Nowy Jork. Central Park - serce i płuca Manhattanu

Central Park jest sercem i płucami Manhattanu. Te stworzone ręką człowieka tereny rekreacyjne ciągną się przez 51 przecznic między 50th i 110th Street w Nowym Jorku Park ma 150 km ścieżek dla pieszych, ale opisana poniżej trasa to przyjemny spacer.

Central Park (tel. 212 879 0244; www.centralparknyc.org; codz. 6.00-1.00 w nocy; wstęp wolny) zaprojektowało dwóch architektów krajobrazu, Frederick Law Olmsted i Calvert Vaux, a jego realizacja, rozpoczęta w 1858 r., zajęła prawie 20 lat. Stworzenie atrakcyjnych ogrodów publicznych na skąpo porośniętym, skalistym terenie było dużym osiągnięciem i zrewolucjonizowało architekturę krajobrazu.

NOWY JORK, CENTRAL PARK: WOKÓŁ DAWNEJ MLECZARNI

Od razu po wejściu do parku od strony Grand Army Plaza 1 przy Piątej Alei i East 59th Street w oczy rzuca się ogromny pozłacany posąg konny generała Shermana, bohatera wojny secesyjnej. Należy pójść na zachód ścieżką wokół stawu.

Na północ od stawu znajduje się Wollman Memorial Rink , który od października do kwietnia pełni funkcję lodowiska (pon.-wt. 10.00-14.30, śr.-czw. 10.00-22.00, pt.-sob. 10.00 23.00, nd. 10.00-21.00; wstęp płatny), a przez pozostałą część roku parku rozrywki. Jeszcze dalej na północ leży Dairy , mleczarnia zbudowana w 1870 r. W odnowionym w 1979 r. budynku mieści się centrum informacji turystycznej .

Turystom z dziećmi można polecić spacer na zachód Transverse Road nr 1 do staroświeckiej karuzeli Carousel , a po powrocie tą samą ścieżką do mleczarni - na wschód do Central Park Zoo (tel. 212 439 6500; IV-X: pon.-pt. 10.00-17.00, sob., nd. 10.00-17.30, XI-III: codz. 10.00-16.30; wstęp płatny), gdzie mieszka ponad sto różnych gatunków zwierząt, oraz do pobliskiego Tisch Children's Zoo .

Następnie należy wrócić do mleczarni i skierować się na północ, aby dojść do The Mall , eleganckiej promenady wysadzanej wiązami i otoczonej posągami wybitnych pisarzy.

NOWY JORK, CENTRAL PARK: WOKÓŁ JEZIORA

The Mall prowadzi do Bethesda Terrace , dwupoziomowego placu z widokiem na Jezioro , stanowiącego centralną budowlę parku. Fontanna na niższym poziomie to Angel of the Waters rzeźbiarki Emmy Stebbins. Na północno-wschodnim krańcu jeziora znajduje się Loeb Boathouse , gdzie można wypożyczyć rowery i łódki, a nawet zjeść elegancki posiłek w głównej parkowej restauracji.

Stamtąd należy pójść na wschód, w kierunku Conservatory Water , zbiornika wodnego, na którym ćwiczą amatorzy zdalnie sterowanych modeli łodzi.

NOWY JORK, CENTRAL PARK: LAS I PÓŁNOCNA CZĘŚĆ PARKU

Warto pospacerować w zalesionej części parku Ramble i obejrzeć Belvedere Castle znajdujący się po drugiej stronie Transverse Road nr 2. Ta fantazyjna kamienna konstrukcja usytuowana na szczycie skały na brzegu Turtle Pond powstała w 1865 r. jako romantyczna budowla ogrodowa, obecnie mieści się w niej stacja meteorologiczna i centrum przyrodnicze. Jest to bardzo popularne miejsce do obserwacji ptaków.

Po drugiej stronie Turtle Pond znajduje się Delacorte Theatre , centralny punkt letniego festiwalu "Szekspir w parku" organizowanego przez Public Theater (tel. 212 260 2400; www.publictheater.org). W położonym nieco na zachód ogrodzie Shakespeare Garden zasadzono rośliny występujące w sztukach dramatopisarza.

Do wyjścia z parku idzie się na południe wzdłuż West Drive, po drodze można zatrzymać się przy Strawberry Fields , miejscu poświęconym pamięci Johna Lennona, który w 1980 r. został śmiertelnie postrzelony przed budynkiem Dakota stojącym po drugiej stronie Central Park West. Trasa na wschód wiedzie zaś do Metropolitan Museum of Art .

Więcej o: