Jarmarki świąteczne w Polsce - Wrocław, Warszawa, Olsztyn i inne

W niektórych miastach w Polsce już trwają jarmarki świąteczne. W innych rozpoczną się lada dzień. Na jarmarkach świątecznych w Polsce można kupić oryginalne prezenty, napić się grzanego wina, spróbować świątecznych smakołyków z Polski i nie tylko, a przede wszystkim czuć na nich atmosferę nadchodzących świąt. Jarmarki świąteczne w Polsce - kiedy, gdzie?

Jarmark świąteczny we Wrocławiu

Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu w tym roku znów zagościł na Rynku. To wspaniałe wydarzenie artystyczne i kulinarne. Na jarmarku we Wrocławiu swoje wyroby i specjały oferują kupcy z Polski, Litwy, Węgier, Niemiec, Białorusi, Austrii i Czech. Są tam kramy z biżuterią, rękodziełem artystycznym i świątecznymi prezentami. Jedna z części świątecznego jarmarku poświęcona jest bożonarodzeniowej kuchni regionu Dolnego Śląska, gdzie można się napić wrocławskiego grzańca i skosztować tradycyjnych przysmaków kuchni śląskiej. Na jarmarku świątecznym we Wrocławiu raczyć się też można miodem pitnym, piernikowymi sercami w czekoladzie, pieczonymi kasztanami i prawdziwie świątecznymi potrawami. Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu należy już do tradycji. Nawiązuje do największych i najpiękniejszych jarmarków świątecznych Europy. Na ulicy Świdnickiej stoi świąteczna brama, która wprowadza gości na jarmark świąteczny. Każdy może się sfotografować z gigantycznymi krasnalami - wartownikami jarmarku we Wrocławiu. Poza świątecznymi punktami gastronomicznymi i cukierniczymi na jarmarku jest także sporo atrakcji dla dzieci. W Bajkowym Lasku można posłuchać świątecznych opowieści. Wokół drewnianej wieży z balkonem i rzeźbami krasnali odbywają się kameralne koncerty adwentowe, a także serwowana jest m.in. gorąca czekolada. Niezwykłą atrakcją tegorocznego jarmarku we Wrocławiu są pokazy i warsztaty rzeźbienia w lodzie. Każdy, kto odwiedzi jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu będzie miał możliwość nabycia monety na szczęście - wybitej na miejscu przez mincerza albo podkowy z własnym napisem wykutym przez kowala.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu: 25.11 - 23.12

Więcej: www.jarmarkbozonarodzeniowy.com

Jarmarki świąteczne w Europie. Gdzie się wybrać i kiedy?

Jarmark świąteczny w Krakowie

Krakowski jarmark bożonarodzeniowy rozpoczął się 25 listopada i trwa do 26 grudnia. Na straganach można nabyć ozdoby świąteczne i inne świąteczne akcesoria. Ponadto można spróbować wielu regionalnych przysmaków. Tysiące lampek, zapach choinki, grzaniec dla spragnionych, pieczone kiełbaski, pierogi, prażone orzechy w karmelu, wyroby w czekoladzie i marcepanie czy pierniki dla głodnych. 6 grudnia jarmark w Krakowie odwiedzi Święty Mikołaj. Atrakcją jarmarku świątecznego w Krakowie są także szopki. Przedstawiają ręcznie robione wizerunki krakowskich zabytków, zachwycają niebywałą kolorystyką i perfekcją wykonania. Na scenie jarmarku świątecznego zaprezentują się krakowscy artyści.

Jarmark świąteczny w Krakowie: 27.11 - 27.12

Więcej: www.krakow.pl

Jarmark świąteczny w Warszawie

W siedemdziesięciu drewnianych straganach na Rynku Starego Miasta w Warszawie rozstawili się kupcy z Litwy, Słowacji, Austrii i Chorwacji, którzy sprzedają narodowe przysmaki i trunki. Nie brakuje także muzyki, kolęd. Dla dzieci atrakcją jest karuzela i choinka z szopką, dla dorosłych pokazy sztuki kowalskiej i wyrobu świec. Jarmark świąteczny na Rynku Starego Miasta w Warszawie trwa od 26.11.11 do 8.01.12 . Duży świąteczny kiermasz ruszył też pod Pałacem Kultury i Nauki. Są stoiska gastronomiczne oferujące rozmaite przysmaki - od golonki po wędzone ryby, pierogi i litewskie smakołyki. W ofercie kupców jest nawet rękodzieło z Afryki i Peru. Jarmark pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie będzie działać do 24 grudnia . Lokalizacja po stronie południowej Pałacu Kultury, od strony Al. Jerozolimskich.

Więcej na www.jarmarkbozonarodzeniowy.org

Jarmark świąteczny w Olsztynie

Jarmark świąteczny na starówce w Olsztynie odbędzie się już po razu trzeci. Warmiński Jarmark Świąteczny zaoferuje odwiedzającym artykuły kulinarne, słodycze, alkohole, rękodzieło, ozdoby choinkowe i zabawki. Ulice ozdobią rozświetlone choinki i śnieżynki. Na miejsce poprowadzą dwa szpalery choinek (1100 choinek). Na Targu Rybnym stanie "Ogród Rzeźb Lodowych". Poza ofertą handlową jarmark w Olsztynie zaproponuje inne ciekawe atrakcje m.in. videomapping na kamienicach starówki, pokazy iluminacji i rzeźbienia w lodzie, "teatr ognia". Warmiński Jarmark Świąteczny będzie też gościł prawdziwego św. Mikołaja prosto z partnerskiego miasta Olsztyna - Rovaniemi w Finlandii. W sobotę i niedzielę (10-11 grudnia) pod Wysoką Bramą odbędzie się konkurs na najbardziej romantyczny pocałunek w pod jemiołą. Każda para, która weźmie w nim udział ma szansę wygrać weekendowy pobyt we Wrocławiu. Na jarmarku świątecznym w Olsztynie odbywać się będzie też spektakl dla dzieci w odcinkach i różne przedstawienia teatralne. Na wszystkie imprezy wstęp jest bezpłatny.

Jarmark świąteczny w Olsztynie: 9.12-18.12

Więcej: www.jarmark.olsztyn.eu

Jarmarki świąteczne w Europie. Gdzie się wybrać i kiedy?

Jarmark świateczny w Toruniu

Jarmark bożonarodzeniowy w Toruniu jak co roku odbędzie się na Rynku Nowomiejskim. W kilkudziesięciu stoiskach w kształcie kamieniczek i drewnianych kramów będzie można kupić wyroby ceramiczne, rzemieślnicze, ludowe ozdoby świąteczne. Kupcy zaoferują także odwiedzającym świąteczne wędliny bez konserwantów, szerokiej gamy miody oraz nalewki. Nie zabraknie też słodyczy, chlebów litewskich pieczonych na zakwasie i innych wiktuałów do świątecznej kuchni. Na Rynku Nowomiejskim ustawiona będzie także szopka.

Jarmark świąteczny w Toruniu: 15.12 - 23.12

Więcej: www.targitorunskie.pl

Jarmark świąteczny w Gdańsku

Jarmark świąteczny w Gdańsku odbędzie się na Targu Węglowym. Rozstawi się tam blisko 200 stoisk, na których kupić można będzie świąteczne ozdoby, wigilijne słodycze i upominki. Na jarmarku świątecznym w Gdańsku odbędzie się też akcja charytatywna - wystawa prac nadesłanych na konkurs plastyczny, z których dochód przeznaczony zostanie na pomoc hospicjum. 6 grudnia jarmark odwiedzi Święty Mikołaj, będzie można pozować z nim do zdjęć i składać zamówienia na prezenty. W czasie jarmarku Poczta Polska, przy ul. Anielskiej uruchomi "Świetlistą Pocztę", gdzie wszystkie dzieci przed wizytą Mikołaja będą mogły opieczętować swoje kartki jego złotym stemplem. Najmłodsi będą też mogli wziąć udział w warsztatach wypieku świątecznych pierników. 10 grudnia odbędą się na jarmarku świątecznym wieczorne spotkania z ożywionymi aniołami z Bazyliki Mariackiej.

Jarmark świąteczny w Gdańsku: 5.12 - 22.12

Więcej: www.gdansk.pl

Więcej o: