Jarmarki świąteczne w Dolnej Saksonii: Hameln, Wolfenbüttel, Brunszwik i Hanower

Jarmarki bożonarodzeniowe to jedna z najpiękniejszych świątecznych tradycji krajów niemieckojęzycznych. Wraz z ostatnim tygodniem listopada, a najpóźniej w pierwszym tygodniu grudnia, w Niemczech - ojczyźnie choinki, świątecznych kalendarzy i wieńców adwentowych - na wielkomiejskich placach i wiejskich ryneczkach powstaje bajkowy świat. Na jarmarki świąteczne zapraszają miasta Dolnej Saksonii: Hameln, Wolfenbüttel, Brunszwik i Hanower.

Ozdobne drewniane stragany z grzanym winem, świątecznymi przysmakami i wyrobami tradycyjnego rzemiosła, kolędy i unoszący się w powietrzu niepowtarzalny aromat prażonych migdałów, ponczu, cynamonu i pieczonych jabłek - na turystów odwiedzających w najbliższych tygodniach Dolną Saksonię, północno-zachodni land niemiecki ze stolicą w Hanowerze, czekają wyjątkowe adwentowe atrakcje.

Dolna Saksonia zimą. Jarmark bożonarodzeniowy w Hameln

W miasteczku Hameln , słynącym z legendy o szczurołapie, który na początku XIII wieku wyprowadził z miasta w nieznane ponad 100 dzieci, czeka na zwiedzających 11-metrowa piramida świąteczna, typowa dla regionu Harcu. Na czas adwentu fasada lokalnego domu ślubów zamieni się w wielki kalendarz adwentowy. Zorganizowany na świątecznie przystrojonej starówce, wśród zabytkowych szachulcowych kamieniczek jarmark adwentowy w Hameln należy do najbardziej klimatycznych jarmarków w północnych Niemczech. W tym roku dodatkowo w Hameln będzie można zwiedzić specjalnie zaaranżowaną wioskę średniowiecznych rzemieślników i samodzielnie wydmuchać bombkę w hucie szkła w zabytkowej wieży Pulverturm. Kto natomiast życzy sobie odrobiny ekstrawagancji w zwiedzaniu, może skorzystać z oferty lokalnego towarzystwa żeglarskiego "Flotte Weser", które zaprasza na rejsy adwentowe po rzece Wezerze.

Dolna Saksonia zimą. Jarmark bożonarodzeniowy w Stade

Jeszcze bardziej hanzeatycki adwent przeżyć można na północy Dolnej Saksonii, wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. W miasteczku Stade na zwiedzających czekają przewodnicy w tradycyjnych strojach, gotowi zabrać turystów w podróż śladami św. Mikołaja - zwanego tu Sünna Klaas - a przy okazji opowiedzieć o specyfice lokalnych zwyczajów świątecznych, serwowanych w Boże Narodzenie potrawach i o tym, jak czcigodni rajcy hanzeatyccy obchodzili niegdyś to najważniejsze w roku święta.

Dolna Saksonia zimą. Jarmark bożonarodzeniowy w Wolfenbüttel

W Wolfenbüttel , mieście likieru ziołowego "Jägermeister" i siedzibie słynnej 16-wiecznej "Bibliotheca Augusta", w której bibliotekarzem był Lessing, zaplanowano szczególną atrakcję dla dzieci - spacer śladami postaci z baśni braci Grimm i J.Ch. Andersena. Na najmłodszych czeka na lokalnym jarmarku bożonarodzeniowym 21 pięknie podświetlonych drewnianych witryn ze scenami znanymi z bajek - oto Czerwony Kapturek spotyka wilka, Jaś i Małgosia próbują słodyczy z zaczarowanej chatki, a dziewczynka z zapałkami drży na zimowym chłodzie.

Dolna Saksonia zimą. Jarmark bożonarodzeniowy w Brunszwiku

W nieodległym Brunszwiku , mieście Henryka Lwa, dzieci również spotkają się z ciekawą ofertą - na tamtejszym jarmarku zaplanowano wspólne czytanie bajek, spektakle teatrzyku kukiełkowego i świąteczny warsztat, w którym najmłodsi będą mogli się przymierzyć do gry na dużych instrumentach muzycznych, upiec typowe niemieckie ciasteczka świąteczne i majsterkować pod okiem dorosłych. Tych ostatnich w Brunszwiku ciekawym programem muzycznym wabi świąteczny tydzień kultury (10-18. grudnia), kiedy to w katedrze w Brunszwiku odbędzie się szereg okolicznościowych koncertów - wykonane zostanie m.in. Oratorium na Boże Narodzenie J. S. Bacha. Ciekawą i nietuzinkową propozycją w Brunszwiku będzie też specjalna wycieczka za kulisy jarmarku adwentowego, kiedy to turyści poznają tajniki tego świątecznego przedsięwzięcia.

Dolna Saksonia zimą. Adwentowe atrakcje w Autostadt

W powstałym przy zakładach VW parku tematycznym AUTOSTADT (Wolfsburg k. Hanoweru), w którym wszystko kręci się wokół motoryzacji, tegoroczny okres adwentu obchodzony jest w duchu krajów alpejskich. Goście poznają zatem charakterystyczne dla ośmiu krajów mity, zwyczaje i potrawy. Pośrodku jarmarku bożonarodzeniowego w AUTOSTADT stanie 20-metrowa choinka, a na specjalnie zaaranżowanym lodowisku odbywać się będą pokazy tańca na lodzie.

Dolna Saksonia zimą. Jarmark bożonarodzeniowy w Hanowerze

W stolicy Dolnej Saksonii, Hanowerze , na głównym jarmarku na starówce na turystów czekać będzie ponad 170 kiermaszów. Atrakcję stanowić będzie fińska wioska świąteczna, w której obok prawdziwego lapońskiego namiotu serwowane będą fińskie specjały, takie jak grog czy pieczony na otwartym ogniu łosoś. Na jarmarku odtworzona zostanie też tradycyjna średniowieczna wioska niemiecka, a obok na 400m2 powstanie las 50 świerków, z ukrytą magiczną studnią spełnionych życzeń. Codziennie między godz. 17.00 a 20.00 zwiedzający będą mogli wysłuchać koncertu - repertuar sięga od popu, poprzez rock, hity musicalowe aż po liryczne pieśni niemieckie.

Świąteczne klimaty poczuć też można będzie w hanowerskim zoo: na turystów czekają tu tor saneczkarski i łyżwiarski, a także jarmark świąteczny zorganizowany wokół typowo dolnosaksońskiego "gospodarstwa Meyerów".

Dolna Saksonia zimą. Pozostałe atrakcje

Również inne miejscowości w Dolnej Saksonii kuszą w ten wyjątkowy czas w roku - w leżącym u podnóża Harcu ponad tysiącletnim miasteczku Goslar średniowieczna kopalnia rudy "Rammelsberg" zaprosi w trzecim tygodniu adwentu na nastrojowe zwiedzanie przy blasku świec, tamtejszy jarmark otwarty zaś zostanie 23.11. przez pochód dzieci maszerujących z lampionami. W położonym na północy landu Lüneburgu w okresie adwentu codziennie o 16.45 solista trębacz zagra koncert na balkonie ratusza miejskiego, zamek Bückeburg organizuje pokazy mody świątecznej, a w dwa pierwsze weekendy adwentu zamek i fabryka porcelany FÜRSTENBERG zmienia się w romantyczny kiermasz.

Jarmarkom towarzyszą występy artystyczne, wesołe miasteczka, degustacje i pokazy fajerwerków. Warto przed świąteczną krzątaniną w domu zaczerpnąć oddechu i zanurzyć się w świat adwentu w Niemczech - atmosferze jak z baśni i szczęśliwego dzieciństwa.

Dolna Saksonia zimą. Przepis na ciastka piaskowe - Heidesan

Przepis na bożonarodzeniowy przysmak z Dolnej Saksonii, ciastka piaskowe ("Heidesand"), nazwane tak, ponieważ ich krucha konsystencja przypomina piasek z północnoniemieckich wrzosowisk.

Składniki:

125 g masła

125 g cukru 1/2 op. cukru waniliowego

Szczypta soli 1 łyżka mleka 180 g mąki

Wrzucić masło do rondelka, zrumienić na średnim ogniu i schłodzić do temperatury pokojowej. Utrzeć masło stopniowo dodając cukier, cukier waniliowy, sól i mleko. Do masy dodać mąkę. Zrolować ciasto i owinąć pergaminem, następnie schłodzić w lodówce. Pociąć wałek ciasta na cienkie plastry, ułożyć je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w nagrzanym do 200 stopni piekarniku do uzyskania jasnozłotego koloru (ok. 10 minut). Ważne: ciastka "Heidesand" twardnieją dopiero po ostygnięciu, dlatego najlepiej zostawić je na blasze do ostygnięcia, inaczej mogą się pokruszyć.

Więcej o: