Brazylia wycieczka - największe atrakcje

Brazylia wycieczka. Zapierające dech w piersiach widoki, wspaniałe tropikalne plaże, karnawał, kolonialne miasta, różnorodna fauna, kuszące restauracje i obfitujący w święta i festiwale kalendarz, którego mogą najwyżej pozazdrościć inne kraje: w turystycznej ofercie Brazylii nie ma słabych punktów. Poniższe wskazówki pozwolą zorientować się, gdzie szukać największych brazylijskich atrakcji.

Brazylia widoki

Corcovado w Rio de Janeiro: Wjazd kolejką na szczyt Corcovado, gdzie znajduje się słynny posąg Chrystusa Zbawiciela z rozpostartymi ramionami, to żelazny punkt każdej wycieczki do Rio. Rozciągający się stąd widok jest naprawdę wspaniały.

Głowa Cukru w Rio de Janeiro: Niektórzy twierdzą, że panorama Rio i zatoki jest jeszcze lepsza z Głowy Cukru niż z Corcovado. Trudno jednoznacznie stwierdzić, kto w tym sporze ma rację.

Góra Pai Inacio: Fantastyczne widoki na region Chapada Diamantina należą do najładniejszych w całej Bahii. Na szczycie góry możńa też podziwiać egzotyczną roślinność.

Paranapiacaba: W języku Tupi-Guarani słowo to oznacza "widok na morze". Rozciągająca się z góry panorama oceanu i niziny Santos zniewala swoim urokiem.

Z kurtyby do Morretes: Trzygodzinna podróż koleją prowadzi przze najlepieju zachowaną część atlantyckirgo lasu tropikalnego w stanie Parana.

Brazylia wycieczka. Historia i kultura w Brazylii

Pelhourinho, Salvador: Według UNESCO to najlepiej zachowany zespół XVII- i XVIII-wiecznych budynków kolonialnych w obu Amerykach.

Belem: Amazońskie miasteczko, które w XIX w. wzbogaciło się na handlu kauczukiem, zachowało swój niepowtarzalny styl i urok belle epoque.

Parati: W sierpniu to małe urokliwe miasteczko kolonialne gości uczestników jednego z najmłodszych, a zarazem najbardziej prestiżowych festiwali literackich świata.

Pertopolis: Spacer po tej letniskowej miejscowości założonej w latach 40. XVIII w. przez cesarza Pedro II jest jak podróż w przeszłość.

Ouro Preto: Złoto i srebro uczyniły to miasto niezwykle bogatym. Umożliwyły też budowę barokowych budowli oraz stworzenie rzeźb, dzięki którym Ouro Preto jest na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Congonhas do Campo : W mieście obejrzeć można najwspanialsze prace XVIII-wiecznego rzeźbiarza Aleijadinho.

Brazylia wycieczka. Fascynująca fauna i flora w Brazylii

Pantanal: Żyje tu około 650 gatunków ptaków, na ogół brodzących, między innymi pełne gracji abiru amerykańskie czy warzęchy różowe. Nie brak również egzotycznych ssaków, takich jak kapibary, jelenie bagienne czy pancerniki.

Amazonia: Na jej terenie wystepuje około 30 procent znanych nam gatunków roślin i zwierząt, w tym 2500 gatunków ryb i 50 000 roślin, jak i również milion insektów.

Rezerwat Sooretama: Zdaniem jego pracowników jest ochrona lasów deszczowych oraz ogromnej liczby gatunków roślin, ptaków i innych zwierząt. Naukowcy rozróżniają ponad 360 gatunków występującego tu ptactwa, w tym rzadko spotykanego czubacza czerwonodziobego.

Fernando de Noronha: Okoliczne wody zamieszkują delfiny, rekiny i tysiące bajecznie kolorowych ryb.

Brazylia wycieczka. Najlepsze miejsca na zakupy w Brazylii

Barra Shopping: Największe centrum handlowe w Ameryce Łacińskiej znajduje się w dzielnicy Barra de Tijuca w Rio. Znaleźć tu można wszystko, czego dusza zapragnie. Zakupowemu szaleństwu sprzyja klimatyzowane wnętrze centrum.

Bżuteria : Oryginalne i nowatorskie wyroby można kupic od zlotnika Pepe Torrasa przy Avenida Ataufalo de Paiva 135 w Rio de Janeiro.

Rzemiosło artystyczne : Indiańskie wyroby, jak również płyty z ich muzyką, można kupić w Amoa Konoya Arte Indigena przy Rua Joao Mouro 1002 w Sao Paulo.

Livraria Cultura Editora: Najlepsza księgarnia w całej Ameryce Łacińskiej (Avenida Paulista 2073, Conjunto Nacional, Sao Paulo).

Brazylia wycieczka. Najpiękniejsze plaże w Brazylii

Buzios: Biały piasek, krystalicznie czysta woda, palmy i kokosy - czegóż więcej można zapragnąć?

Lopes Mendes, Ilha Grande, stan Rio: Wspaniała plaża, gdzie dobrny, biały piasek przyjemnie skrzypi pod stopami.

Stan Sao Paulo: 400-kilometrową autostradę z Rio do Santos poprowadzono wzdłuż fantastycznych plaż.

Taippus de Fora, stan Bahia: Wielu uważa, że najpiękniejsze plaże znaleźć można na zagubionym półwyspie Marau.

Praia do Forte: Na położonym około 85 km od Salvadoru piaszczystym skrawku wybrzeża o długości 12 km rosną tysiace palm kokosowych. Plaża ta znajduje się pod ochroną prywatnej fundacji.

Praia Pajucara, Maceio, stan Alagoas: Wybrzeże w pobliżu Maceio słynie z krystalicznie czystej, jasnoszmaragdowej wody. Przekonać się o tym można zwłaszcza na plazy Pajucara, która podczas odływu zamienia się w przepiekną lagunę.

Brazylia - najciekawsze święta i festiwale

Karnawał w Rio: Rio de Janeiro słynie z największego, slynnego na cąły świat karnawału, który organizowany jest z wielkim rozmachem.

Salvador, Bahia: Główną atrakcją karnawału są ogromne cieżarówki z systemami nagłaśniającymi tzw. trios electricos, które przetaczają się ulicami miasta.

Boi-Bumba: W ostatnie trzy dni czerwca w Parintins w Amazonii odbywa się festiwal ludowy oparty na indiańskiej legendzie Boi-Bumba. Największy rywal karnawału w Rio stanowi udaną fuzję tradycji europejskich, amerykańskich i afrykańskich.

Czerwone święta: Charakterystycznym elementem obchodów św. Jana (23 i 24 czerwca) i św. Piotra *28-29 czerwca) są jaskrawo podświetlone balony, ogniska i pokazy sztucznych ogni rozświetlających mroki nocy, którym towarzyszą uczty, tańce i muzyka ludowa.

Bon Jesus dos Nevegantes: Święto obchodzone jest w Nowy Rok, kied to procesja małych stateczków ozdobionych serpentynami i flagami wyrusza z portu z posągiem Jezusa Chrystusa Opiekuna Żeglarzy do kościoła Boa Viagem.

Cirio de Nazare: Czterogodzina procesja odbywająca się w drugą niedzielę października, podczas której wierni niosą ozdobiony kwiatami obraz Matki Bożej z Nazaretu.

Sylwester: Najhuczniej obchodzony jest w Rio, gdzie odbywa się pokaz sztucznych ogni. Na plaży Copacabana kapłanki afrobrazylijskich religii ubrane w nieskazitelne białe szaty puszczają na wodzie miniaturowe łódki pełne kwiatów i prezentów Iemanja, Królowej Mórz.

Brazylia wycieczka/ Przygoda na łonie natury w Brazylii

Fernando de Noronha: Miejsce dla amatorów nurkowania i pływania z płetwami oraz fajką. Pod wodą można podziwiać wraki statków, a podczas nocnych wypadów rekiny.

Wodospady Iguacu: 20-osobowym pontonem podpłynąć można do podstawy wodospadu, by podziwiać jego przytłaczającą wielkość.

Amazonia: Oznaczone szlaki dla turystów przecinają dżunglę. Można tu pływać kajakiem po rzece, polować na piranie i wypatrywać kajmanów.

Ilha do Mel, Paranagua: Ta pełna grot, naturalnych basenów i pustych plaż wyspa jest rezerwatem przyrodniczym. Nietknięta cywilizacją przyroda sprawia, że miejsce to cieszy się popularnością.

Park Narodowy Brasilia : Sawanny i niskie lasy dają schronienie ptakom, wilkom, małpom i pancernikom. W parku wytyczone są szlaki, dozwolone sa też kąpiele w naturalnych basenach.

Brazylia wycieczka. Wino i jedzenie w Brazylii

Gero, Rio: Otwarta w 2002 restauracja Gero szybko stała się jedną z bardziej popularnych na gastronomicznej mapie Rio. Słynie z wykwintnej kuchni włoskiej.

Locanda della Mimosa, Petropolis: Danio Braga nie bez powodu uważany jest za jednego z najlepszych szefów kuchni w Brazylii. Fakt, że restauracja znajduje się nieco na uboczu, nie zniechęca rzeszy jego licznych wielbicieli.

Banana de Terra, Parati: Odważne połączenia owoców morza i lokalnych produktów, którego efektem sa niezapomniane potrawy.

Cantaloup, Sao Paulo: Jedno z Ulubionych miejsc łakomczuchów: współczesna kuchnia w pięknie odnowionej starej piekarni.

Sorriso da Dada, Salvador: Smakowita kuchnia ze stanu Bahia serwowana w pięknym otoczeniu.

Famiglia Giuliano, Recife: restauracja w replice średniowiecznego zamku słynąca z doskonałej feijoady.

Francuskie bistro uważane przez wielu za najlepszą resutaurację w Brasilii.

Rio de Janeiro

Rio de Janeiro dawno przestało być stolicą Brazylii, wciąż jednak pozostaje jej najbardziej rozpoznawanym i zarazem najpiękniejszym miastem. Radosne i beztroskie, trzeba zobaczyć na własne oczy, by uwierzyć, że istnieje naprawdę.

Rozrzucone w majestatycznym nieładzie na skrawku ziemi, między granitowymi szczytami a Oceanem Atlantyckim, Rio de Janeiro jest symbolem pełnego zwycięstwa fantazji nad rzeczywistością. Codziennie 12 mln ludzi porusza się po chodnikach i ulicach miasta pieszo, samochodami, ciężarówkami, autobusami, motocyklami i skuterami, rywalizując o miejsce, przewidziane dla trzykrotnie mniejszej liczby mieszkańców. Ten widowiskowy chaos to zwykły porządek dnia, który bynajmniej nie nie osłabia radości zycia cariocas, mieszkańców Rio. Dla nich wszystkie rzeczy są względne, z wyjątkiem jednej - nieprzemijalnej urody miasta.

W samym Rio mieszka ok. 6mln ludzi, a na jego obrzeżach gnieździ się jeszcze 6 mln. Według standardów amerykańskich i europejskich 70% populacji to biedacy, którzy jednak mają plaże, sambę i karnawał.

Brazylia wycieczka dobre rady

Air Passes: Karty lotnicze uprawniające do podróży po całym kraju są dobrym rozwiązaniem dla osób, które zamierzają często się przemieszczać. Do kupienia wyłącznie poza granicami Brazylii. Ich koszt zależy od liczby lotów, pory roku oraz regionu, po którym chce się podróżować. Są ważne 21 dni i pozwalają zwiedzić cztery, pięć brazylijskich miast (licząc z tym, do którego przylatujemy z zagranicy). Bilety są do wykorzystania tylko na jednej linii lotniczej.

Restauracje typu kilo: restauracje kilo i samoobsługowe bary pozwalają zjeść dobrze i tanio. Jak sugeruje sama nazwa, o cenie potrawy decyduje jej waga, a nie składniki.

Bezpłatne imprezy kulturalne: W piątkowym dodatku do dziennika O Globo znajdziemy informator kulturalny dla Rio. Jego odpowiednikiem w Sao Paulo jest Folha Sao Paulo z informacjami na nadchodzący tydzień.

Więcej o: