Co robić w ferie w mieście? Część 1: Warszawa i Poznań

Nie każdy może sobie pozwolić na to, żeby co roku wysyłać dzieci na zimowy wyjazd. Na szczęście, nawet zostając w ferie w domu, można się świetnie bawić! Polskie miasta oferują w tym czasie wiele atrakcji. Doradzamy, co robić, żeby nie nudzić się ani przez chwilę. Na początek: Warszawa i Poznań.

Ferie w mieście

Akcja zima w mieście, organizowana przez urzędy większości polskich miast, przewiduje miejskie półkolonie, warsztaty, pokazy, wycieczki, zajęcia artystyczne, sportowe i rekreacyjne oraz wiele innych. Z wielu zajęć można korzystać bezpłatnie bądź za niewielką opłatą. Ale nie tylko urzędy miast przygotowały atrakcje na ferie - warto odwiedzić także stowarzyszenia artystyczne, domy kultury, muzea, galerie, teatry, kluby i stowarzyszenia sportowe. Wybraliśmy najciekawsze propozycje i dodaliśmy do nich pomysły, jak samemu ciekawie zorganizować sobie czas pod dachem i na świeżym powietrzu.

Terminy ferii zimowych 2012

16-29 stycznia: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

23 stycznia-5 lutego: podlaskie, warmińsko-mazurskie

30 stycznia-12 lutego: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

13-26 lutego: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Ferie w mieście: Poznań

Poznań przygotował na zimę bardzo rozbudowaną i różnorodną ofertę zajęć. Wśród organizatorów ciekawego i aktywnego wypoczynku są m.in. CK Zamek, Centrum Sztuki Dziecka, Biblioteka Raczyńskich, Muzeum Archeologiczne i Konserwatorium Muzyczne.

CK Zamek przygotował na ferie wiele ciekawych warsztatów artystycznych, m.in.: "Muzowkręt" - zajęcia muzyczne rozbudzające pasję oraz rozwijające uzdolnienia i talenty poprzez kontakt z muzyką - słuchanie, tworzenie i reżyserowanie teledysków, a także recenzowanie, śpiew, taniec i realizację dźwięku; warsztaty "Rytm, ja i przestrzeń" - nauka tańca nowoczesnego, poznanie różnych stylów tanecznych: disco, hip hop, afro, funky; warsztaty "Obrazy w mojej głowie" - działania plastyczne w różnorodnych technikach, m.in. wydrapywanie obrazów techniką aborygeńskich plemion czy eksperymenty z czernią, która - jak będzie można przekonać się podczas warsztatów - ma nieskończoną ilość odcieni.

Ceny biletów: bilety na pojedyncze zajęcia: 15 zł; karnet tygodniowy na warsztaty: 75 zł, zwiedzanie zamku: 5 zł

By zaszczepić dzieciom radość czytania i rozsmakować je w dobrej literaturze, Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu przygotowała akcję " Zima z Książką". Biblioteka zaprasza swoich czytelników w wieku szkolnym do 15 filii, które przeprowadzą cykl warsztatów i zajęć literackich, bazując na lubianych przez dzieci książkach.

Zajęcia teatralne, a także promocyjne ceny biletów, przygotowały na ferie poznańskie teatry, m.in. Teatr Muzyczny i Teatr Animacji.

Z kolei Stare ZOO zaprasza wszystkie chętne dzieci na spotkania ze zwierzakami. Każdy dzień poświęcony jest innemu zwierzakowi:

1 lutego - dzień z rekinami: pogadanka o rekinach, pokaz karmienia rekinów, zwiedzanie wystawy akwarystycznej

3 lutego - dzień z jaszczurkami: oko w oko z jaszczurką, możliwość pogłaskania żywej, egzotycznej jaszczurki

8 lutego - dzień królika: spotkanie z króliczkami - atrakcja zwłaszcza dla maluchów, dzieci poznają też tajniki pielęgnacji domowych zwierzątek

10 lutego - dzień żółwia: możliwość przekonania się jak twarda jest skorupa żółwia, jak szybki jest żółw i czym różni się żółw wodny od lądowego

Chętni zbierają się o godz. 12.00 przed wejściem do groty . Wstęp wolny, bez zapisów.

Ciekawa i różnorodna jest też oferta poznańskich półkolonii - od sportowych, przez przygodowe, artystyczne, po naukowe. Można na przykład wybrać półkolonie "Zimowa Przygoda", podczas których młodzież bawi się w zimowe podchody i poszukiwanie ukrytego skarbu. Dla pasjonatów tańca świetnym pomysłem będą taneczne ferie pod tytułem "Unfreeze hip-hop". Zajęcia "Mały Inżynier" to z kolei propozycja dla zainteresowanych nauką - dzieci spędzą czas poznając tajniki technologii oraz badając zjawiska fizyczne i chemiczne w otaczającym nas świecie. Propozycji jest zresztą dużo więcej. Wystarczy wejść na http://www.poznan.pl/zima i wybrać coś dla siebie.

Ferie w mieście: Warszawa

W Warszawie największą atrakcją niezmiennie od czasu swojego otwarcia pozostaje Centrum Nauki Kopernik. Centrum zaprasza do udziału w warsztatach naukowych, klubach młodego odkrywcy oraz do laboratoriów, w których można uczyć się jak przeprowadzać eksperymenty z biologii, chemii i robotyki. Nowością w tym roku będzie laboratorium fizyczne (otwarcie 20 grudnia).

Swoje oferty dla dzieci i młodzieży przygotowały także poszczególne warszawskie dzielnice. Na przykład Dom Kultury Zacisze na Targówku proponuje bardzo ciekawe wycieczki i zajęcia historyczno-artystyczne pt. "Podróże w czasie". Poszczególne jednodniowe zajęcia poprowadzą dzieci przez starożytność (w programie: mozaika ze szkła, wieńce laurowe, rzymski wojownik i jego dama - kolaż, kamienne skarabeusze, piramidy, hieroglify, tkactwo, gry historyczne, składanie modeli różnych pojazdów), przez średniowiecze (warsztaty wyplatania koszyków, medaliony średniowieczne, wyplatanie krajki, budowanie średniowiecznego zamku, tarcze rycerskie, ozdoby z paciorków i koralików, średniowieczne czepce), nowożytność (zapoznanie z obróbką drewna, ozdabianie drewnianych zabawek, przejażdżka wozem traperskim lub saniami, ognisko z kiełbaskami) aż po współczesność zwieńczoną wycieczką do CN Kopernik.

Już po raz trzeci Muzeum Pałac w Wilanowie bierze udział w ogólnopolskiej akcji obrączkowania ptaków przy karmnikach, zwanej Akcją Karmnik, na którą zaprasza dzieci i rodziców. Będzie można poznać dużo ciekawostek o ptakach przylatujących do karmników, nauczyć się je rozpoznawać i zobaczyć z bliska, a także dowiedzieć się, czym dokarmiać ptaki, by im nie szkodzić oraz jak zrobić przyokienny karmnik. Spotkania są również okazją, aby podpatrzeć ornitologów przy pracy.

Dla zainteresowanych sztuką i inżynierią Pałac Kultury i Nauki przygotował interaktywną wystawę "Geniusz Leonardo Da Vinci" wyposażoną w stanowiska komputerowe i dźwiękowe, animowaną podłogę, wielkoformatowe, rzeźbiarskie rekonstrukcje machin i modele architektoniczne. Zwiedzanie można połączyć z wizytą na tarasie widokowym Pałacu Kultury, żeby zobaczyć z lotu ptaka, jak zmienia się wygląd Warszawy wraz z nowymi projektami budowlanymi.

Urząd dzielnicy Bielany zaprasza dzieci od 7 do 14 lat na półkolonie (3- lub 6-dniowe) z budowaniem robotów. Każdego dnia dzieci zbudują 2 roboty z zestawów Lego i nauczą się je ożywiać. Aby ,,ożywić robota", kursanci spróbują napisać specjalny program komputerowy, który następnie będzie można wgrać do własnego robota.

Na ciekawy pomysł wpadli organizatorzy projektu "Z dzieckiem w kinie" w kinie Muranów. Jest to propozycja nadrobienia zaległości kinowych dla rodziców lub opiekunów dzieci w wieku od niemowlaka do 6 lat. Niemowlaki mogą przebywać z rodzicami na sali w czasie seansu (na sali kinowej dźwięk jest przyciszany, a światło tonowane, dostępne są również przewijaki i pieluchy). Na czas seansu dla starszych dzieci czekających na rodziców w holu kina zorganizowany będzie kącik zabaw wyposażony w gry, zabawki, kredki i książki - nad zabawą dzieci czuwać będą animatorki. Zajęcia przygotowane są tematycznie: każde spotkanie ma motyw wiodący lub zaprasza na przygodę w wymyślonej krainie.

Ferie to też okazja do uprawiania sportów zimowych, a nie ma zimy bez jazdy na łyżwach. W stolicy nie brakuje lodowisk, te najbardziej znane to tor łyżwiarski Stegny, Torwar i ślizgawka Arena pod Pałacem Kultury, ale jest ich dużo więcej: lodowiska Promenada, Jutrzenka, Esperanto, Moczydło i inne ślizgawki w centrach handlowych i dzielnicowych ośrodkach sportu. Na narty można wybrać się na Górkę Szczęśliwicką, gdzie na sztucznym stoku działa wyciąg krzesełkowy i talerzykowy

Świetnym pomysłem na zimowe weekendy jest też wizyta w aquaparku. Wiele basenów wyposażonych jest w sauny i jacuzzi, w których można się wygrzać i zapomnieć o chłodzie panującym na zewnątrz. Te najpopularniejsze to baseny na Warszawiance czy Park Wodny Moczydło.

Wspaniałą zabawą, ale też cennym doświadczeniem i nauką wrażliwości dla dzieci może być dokarmianie zwierząt zimą. Jeśli mieszkacie w pobliżu puszczy lub lasu (a akurat Warszawa ma wspaniałą puszczę - Kampinoską - bardzo niedaleko, nie mówiąc o wielu okolicznych lasach), możecie zostać dostawcami zimowego pożywienia dla leśnych zwierząt. Nie należy jednak karmić zwierzaków na własną rękę, najpierw trzeba porozmawiać z leśnikiem. Uzgodnijcie, w jakie dni będziecie przychodzić i jaki rodzaj paszy będziecie wykładać. Gajowy podpowie, jaką karmę przynosić (np. jabłka, marchew, buraki) - co innego je zając, co innego jeleń, sarna czy dzik.

Więcej o: