżnicy na pewno chętnie wybiorą się na pobliską pustynię Wadi Rum, miłośnicy raf koralowych będą nurkować w ciepłej wodzie bądź pływać z maską i fajką i podziwiać bogate życie podwodne, a jeśli się boją głębin - mogą obejrzeć bogatą kolekcję korali w Marina Science Centre, amatorzy sportów wodnych zaszaleją na nartach wodnych bądź na dmuchanym bananie, a osoby zainteresowane historią znajdą w Akabie ciekawe zabytki, takie jak jeden z najstarszych kościołów na świecie czy fort mamelucki.

Zakupy w Akabie

Sklepy i bazary w Akabie zadowolą poszukiwaczy bliskowschodnich tkanin, biżuterii, fajek wodnych, naczyń mosiężnych i przypraw, do tego jordańscy sprzedawcy chętnie nawiązują rozmowę i częstują herbatą. W Akabie jest też wiele miejsc (restauracji i knajpek), gdzie można się smacznie pożywić. Wadą Akaby są ceny noclegów - podobnie jak wszędzie w Jordanii, nie jest tu tanio, ceny w hotelach rozpoczynają się od 15 dolarów za pokój. Wysokie ceny hoteli w Akabie rekompensuje jednak możliwość zrobienia zakupów w strefie wolnocłowej.

Największe atrakcje Jordanii - Petra

Petra, zwana Różowym Miastem, to sztandarowy zabytek Jordanii. Zbudowana została przez Nabatejczyków, którzy wykorzystali wspaniałe położenie tego miejsca - dolinę otoczoną przez niedostępne góry. Przed naszą erą w Petrze mieszkało 20 tys. osób, jednak w następnych stuleciach Petra zaczęła stopniowo podupadać, aż popadła w zapomnienie. Dopiero w XIX w. szwajcarski podróżnik, Johann Ludwig Burckardt, odszukał zapomniane miasto.

W piaskowcowych skałach Petry powstały piękne budowle. Ogromne wrażenie robi Skarbiec wykuty w różowej skale. Można też dostać się - pieszo lub na osiołku - do położonego wysoko w górach klasztoru Ad-Deir. Wiele tajemniczych budowli Petry ukrytych jest z dala od głównego szlaku. Jeśli będziecie w Petrze dłużej niż jeden dzień, warto wypuścić się na boczne ścieżki.

Na Petrę należy przeznaczyć co najmniej jeden cały dzień, ale jeśli się chce spokojnie obejrzeć główne atrakcje - nawet dwa lub trzy dni.

Ceny wstępu do Petry: bilet jednodniowy: 21 JOD, dwudniowy: 26 JOD, trzydniowy: 31 JOD. Konieczne są wygodne buty, warto też zaopatrzyć się w wodę, choć można ją też kupić w wielu miejscach w Petrze.

Największe atrakcje Jordanii - Morze Martwe

Morze Martwe doczekało się różnych nazw: Cuchnące Morze, Diabelskie Morze, Jezioro Asfaltowe. Wszystko z powodu zasolenia i nasycenia minerałami. Ale dzięki temu ma ono korzystne właściwości dla zdrowia i urody. I oczywiście unoszenie się na wodzie jak na fotelu jest atrakcją, której nie można ominąć podczas pobytu w Jordanii.

Plaż nad Morzem Martwym nie ma wiele, a do wody można wchodzić tylko na plażach, gdyż w pobliżu musi być prysznic do spłukania nadmiaru soli. Jako że Jordania jest krajem muzułmańskim, na publicznych plażach kobiety nie rozbierają się do kostiumów. Z tego powodu dla turystek najlepszym rozwiązaniem są plaże prywatne. Najpopularniejszy jest kompleks Amman Beach. Wstęp na plażę kosztuje 7 JOD , za kolejne kilka JOD można dać się wysmarować błotem o dobroczynnych właściwościach dla skóry.

Zabytki i miejsca biblijne w Jordanii

Dżeresz to starożytna Geraza. To starożytne rzymskie miasto, jedno z lepiej zachowanych na świecie, znajduje się między Ammanem a granicą syryjską. Łuk triumfalny Hadriana, potężny hipodrom, dwa teatry - miłośnicy starożytności mają w Dżeresz co zwiedzać.

Kolejnym miejscem dla miłośników zabytków jest Madaba. W tej niedużej miejscowości kilkadziesiąt kilometrów od Ammanu znajdują się piękne mozaiki. Najstarsze z nich datowane są na koniec IV w., ale większość pochodzi z VI stulecia, z czasów panowania cesarza Justyniana. Na posadzce w kościele św. Jerzego znajduje się najstarsza mapa Ziemi Świętej z przełomu VI w.

Niedaleko od Madaby znajduje się góra Nebo, czyli miejsce, z którego Mojżesz miał zobaczyć ziemię obiecaną. Góra Nebo nie ma imponującej wysokości - zaledwie 790 m. n.p.m., ale rozciąga się z niej imponujący widok na Morze Martwe i Dolinę Jordanu, leżące w depresji, ponad 1000 metrów niżej. Przy dobrej pogodzie można stąd zobaczyć wieże kościołów w Jerozolimie.

Z kolei nad rzeką Jordan, wzdłuż której przebiega granica z Izraelem, znajduje się miejsce, gdzie zdaniem archeologów został ochrzczony Jezus. W niedużej dolinie Wadi Kharrer odkryto 11 bizantyjskich kościołów, 5 basenów chrzcielnych z okresu rzymskiego i bizantyjskiego, jaskinie mnichów i pustelników oraz pozostałości miejsc noclegowych dla pustelników.

Zarówno góra Nebo, jak miejsce chrztu Chrystusa nie są osiągalne przy pomocy jordańskiego transportu publicznego. Najlepiej dostać się tam z Madaby albo Ammanu, wynajmując samochód z kierowcą. Koszt całodziennej wycieczki to 35-50 JOD, w zależności od zdolności negocjacyjnych. Madaba i Amman to także miejsca, gdzie można znaleźć relatywnie niedrogie noclegi. W Madabie wart polecenia jest dom pielgrzymkowy przy kościele św. Jerzego (dostępny nie tylko dla chrześcijan), w stolicy kraju są hostele w cenie od ok. 10 dolarów.

Największe atrakcje Jordanii - Wadi Rum

Pustynia Wadi Rum to nie tylko ogromne piaskowe przestrzenie, ale też fantazyjne formacje skalne. A wszystko to w różnych odcieniach koloru żółtego i pomarańczowego. Wadi Rum to prócz Petry obowiązkowy punkt pobytu w Jordanii i koniecznie z noclegiem u Beduinów. Na pustyni Wadi Rum beduińskich obozów jest sporo i są one przystosowane do goszczenia turystów. W najlepszych obozach na pustyni znajdziemy nawet łazienki z bieżącą wodą. Nocuje się w namiotach, ale ciekawszą opcją jest spędzenie nocy w hotelu tysiącgwiazdkowym, czyli w śpiworze pod gwiazdami. Beduini oferują też wycieczki po pustyni Wadi Rum - można podróżować dżipem, na wielbłądzie lub pieszo. Najciekawsze miejsca Wadi Rum to wąwóz Khazali, skały z rysunkami nabatejskimi, czerwone wydmy i skalny most Um Frouth. Do Wadi Rum można dojechać z Akaby bądź Petry publicznym transportem albo taksówką.