Symbole Indii. FOTO

Indie to kraj kontrastów, kolorów, doskonałej kuchni i szczególnego szacunku dla zwierząt. Jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie natura i kultura przenikają się i uzupełniają. W Indiach nowoczesność ustępuje miejsca tradycji, a ludzie pokornie szanują pierwotną naturę. Zapraszamy w podróż po magicznych Indiach - zobaczcie Indie na zdjęciach, które zachwycają i zaskakują.

Świątynia Karni Maty w Deshnoku. Szczury są święte

Świątynia Karni Maty w Deshnoku przyciąga tysiące turystów i pielgrzymów. Każdy przychodzi tu z innych pobudek. Hindusi przybywają, by modlić się do Karni Maty, która była mędrcem hinduizmu. Turystami częściej kieruje chęć zobaczenia na własne oczy miejsca, gdzie nabożnym uwielbieniem otoczone są szczury. Hindusi wierzą bowiem, że Karni Mata wskrzesza swoich wyznawców pod postacią tych gryzoni. Dlatego z największym oddaniem i troską dbają o 20 tys. szczurów, które mieszkają w bogato zdobionej świątyni. Karmią je słodkościami, owocami i poją mlekiem z wielkich czar. Nie przeszkadza im, że gryzonie biegają po świątyni, zupełnie nie przejmując się obecnością ludzi i załatwiają potrzeby fizjologiczne, gdzie popadnie. Wręcz przeciwnie - gdy szczur wskoczy na głowę lub plecy modlącego się hindusa - traktuje on to jako błogosławieństwo. Największym zainteresowaniem wiernych cieszą się szczury albinosy, które niezwykle rzadko można oglądać w świątyni Karni Maty. Wypatrują ich zwłaszcza hinduskie kobiety, gdyż wierzą, że zobaczenie białego szczura zapewnia płodność. Dla turystów odwiedziny w szczurzej świątyni Karni Maty to niezwykłe przeżycie. Tym bardziej, jeśli przybyli z kraju, w którym podobnie jak w Polsce, gryzonie te uważane są za szkodniki i roznosicieli chorób. Hindusi bowiem nie tylko boso chodzą między gromadami szczurów mieszkającymi w świątyni, ale wespół z nimi piją mleko z czar i dzielą się posiłkami.

Symbole Indii. Dźodhpur - błękitne miasto

Turyści, którzy odwiedzają leżące na skraju pustyni Thar w północno-zachodnich Indiach miasto Dźodhpur, mogą mieć wrażenie, że przenieśli się do krainy z innego świata. Wszystko za sprawą miejskich zabudowań, których fasady w większości pokryte są niebieską farbą. Zwyczaj malowania domów w Dźodhpur na niebiesko wywodzi się od braminów, hinduskiej klasy kapłańskiej. Miasto Dźodhpur słynie także z największego fortu w Indiach. Budowę Twierdzy Mehrangarh na wzgórzu, z którego roztacza się widok na niezwykłą panoramę niebieskiego Dźodhpur, rozpoczęto w 1459 roku. Kolejni władcy rozbudowywali fortyfikację aż do połowy XIX wieku. Od 1974 roku w Twierdzy Mehrangarh działa muzeum. Podobnie jak w pozostałych zakątkach Indii, mieszkańcy Dźodhpuru wielką czcią otaczają zwierzęta. Z murów Mehrangarh karmią krążące wokół wież fortu ptaki, a w centrum miasta pobłażliwe traktują makaki podkradające jedzenie z bazarów i domów.

Zwierzęta w Indiach. Panda mała

Lis, szop czy panda? Bardzo długo takie pytanie zadawali sobie badacze patrząc na małe, ogniście czerwone zwierzątko, zwinnie buszujące wśród górskich lasów północnych Indii. Panda mała, bo o niej mowa, wyglądem rzeczywiście bardziej przypomina szopa lub lisa, niż - powszechnie kojarzoną z nazwą panda - biało-czarną mieszkankę chińskich bambusowych zagajników. Po serii dokładnych badań okazało się, że pandzie małej - podobnie jak zamieszkującej w Chinach pandzie wielkiej - bliżej do niedźwiedzia niż do szopa czy lisa. Rude zwierzątko prowadzi nocny tryb życia. Panda mała jest drapieżnikiem, a jej menu jest urozmaicone. Do stałych przysmaków pandy małej należą pędy bambusa, owoce, drobne ptaki i ssaki. W Polsce harce pandy małej można podziwiać m.in. w warszawskim i krakowskim ZOO.

Symbole Indii. Himalaje - siedziba śniegów

Himalaje to najwyższe góry świata, łańcuch górski o długości 2,5 tys. kilometrów ze szczytami wiecznie pokrytymi śniegiem. Pasmo powstało, kiedy obecny Półwysep Indyjski zaczął napierać na Eurazję. Na styku obu płyt zaczęły wypiętrzać się masy skalne. Proces ten trwa nadal i - choć gołym okiem nie można tego zauważyć - najwyższe góry świata wciąż się wypiętrzają. Himalaje od dawna inspirowały alpinistów, którzy nie zważając na ekstremalnie trudne warunki atmosferyczne panujące w wyższych partiach gór, wyruszają na ich podbój. W Himalajach znajduje się bowiem 10 z 14 ośmiotysięczników, z najwyższym szczytem świata - liczącym 8850 m.n.p.m. Mount Everestem - na czele. Postawienie stopy na szczycie Mount Everestu to marzenie każdego alpinisty. Pierwszymi ludźmi, którzy tego dokonali, 29 maja 1953 roku, byli Edmund Hilary i Norgay Tenzing. Polscy wspinacze też upodobali sobie Mount Everest. Jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka na szczycie Mount Everestu stanęła nasza rodaczka, Wanda Rutkiewicz. Rutkiewicz pokonała Czomolungmę 16 października 1978 roku. Natomiast dwa lata później, 17 lutego 1980 roku, Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi ludzie na świecie zdobyli szczyt Mount Everestu zimą. Do tej pory polskim ekspedycjom 19 razy udało się dotrzeć na najwyższą górę świata.

Symbole Indii. Ladakh - modlitwy na wietrze

Do miejscowości Ladakh u podnóża Himalajów turystów przyciąga znany od setek lat zwyczaj rozwieszania sznurów z flagami modlitewnymi. Zadaniem różnobarwnych flag jest uświęcanie przestrzeni, w której są rozwieszane. Smagane wiatrem kawałki materiału przekazują dobrą energię całemu światu i jego mieszkańcom. Według Tybetańczyków rozwieszanie flag modlitewnych w pobliżu chorego przyspiesza jego powrót do zdrowia. Kolory flag nie są przypadkowe. Każdy ma swoją symbolikę związaną z żywiołami budującymi ciało człowieka: żółty to ziemia, zielony - woda, czerwony - ogień, biały - powietrze, niebieski - przestrzeń. Również kolejność wieszania flag nie jest dowolna. Kolory układa się zawsze od żółtego do niebieskiego. Powierzchnie flag zapisane są słowami mantr, często ozdobione wizerunkiem konia, który symbolizuje sprzyjanie losu. Sposób nanoszenia tekstów i obrazów na kawałki materiału od XV wieku do dziś pozostał niezmienny. Służą do tego drewniane szablony moczone w naturalnych barwnikach.

Symbole Indii. Słoń indyjski - mądrość na czterech nogach

Szczęście, mądrość i siła - takie wartości dla Hindusów symbolizuje wizerunek słonia. Dlatego zwierzęta te mają specjalne miejsce w indyjskiej tradycji. Jednak słonie mają w Indiach nie tylko znaczenie symboliczne. Przez wieki były wykorzystywane jako zwierzęta bojowe - szczególnie niebezpieczna była szarża całego stada na wojska przeciwnika. Na grzbietach słoni do walki wyruszali też łucznicy, którzy z grzbietów tych ogromnych zwierząt mieli doskonałą widoczność na całe pole bitwy i łatwiej mogli obrać cel. Słonie w Indiach pomagały też w prowadzeniu gospodarstw domowych. Do dziś są wykorzystywane w pracy na roli. Mimo to coraz częściej dochodzi do konfliktu między tymi stworzeniami i ludźmi. Winę przypisuje się tym ostatnim, gdyż obecnie ludzie zamieszkują tereny, które pierwotnie były naturalnym siedliskiem słoni. Dlatego zdarzają się sytuacje, kiedy rozjuszone słonie atakują indyjskie wioski i tratują wszystko, co spotkają na swojej drodze. W lipcu tego roku stado słoni zajęło jedną z wiosek w środkowych Indiach. Służby leśne próbowały przepędzić dzikich "lokatorów", ale słonie przez dłuższy czas nie chciały opuścić osady. Mieszkańcy musieli szukać schronienia w dżungli.

Symbole Indii. Kobra królewska

Już sama nazwa - kobra królewska - wskazuje, że nie jest to zwykły wąż. Choćby dlatego, że w swoim menu ma przeważnie inne węże. Do tego kobra królewska doskonale pływa, wspina się po drzewach i ogólnie rzecz biorąc jest bardzo niebezpieczna. Wydzielany przez nią jad jest tak silny, że jedno ugryzienie wystarczy, by powalić słonia. Dlatego kobra królewska budzi tak wielki respekt wśród mieszkańców Indii. Gdy jakiś okaz zadomowi się w górskiej chacie, jej mieszkańcy bez szemrania opuszczają domostwo i czekają na przybycie fachowej pomocy. Łapacze węży co roku pomagają kilkunastu rodzinom w Indiach. Złapane zwierzę wypuszczają w bezpiecznej odległości od ludzkich zabudowań. Mimo to coraz rzadziej można spotkać ten gatunek w jego naturalnym środowisku. Bowiem podobnie jak w przypadku słoni, rozwój cywilizacyjny zabiera większość terenów, które zamieszkuje kobra królewska.

Symbole Indii. Plantacje herbaty w Indiach

Wiecznie zielone liście porastające zbocza gór to jeden z najpopularniejszych motywów umieszczanych na pocztówkach, w przewodnikach i gadżetach związanych z Indiami. I nic dziwnego, bowiem Indie przodują w uprawie i zbiorach herbaty. Ale indyjskie pola herbaciane zapewniają zysk nie tylko dzięki zebranym z nich pączkom i liściom. Rokrocznie plantacje herbaty w Indiach odwiedzają setki turystów, którzy pragną na własne oczy podziwiać zielone dywany herbacianych krzewów. Przedsiębiorczy właściciele upraw umożliwiają turystom np. nocowanie w małych domkach ukrytych w koronach drzew rosnących na plantacji. Pozwalają też przyglądać się zbiorom, gdy odziane w długie suknie kobiety zręcznie obrywają gałązki i wrzucają zielone listki wprost do wielkich wiklinowych koszów umocowanych na swoich głowach.

Oglądaj Magiczne Indie w Animal Planet

Chcesz poznać bliżej niezwykły półwysep, zanurzyć się w bujną zieleń brzegów Gangesu i dowiedzieć więcej o kraju riksz i wspaniałej kuchni? "Magiczne Indie" na wyciągnięcie ręki tylko w Animal Planet od 18 listopada, w każdy piątek, o godz. 20.00.

embed
Więcej o: