Petersburg - zabytki, białe noce, pogoda

Petersburg to drugie co do wielkości miasto Rosji i jej kulturalna stolica. Petersburg nazywany jest Wenecją Północy - woda stanowi bowiem nieodłączną część tego wybudowanego w 1703 roku przez cara Piotra Wielkiego miasta.

Petersburg to odrestaurowane, błyszczące, bogate miasto, którego nie sposób porównać z żadnym innym w środkowej Europie.

Petersburg zabytki, atrakcje

W Petersburgu obejrzeć można najprawdziwszy skarbiec - Muzeum Ermitażu - jedno z największych muzeów świata. Muzeum Ermitażu w Petersburgu pochwalić się może wspaniałą kolekcją malarstwa impresjonistów. Obowiązkowo należy odwiedzić galerię kosztowności, w której główne miejsce zajmują klejnoty carycy Katarzyny II.

W Petersburgu "wszystkie drogi prowadzą na Newski Prospekt". Można wybrać się - śladami Raskolnikowa - na spacer tą główna arterią Petersburga i ulec zakupowemu szaleństwu. Newski Prospekt to także przepiękne kamienice z kopułami w pastelowych kolorach wykonanymi zgodnie z życzeniem Piotra I , bogate hotele, restauracje.

Charakterystycznym zabytkiem Petersburga jest barokowy Pałac Zimowy w Petersburgu położony na brzegu Newy. Plac Pałacowy to centralny punkt Petersburga. W Petersburgu warto też zobaczyć Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego przy kanale Gribojedowa, Twierdzę Pietropawłowską - najstarszą budowlę w Petersburgu, Pałac Admiralicji, Sobór Izaaka Dalmatyńskiego - największą świątynię w Petersburgu i Sobór Smolny - najpiękniejszą świątynię w Petersburgu.

Będąc w Petersburgu, można też odwiedzić położony niedaleko Wielki Pałac Jekateryninski w Carskim Siole oddalony 5 km na południe od Petersburga, a także Pałac Konstantynowski w Strelnie oddalony 19 km na zachód od Petersburga.

Petersburg - białe noce

Petersburg odsłania pełnię swojego dostojeństwa podczas niezwykłych białych nocy, kiedy noc łączy się z dniem. Białe noce w Petersburgu występują od początku czerwca do połowy lipca. Wówczas niebo Petersburga zaciemnia się codziennie tylko na godzinę. W tym świetle zabytki Petersburga przybierają zupełnie inne formy.

Petersburg - dojazd

Z Warszawy do Petersburga kursuje bezpośredni pociąg (podróż trwa ok. 24 godzin i jest atrakcją samą w sobie). Miasto nie jest tanie, ale na pewno warte swojej ceny.

Sprawdź prognozę pogody - Sankt Petersburg

Petersburg - pogoda

W Petersburgu początek sezonu turystycznego rozpoczyna się w maju. Przełom kwietnia i maja jest z reguły zimny i temperatura często nie przekracza 5 stopni. Najlepiej wybrać się w podróż do Petersburga pod koniec maja, w czasie białych nocy, a także w kolejnych wakacyjnych miesiącach. Są jednak tacy, którzy twierdzą, że mimo wszystko Petersburg najpiękniejszy jest zimą - gdy kanały i cebulaste kopuły cerkwi lśnią w migoczącym mroźnym powietrzu.

Więcej o: