Indie wycieczka - planowanie podróży i informacje praktyczne

Indie wycieczka. Niesłychana różnorodność ludzi, kultur i krajobrazów Indii od dawna urzeka podróżnych. Co warto wiedzieć, zanim się wyjedzie do Indii i jak zaplanować podróż?

Indie wycieczka - wyjazd

Klimat Indii jest bardzo zróżnicowany: w Himalajach leży wieczny śnieg, na wybrzeżu panują watunki tropikalne, a w głębi lądu przeważa klimat kontynentalny. Poza tym pogoda zmienia się w zależności pory roku i miejsca. Najlepiej podróżować po zakończeniu pory deszczowej. Od października do marca utrzymują się niskie temperatury, co sprzyja wyprawom na Półwysep Indyjski. Zimą w wielu miejscach świeci słońce, a niebo jest bezchmurne, choć na południu i wschodzie może od czasu do czasu padać. Latem, czyli od kwietnia do czerwca, panują upały. Na wybrzeżach powietrze jest wilgotne, a w pozostałej części kraju suche. Pora deszczowa rozpoczyna się pod koniec maja i trwa do końca września. Opady, a wraz nimi upragnione ochłodzenie, przesuwają się od zachodniego wybrzeża w głąb Indii. Najobfitsze występują na północnym wschodzie - latem jest to jeden z najbardziej deszczowych regionów na świecie.

Indie wycieczka - przylot

Najwięcej turystów ląduje w Delhi i Bombaju, ale z Europy latają też samoloty do Kalkuty i Madrasu. Na lotnisku czekają tłumy tragarzy, taksówkarzy i innych oferujących pomoc. Od każdej niesionej walizki płaci się ustaloną kwotę, jeszcze przed opuszczeniem terminalu, a do tego napiwek w wysokości ok. 5 INR po załadowaniu bagażu do taksówki lub autobusu.

Indie wycieczka - odlot

Co najmniej 72 godziny przed odlotem trzeba potwierdzić rezerwację, zwłaszcza w szczycie sezonu, kiedy liczba biletów sprzedawanych na większość lotów przewyższa liczbę miejsc. Odprawa trwa minimum 2 godziny. Przed opuszczeniem Indii turyści musza zapłacić podatek; o jego wyskość należy zapytać, dokonując rezerwacji. Na dowodzie wpłaty powinna znajdować się nazwa linii, którymi wraca się do kraju.

Indie wiza

Wizy turystyczne są ważne przez 6 miesięcy od daty wystawienia. Najlepiej mieć wizę pozwalającą na wielokrotne przekraczanie granicy, dzięki czemu będzie można przy okazji odwiedzić sąsiednie kraje. Najłatwiej jest uzyskać wizę w Ambasadzie Republiki Indii w Polsce. Wiz turystycznych nie można przedłużać. Trudno jest też zdobyć pozwolenie na pobyt w Indiach w jednym z państw sąsiadujących. Biznesmenom i studentom wydaje się wizy na 5 lat.

Etykieta w Indii, czyli co wypada turyście i kilka innych porad

Przed wejściem do prywatnego domu, świątyni hindusów, meczetu lub gurdway (świątynia sikhilijska) należy zdjąć obuwie. Grzeczność nakazuje składać ręce w geście powitania - jest to tzw. pozdrowienie namaste - jednak Hindusi, zwłaszcza w miastach, często witają mężczyzn uściskiem dłoni. Kobiecie nie należy podawać ręki, o ile ona pierwsza nie wykona tego gestu. Do świątyń lepiej nie wnosić wyrobów ze skóry, gdyż może to stać się przyczyną obrazy. Fotografowanie miejsc kultu jest na ogół zabronione, zawsze warto jednak poprosić o pozwolenie. W sikhilijskiej gurdwarze obowiązuje nakrycie głowy, a w meczenie kobiety muszą zakrywać głowę oraz ramiona i mieć na sobie długą spódnicę. Panauje zwyczaj wrzucania drobnych datków do świątynnych skarbonek (hundi). Jedząc, należy posługiwać się wyłącznie prawą ręką. Pokazywanie komuś spodów stóp oznacza brak szacunku, nie należy też wskazywać palcem, lecz całą dłonią.

Indie szczepienia

Warto zastanowić się nad przyjęciem szczepionki przeciwko durowi brzusznemu, zapaleniu wątroby typu A i B, polio (szczepienie trzeba powtarzać co 5 lat) i tężcowi (co 10 lat). Przyjeżdżając z terenów objętych żółtą febrą, należy okazać zaświadczenie o szczepieniu przeciwko tej chorobie. Planując dłuższy pobyt, dobrze jest zaszczepić się przeciw zapaleniu opon mózgowych, wściekliźnie i japońskiemu zapaleniu mózgu. Nie ma szczepionek przeciwko malarii i dendze, które czasem, zwłaszcza bezpośrednio po monsumie, występują w Indiach, pozostaje więc starannie zabezpieczać się przed ukąszeniami komarów.

Więcej o: