Najpiękniejsze miejsca na Ziemi. Angkor Wat (Kambodża)

Angkor Wat to najwspanialszy zabytek kultury w południowo-wschodniej Azji, symbol khmerskiej cywilizacji i największa budowla sakralna na świecie.

Znajduje się w Kambodży w pobliżu miejscowości Siem Reap i stanowi jedną z rozlicznych świątyń Angkoru - piątej stolicy imperium Khmerskiego, którą w okresie świetności miasto zamieszkiwało niemal milion osób.

Kambodża. Angkor Wat - Miejska Świątynia

Angkor Wat tłumaczyć można jako "Miejska Świątynia", zaś położony w jej pobliżu zespół miejski określany jest mianem Angkor Thom, czyli "Wspaniałe Miasto". Dziś nazwę Angkor stosuje się jako określenie dawnego państwa Khmerów lub sławnego na całym świecie zespołu ruin.

Angkor Wat - najwspanialszy obiekt sakralny

Tu na ok. 120 km kw. zachowało się 100 świątyń. Trzy najważniejsze świątynie Angkoru to Bayon, Ta Prohm oraz największy i najważniejszy - Angkor Wat. Wybudowany w XII wieku Angkor Wat to zdaniem znawców najwspanialszy obiekt sakralny, jaki kiedykolwiek stworzyła ludzkość. Świątynia poświęcona jest hinduskiemu bogu Wisznu, którego żarliwym wyznawcom był król Surjawarman II. Sama świątynia zajmuje obszar o powierzchni 1 km kw.

Angkor Wat - arcydzieło

Idealnie symetryczna bryła Angkor Wat ze strzelistymi wieżami w kształcie lotosu widoczna jest już dużej odległości. Wieże Angkor Wat symbolizują mistyczną górę Meru - środek wszechświata i siedzibę boga Wisznu. Zewnętrzny mur symbolizuje krawędź świata, natomiast tarasowa konstrukcja budowli odzwierciedla stopniowe oddzielanie się od strefy ziemskiej i przejście do wyższej strefy duchowej. Cały kompleks świątynny otoczony jest dwustumetrowej szerokości fosą. Mury ozdobione są przebogatą ornamentyką. Obok scen z mitologii i eposów hinduskich Ramajany i Mahabharaty uwieczniono również wydarzenia z życia króla, jego przodków i ważnych historycznych postaci w dziejach Khmerów. Pełno tu bogów i boginek, żołnierzy i ich przywódców. Historycy sztuki doliczyli się tu przedstawień 20 tysięcy postaci, a najbardziej niezwykłe jest to, że każda z nich ma inną twarz. Wszystkie reliefy wyróżniają się subtelnym pięknem i wielką precyzją. Te właśnie działa oraz kompozycja budowli, symetria i wspaniale wykorzystana przestrzeń czynią z Angkor Wat oszałamiające arcydzieło. Przy budowie kompleksu Angkor Wat pracowało około 5 tysięcy rzemieślników i 50 tysięcy robotników. Budowa trwała 37 lat.

W XV wieku Angkor zostało zaatakowane i złupione przez tajską armię. Opuszczone przez ludność miasto utonęło z czasem wśród bujnej roślinności dżungli. Od 1992 r. jest na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Angkor Wat - ceny

Do sanktuarium prowadzą labirynty i wyślizgane strome schody. Zwiedzanie może być męczące, bo na Angkor Wat potrzeba kilku godzin, a na wszystkie świątynie - co najmniej kilka dni. Turyści chętnie przybywają tu na wschód słońca, gdyż o świcie świątynia Angkor Wat wygląda wyjątkowo pięknie. Samą świątynię najlepiej zwiedza się wczesnym rankiem bądź pod wieczór, kiedy nie ma zbyt wielu turystów.

Tygodniowa karta wstępu dla tych, którzy chcą dotrzeć do świątyń nieco oddalonych od kompleksu kosztuje 60 USD - to rozwiązanie Trzydniowy bilet to wydatek 40 USD, a jednorazowy 20 USD.

Angkor Wat - Siem Reap

Zmierzając do Angkor Wat, nie da się pominąć Siem Reap. Siem Reap to miasto położone najbliżej Angkoru. Siem Reap oferuje noclegi dla każdego (od kilkudolarowych pokoi po pięciogwiazdkowe hotele), a także tanią i pyszną kuchnię. Tutaj można też obejrzeć pokazy tańca khmerskiego, odwiedzić farmy jedwabiu, wykupić wycieczki do okolicznych wiosek, wycieczki łodzią po jeziorze Tonle Sap. W Siem Reap można też bez problemów wynająć transport na zwiedzanie świątyń Angkor Wat - rower, motocykl, rikszę z kierowcą, a nawet słonia.

Więcej o: