Nowy Jork odwiedziła w 2011 roku rekordowa liczba turystów: 50 mln

Z roku na rok Nowy Jork przyciąga coraz więcej turystów. Liczbę 50 mln turystów przewidywano na rok 2012, jednakże rekord padł już w tym roku. Kto świętował i co jest najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną w mieście Wielkiego Jabłka?

W roku 2010 Nowy Jork odwiedziło 48,7 mln turystów, a rok wcześniej 45,5 mln. Na początku zeszłego roku, Michael Bloomberg, burmistrz Nowego Jorku, zapowiadał, że liczbę 50 mln powinno udać się osiągnąć w roku 2012. Jednak jak pokazały statystyki, rekord ten udało się osiągnąć już w tym roku.

Honorowym turystą o numerze 50 000 000 została wybrana... brytyjska para Craig Johnson i Lucy Foulger, którzy przylecieli do Nowego Jorku, by pobrać się w Rockefeller Center. Jak podaje New York Times, para otrzymała w nagrodę karty podarunkowe do wykorzystania w butikach w NY na łączną kwotę 25 000 dolarów.

W zeszłym roku turyści wydali aż 31 mld dolarów, a w samych hotelach w Nowym Jorku wykupiono ponad 25 mln noclegów. Pod względem wielkości zatrudnienia, turystyka to piąty sektor gospodarki w mieście Wielkiego Jabłka. Dzięki takiej liczbie odwiedzających aż 320 000 ludzi ma zatrudnienie (tyle osób pracuje w sektorach związanych z obsługą ruchu turystycznego).

Do głównych atrakcji Nowego Jorku należą m.in.: Empire State Building, Statua Wolności, Broadway, Rockefeller Center, Metropolitan Museum of Art., Central Park i oczywiście słynna Piąta Aleja. Z kolei najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną w Nowym Jorku, jak i w całych Stanach Zjednoczonych, jest... Times Square.

Do końca 2011 roku przewiduje się, że Nowy Jork odwiedzi 50,2 mln gości, w czego 10,1 będą to zagraniczni goście.

Źródło: nytimes.com, nycgo.com

Więcej o: