Bielsko-Biała to ciekawe miasto leżące u stóp Beskidu Śląskiego. Niezwykły jest klimat tej miejscowości, gdzie stare urocze, choć miejscami zaniedbane zakątki przeplatają się z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, co muszę przyznać, wywarło na mnie pozytywne wrażenie.
Ośrodek powstał z połączenia dwóch oddzielnych miejscowości - Bielska i Białej, położonych na przeciwległych brzegach rzeki Białej, stanowiącej granicę Śląska i Małopolski.
Zarówno Bielsko jak i Biała, choć gospodarczo związane były z ziemiami polskimi, pod względem kulturowym nawiązywały do krajów austriackich. Świadectwem tego do dzisiaj jest architektura i specyficzny klimat zbliżony do ośrodków dawnych Austro-Węgier, szczególnie do Wiednia.
W mieście warto odwiedzić Zamek, Rynek i katedrę Św. Mikołaja. Warto też zobaczyć pobliski Teatr Polski i okazały Ratusz.
Z Bielska nad jezioro dojeżdżamy mało popularną trasą przez Straconkę, co nie tylko znacznie skraca drogę, ale pozwala cieszyć się urokami górskich serpentyn.
Po drugiej stronie przełęczy czeka Międzybrodzie Bialskie a dalej Międzybrodzie Żywieckie z atrakcyjnym Jeziorem Międzybrodzkim.
Malownicze jezioro zostało utworzone sztucznie poprzez budowę zapory na rzece Sole. Dziś turyści chętnie wykorzystują to miejsce jako ośrodek letniskowy, korzystając z dobrodziejstw okolicy (wypożyczalnie sprzętu wodnego, plaże, knajpki, szlaki turystyczne czy piękne widoki).
Właśnie, widoki to mocna strona tej okolicy. Znad jeziora pięknie widać pobliską Górę Żar, z kolei z jej szczytu roztacza się wspaniała panorama szerokiej okolicy.
Na popularną Górę Żar (761 m n.p.m.) można wjechać samochodem (do końcowego parkingu położonego poniżej szczytu) z Międzybrodzia Żywieckiego lub wejść pieszo czerwonym szlakiem od strony Porąbki.
Na sam szczyt nie trzeba wchodzić pieszo, można skorzystać z kolejki linowo-terenowej o długości 1300 m i różnicy poziomów 300 m, wzdłuż której utworzono trasę narciarską o długości 1600 m. Na górze powita nas, prócz malowniczych widoków, zbiornik wodny Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar (udostępnionej do zwiedzania 33/ 866-10-57) oraz kolorowe paralotnie i szybowce, których amatorzy upodobali sobie właśnie ten szczyt. Znajduje się tutaj bowiem słynna w całej Polsce Górska Szkoła Szybowcowa.