Polska. Szlakiem Piastowskim

Przez Maior Polonia Szlakiem Piastowskim. Trasa: Poznań - Ostrów Lednicki - Gniezno - Mogilno - Kruszwica - Inowrocław - Żnin - Wenecja - Biskupin.

Maior Polonia

Maior Polonia to tzw. Wielka Polska - region będący kolebką państwa polskiego. To tutaj

rodziła się nasza państwowość. Te znaczące dla naszej historii miejsca łączy niezwykle atrakcyjny Szlak Piastowski, biegnący przez Wielkopolskę i Kujawy.

Szlak Piastowski

Na Szlaku Piastowskim spotkamy cenne zabytki kultury materialnej sięgające czasów tworzenia się państwa polskiego, poprzez wieki aż do współczesności. Nazwa szlaku powstała od imienia protoplasty pierwszej polskiej dynastii - Piasta Kołodzieja z okolic dzisiejszej Kruszwicy, nazywanego Piastunem - nauczycielem. Po obaleniu okrutnego Popiela zwanego Chwaściskiem to właśnie on został wybrany księciem, a jego następcy dali początek Polsce.

Przebieg Szlaku Piastowskiego Szlak rozpoczyna się w Poznaniu i dalej biegnie na północ przez Moraczewo (wiatraki koźlaki, zagroda młynarza, pozostałości grodziska wczesnośredniowiecznego), Ostrów Lednicki (ruiny pallatium), Gniezno (Matka Polskich Katedr), Mogilno (kościół Św. Jana Ewangelisty i zabudowania klasztorne oo benedyktynów), Kruszwicę (Mysia Wieża, świetnie zachowana kolegiata romańska), Inowrocław (kościół NMP, uzdrowisko i tężnie), Kościelec Kujawski (romański kościół), Pakość (kościół Św. Bonawentury, jedyna w okolicy Kalwaria), Lubostroń (zabytkowy pałac, Jabłowskie Góry - wzgórza morenowe), Żnin (baszta w Rynku, gotycki kościół Św. Floriana, stacja kolei wąskotorowej), Wenecję (ruiny zamku, Muzeum Kolejki Wąskotorowej), Biskupin (osada obronna), Gąsawę (kościół Św. Mikołaja), Rogowo (eklektyczny kościół Św. Doroty), do Gniezna. Perełki na szlaku

Są trzy miejsca na Piastowskim Szlaku, których ominąć nie można, tym bardziej, że ich rangę docenili nie tylko Polacy, są bowiem wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa kulturowego UNESCO. Są to ruiny na wyspie Ostrów Lednicki, Katedra w Gnieźnie uważana za Matkę Polskich Katedr oraz osada obronna ludów kultury łużyckiej w Biskupinie.

Lednica

Najwięcej czasu spędziłam nad Jeziorem Lednica. Jadąc z Poznania, w okolicach Kocanowa, trzeba skręcić w lewo zgodnie z tablicami informacyjnymi. Zwiedzanie rozpocząć można od Dziekanowic, gdzie czeka Wielkopolski Park Etnograficzny - potężny skansen z rozmaitymi atrakcjami (żywe, oswojone kózki, kramy pełne pamiątek no i oczywiście ciekawa zabudowa z oryginalnym wyposażeniem). Dalej nad Lednicą znajduje się Ostrów Lednicki - legendarna siedziba Mieszka I zwana "wczesnopiastowskim Wawelem". Na wysepkę z ruinami obszernego pałacu i kościoła dotrzeć można jedynie promem, gdyż istniejące dwa mosty zostały zniszczone. Niektórzy twierdzą, iż to właśnie tutaj dokonał się chrzest Polski. Po drugiej stronie jeziora leżą Imiołki, gdzie w 2000 roku ustawiono słynną bramę RYBĘ - symbol chrześcijaństwa.

Stąd ruszam do Gniezna, gdzie prócz katedry warto wstąpić do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Dalej na północ kryją się niewielkie aczkolwiek ciekawe miasteczka. Najbardziej interesujący jest Biskupin stanowiący żywą lekcję historii pradawnej.

Wartości krajobrazowe

Niepowtarzalny i nieoceniony jest wymiar historyczny tej krainy, ale zadziwia też ogromne bogactwo krajobrazu i wartości przyrodniczych. Szlak Piastowski przebiega przez 2 pojezierza (poznańskie i gnieźnieńskie) z ponad tysiącem jezior, głównie rynnowych. Największe z nich to oczywiście słynne jezioro Gopło w Kruszwicy (niegdyś nazywane Morzem Polaków). Duża ilość zbiorników wodnych umożliwia uprawianie sportów wodnych i oddanie się relaksującemu wypoczynkowi. Na szlaku powstały też parki krajobrazowe: Puszcza Zielonka, Park Krajobrazowy Promno, Lednicki Park Krajobrazowy, Powidzki Park Krajobrazowy i Nadgoplański Park Krajobrazowy.

Więcej o: