Szkocja. Zielony Edynburg- Królewski Ogród Botaniczny

Edynburg, czyli "Paryż północy" uwodzi od pierwszych spędzonych w nim chwil: zamkiem, bajkowym pałacem królewskim, ciekawymi muzeami, festiwalem teatralnym. Wystarczy jednak trochę zboczyć z Royal Mile, by poznać także jego inną - "zieloną stronę".

Edynburg. Królewski Ogród Botaniczny

W północnej części miasta znajdziemy Królewski Ogród Botaniczny (Royal Botanic Garden Edinburgh - RBGE). Warto zapytać kierowcę autobusu, gdzie wysiąść, gdyż wejście łatwo przeoczyć. Pierwszy ogród botaniczny w Edynburgu założono w 1670 r. w pobliżu pałacu Hollyrood. Dwieście lat później został przeniesiony do Inverleith, gdzie możemy go zwiedzać do dziś. Zajmuje 26 ha, rośnie tu ok. 15 tys. gatunków roślin z całego świata.

Zaraz za wejściem jest punkt informacyjny, w którym kupimy plan ogrodu (50 pensów). Skręciwszy w lewo, znajdziemy się w przepięknym Ogrodzie Skalnym (Rock Garden). Można tam pospacerować po alejkach prowadzących raz w górę, raz w dół, posłuchać szumu strumyczka i dać się ochlapać w pobliżu niewielkiego wodospadu. Mamy w nim ok. 5 tys. roślin lubiących stosunkowo surowe warunki - w zależności od pory roku urzekną nas krokusy, tulipany, floksy, stokrotki. Nieopodal znajduje się fragment Ogrodu Botanicznego poświęcony szkockim wrzosowiskom (Scottish Heath Garden) z niewielką sadzawką.

Udajemy się teraz leśną ścieżką w kierunku chińskiej części Ogrodu, mijając ogromne rododendrony. Znajduje się tu największa kolekcja dzikich chińskich roślin rosnących poza Chinami! Chiński pawilon nad małym stawem dodaje jej uroku.

Wędrując pod górkę wśród azjatyckiej roślinności, dojdziemy do punktu widokowego w pobliżu Inverleith House Gallery oraz kawiarni Terrace Café z piękną panoramą stolicy Szkocji.

Schodzimy ze wzgórza w kierunku zjawiskowego Żywopłotu Bukowego (Beech Hedge). Za imponującym naturalnym "murem" znajduje się stacja klimatyczna oraz doświadczalne ogrody pokazowe (Demonstration Gardens).

Skręcamy w prawo i docieramy do jednej z nowszych części kompleksu - Queen's Mother Memorial Garden - okrągłego ogrodu poświęconego Królowej Matce. Rośliny z całego świata dobrano tak, by upamiętnić podróże matki Królowej Elżbiety II. Zanim wejdziemy do palmiarni i szklarni, warto zajrzeć do alpinarium, gdzie rosną prześliczne górskie kwiatki.

Palmiarnia składa się z kilku połączonych budynków, z których najbardziej imponujący jest Victorian Palm House, najwyższa tego typu budowla w Wielkiej Brytanii. Budynek, oddany do użytku w 1804 r., wzniesiono kosztem 1500 ówczesnych funtów (pozostałe szklarnie dobudowano w XX w.). W najwyższym miejscu mierzy prawie 22 metry! Przechodząc przez kolejne części palmiarni, możemy się na krótko znaleźć w dziesięciu strefach klimatycznych, podziwiając charakterystyczne dla nich rośliny: od bananowców, przez kaktusy, rododendrony, paprocie, po przepiękne egzotyczne kwiaty. W Plant & People House (Dom Roślin i Ludzi) zobaczymy jedną z największych atrakcji palmiarni - olbrzymią lilię wodną ( Victoria amazonica). Na jej liściach może się zmieścić małe dziecko. Pierwsza lilia zakwitła podczas uroczystego otwarcia tej części szklarni przez księżniczkę Małgorzatę w 1967 r.

***

Spodobał nam się Scottish Heath Garden z jego wrzosowiskami, a że nie mamy czasu wyjechać poza Edynburg, udajemy się do Parku Hollyrood (w centrum). Tę wyjątkową oazę zieleni o powierzchni 260 ha założył w 1541 r. król Jakub V. Są tu trzy jeziorka, a nad jednym z nich - St. Margaret's Loch - ruiny kaplicy św. Antoniego.

Jedną z większych atrakcji tego parku jest Arthur's Seat (Góra Artura, Fotel Artura). Podobno z tego wzgórza król Artur przyglądał się bitwie z Piktami, możliwe jednak, że mityczny władca nigdy tam nie był, a obecna nazwa jest zniekształconą wersją Archer's Seat (Wzgórze Łuczników). Najwyższy szczyt Edynburga (251 m) to wygasły wulkan porośnięty żółto kwitnącymi krzewami - dobrze go widać z Zamku. Wspinaczkę na szczyt wynagradza wspaniały widok stolicy Szkocji i Zatoki Forth. Tuż obok Arthur's Seat wznoszą się majestatyczne, 46-metrowe klify Salisbury Crags (Granie Salisbury). Idąc u ich podnóża, trafimy do Pałacu Królewskiego (Hollyrood Palace).

Będąc w Edynburgu, naprawdę warto odwiedzić Ogród Botaniczny i Park Hollyrood - bilet autobusowy 1,5 funta, widok z Arthur's Seat - bezcenny.

Warto wiedzieć

Dojazd do Ogrodu Botanicznego autobusami nr 8, 17, 23 i 27, przystanek East Gate.

Otwarty: listopad - luty codziennie godz. 10-16, marzec i październik - do 18, kwiecień-wrzesień - do 19. Palmiarnia i szklarnie czynne od 10 do 15.30 - listopad-luty, do 17 - marzec i październik. Wstęp do Ogrodu bezpłatny, do Palmiarni - 4 funty, ulgowy - 3, dzieci - 1, bilet rodzinny - 8.

Dojazd do Parku Hollyrood z centrum autobusami nr 14, 30, 33, 48 i 86, wstęp bezpłatny

Artykuł pochodzi z "Gazeta Turystyka", sobotniego dodatku do Gazety Wyborczej

Więcej o: