Norwegia - top atrakcje [zdjęcia]

Norwegia to kraj, do którego chce się wracać. Piękne krajobrazy, zadbane miasta, sympatyczni mieszkańcy. Norwegia wciąga. Jedna wizyta wystarczy, by się w niej zakochać. Oto tylko kilka atrakcji Norwegii, które warto zobaczyć.

Norwegia - Bergen

Norwegia. Bergen nazywane jest bramą do fiordów. Miasto leży na styku Morza Północnego i Norweskiego, u stóp gór. Do Bergen można dolecieć bezpośrednio z Polski i zwiedzić samo miasto lub też rozpocząć stąd wędrówkę wzdłuż fiordów. Serce Bergen to pełen zgiełku targ rybny. Najstarsza historyczna dzielnica Bergen, Bryggen, jest w całości wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tu drewniane domki w kolorach soczystej żółci, pomarańczy i czerwieni. Domki zwrócone frontem do portu, odbijają się w wodzie zachęcając do odwiedzenia Bergen. Miasto otacza siedem gór o wysokości od 300 do prawie 700 m, na których przekonać się można, że narty w Norwegii są wyjątkowo atrakcyjne.

Norwegia - fiordy Norwegii

Norwegia kojarzy się przede wszystkim z fiordami. Fiordy, ogromne rozpadliny skalne, przez które morze wcina się głęboko w ląd, są wizytówką Norwegii i jej największym cudem natury. Nadają Norwegii niepowtarzalny urok. Do najbardziej znanych i najciekawszych fiordów Norwegii należą Hardangerfjorden i Sognefjorden oraz Geirangerfjord. Geirangerfjord należy do najbardziej malowniczych fiordów na świecie. Ma długość 16 kilometrów i otoczony jest stromymi, skalistymi zboczami, po których spływają liczne wodospady. To miejsce, które trzeba zobaczyć koniecznie będąc w Norwegii.

Preikestolen - Norwegia z góry

Norwegia. Trasy wycieczkowe w okolicach fiordów Norwegii wznoszą się na wysokość nawet 1400 m n.p.m prowadząc przez najciekawsze rejony i najbardziej widowiskowe miejsca Norwegii. Jednym z nich jest Preikestolen - klif z płaskim, idealnie niemal kwadratowym wyciętym przez naturę wierzchołkiem o bokach 25 metrów, leżącym na wysokości 604 m n.p.m. Skała wygląda jakby ktoś odkroił ją nożem. Na jej płaskim jak stół czubku gromadzą się turyści. Niektórzy zapominają o lęku przestrzeni czy lęku wysokości, podchodzą do krawędzi i zerkają w dół. Niektórzy nawet siadają na Preikestolen spuszczając nogi w przepaść. ?Preikestolen sąsiaduje z fiordem, a widok z jego szczytu hipnotyzuje i pociąga.

Norwegia - Nordkapp

Norwegia. Przylądek Północny, czyli Nordkapp leży w norweskiej części Laponii. Choć często nazywany jest końcem Europy, prawdziwy północny koniec kontynentu znajduje się dziewięć kilometrów od Nordkappu i jest osiągalny jedynie na piechotę. Obserwować tu można zjawisko białych nocy - słońce na Nordkappie nie schodzi poniżej horyzontu już od połowy maja i aż do końca lipca. Otoczenie Przylądka Północny robi wrażenie. Wokół sterczą z morskiej wody majestatyczne skały i klify. Od Bieguna Północnego dzieli tylko morze i Wyspy Svalbard. Lapończycy przez wielki uważali, że na Nordkapp to miejsce magiczne i coś w tym jest. Znajduje się tu globus - symbol ustawiony na płaskowyżu Przylądka Północnego.

Norwegia - kolejka Flam

Norwegia z pociągu. Okazją do obejrzenia najbardziej dziewiczych, zapierających dech w piersiach krajobrazów Norwegii jest podróż kolejką Flam. Na dwudziestokilometrowej trasie podziwiać można rzeki głęboko wcięte w wąwozy Norwegii, wodospady spadające kaskadami po stromych zboczach ośnieżonych gór oraz górskie pastwiska wczepione w niemal pionowe stoki. Trasa kolejki Flam jest jedną z najbardziej stromych na świecie. Różnica wysokości, jaką pokonuje kolejka Flam na 20,2 km trasy od górskiej miejscowości Myrdal do Flam u stóp Sognefjordu to aż 863,6 m! Biegnące spiralnie przez góry kręte tunele są śmiałym i doskonałym technicznie przykładem sztuki inżynierskiej. Podróż kolejką Flam to jedna z największych atrakcji turystycznych południowo-zachodniej Norwegii.

Norwegia - Lofoty

Norwegia. Lofoty to kolejna wizytówka Norwegii. Malownicze wysepki otoczone poszarpanymi szczytami gór, które toną w lazurowej wodzie. Trzeba je zobaczyć będąc w Norwegii. To Norwegia w najpiękniejszym wydaniu. Drewniane, kolorowe domki rybackie wiszą tu malowniczo nad wodą. Obok nich suszą się dorsze. Niektóre dodatkowo ocieplone domki służą jako baza noclegowa przez cały rok i są wynajmowane turystom. Lofoty można zwiedzać na różne sposoby - samochodem, na rowerze, jachcie, kajaku czy z plecakiem. Przez Lofoty prowadzi droga E10, która łączy wszystkie porozrzucane wyspy i wysepki. To blisko 200 km zapierających dech w piersi widoków. Można tu łowić ryby, wspinać się na niezliczone szczyty lub zaszyć się w jednym z domków i po prostu podziwiać widoki.

Norwegia - Tromso

Norwegia. Tromso to największe miasto w północnej Norwegii, tętniące życiem i pełne przyjaznych mieszkańców. Jest także stolicą regionu Troms. Centrum Tromso zaskakuje drewnianą architekturą. Sztuka i obiekty kultury o międzynarodowym znaczeniu stykają się tu z historią i lokalną tradycją. Tromso zwane jest bramą do Arktyki. W okolicach miasta obserwować można niezwykłe zjawisko zorzy polarnej, najczęściej widoczne późną jesienią i zimą. Jeśli się nie uda warto odwiedzić Planetarium Zorzy Polarnej w Tromso, gdzie wyświetlane są tam filmy pokazujące powstawanie zorzy polarnych i białych nocy. Koło planetarium znajduje się najbardziej na północ położony na świecie ogród botaniczny. W Tromso znajduje się też m.in. Katedra Arktyczna, która kształtem przypomina górę lodową, arktyczne akwarium, w którym główną atrakcją są uwielbiane przez dzieci foki brodate, czy Muzeum Arktyczne. Okoliczne krajobrazy poruszają wyobraźnię. Warto wiedzieć, że w Tromso od połowy maja do połowy lipca nie zachodzi słońce.

Norwegia - Vigeland Park, Oslo

Norwegia. Oslo, stolica Norwegii to miasto nowoczesne i bogate, stanowi administracyjne, gospodarcze, naukowe i kulturalne centrum Norwegii. Jest pełne muzeów i ciekawych budynków, restauracji. Miejscem obowiązkowym do odwiedzenia w Oslo to Park Vigelanda. Wypełniają go 192 niezwykłe rzeźby z brązu i granitu. Na najpopularniejszej z rzeźb w kształcie kolumny, wyrzeźbionych zostało 121 nagich postaci ludzkich. Park jest dziełem norweskiego rzeźbiarza Gustava Vigelanda i jego pracowników. Robi wrażenie na każdym, kto go odwiedzi. Jest ulubionym miejscem pikników mieszkańców Oslo.

Norwegia - Trondheim

Norwegia. Trondheim to trzecie, co do wielkości miasto w Norwegii i zarazem jedno z najstarszych w Skandynawii. Trondheim było pierwszą stolicą kraju, a od czasów średniowiecza w katedrze Nidaros koronowani i błogosławieni są królowie Norwegii. Trondheim to miasto aktywne i pełne życia, oferujące wszelkie wygody i atrakcje wielkiego miasta, leżące w objęciach przepięknej rzeki Nidelven i pełne pamiątek z przeszłości. Trondheim to miasto pełne historii, z wieloma godnymi uwagi budowlami i muzeami. Warto je odwiedzić będąc w Norwegii.

Norwegia - Splitsbergen

Norwegia. Splitsbergen to największa wyspa Norwegii. Leży w odległości ok. 1000 km od bieguna północnego i uważana jest za najłatwiej dostępny fragment prawdziwej Arktyki. Ponad połowa powierzchni archipelagu Svalbard, do którego należy wyspa, pokryta jest przez lodowiec. To także jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Okoliczne wody obfitują w góry lodowe i kry, a w arktycznym krajobrazie wałęsają się niedźwiedzie polarne. Żyje ich tu kilka tysięcy, najlepiej więc wędrować z uzbrojonym przewodnikiem. Zobaczyć też można lisy polarne, foki, morsy. Dobrym pomysłem jest wykupienie zorganizowanej wycieczki - na skuterze, w psim zaprzęgu, na nartach, a w lecie - na łodzi i w kajaku. Spitsbergen to fantastyczne miejsce dla kogoś, kto marzy o zetknięciu się z niczym nieskażoną przyrodą.

Więcej o: