Polska. Zakopane. Jak nie narty, to co?

Zakopane to nie tylko narty. Przyjeżdżają tu wszyscy, którzy cenią autentyczną kulturę góralską, regionalną kuchnię, gościnną i serdeczną atmosferę. Zakopane ma swój klimat, a tym, którzy nie znają miasta podpowiadamy, co warto robić tu zimą, poza jazdą na nartach.

Zakopane. Gubałówka

Gubałówka to jedno z najpopularniejszych miejsc w Zakopanem i po polskiej stronie Tatr. Głównie za sprawą widoków, w których łatwo się zakochać. Na szczyt można wejść o własnych siłach albo wjechać kolejką, co jest zimą bardziej powszechne. Trasa kolejki ma długość 1 338 metrów i prowadzi od Krupówek aż na szczyt Gubałówki (1126 m). Wjazd zajmuje około 5 minut. Na górze największą atrakcją jest taras widokowy - najlepszy punkt do podziwiania Tatr w okolicy. Doskonale widać stąd Giewont, Czerwone Wierchy, otoczenie Hali Gąsienicowej oraz Zakopane. Poza tym, na Gubałówce rozstawiły się liczne sklepiki z pamiątkami, bary, są też szlaki spacerowe.

Zakopane. Zimowe spacery

Zimowe spacery i wycieczki po Tatrach różnią się od tych, jakie odbyć możemy w sezonie letnim. Zatłoczone w innych porach roku doliny można w zimie podziwiać w ciszy i spokoju. Turysta musi dostosować wybór szlaku do swoich umiejętności i wiedzy o górach. Najlepiej wybrać się w niższe partie Tatr, gdzie da się chodzić zimą bez specjalistycznego sprzętu. Najbezpieczniej wędrować do tatrzańskich schronisk. Powyżej chodzić powinni już tylko doświadczeni turyści. Zanim wyruszy się na wycieczkę w góry, trzeba zebrać informacje o aktualnych warunkach atmosferycznych na szlaku. Należy też pamiętać, że dzień jest zimą krótki, a przedzieranie się przez śnieg czasochłonne. Warto wybrać się do Doliny Kościeliskiej i schroniska na Hali Ornak. Od Doliny Kościeliskiej można też rozpocząć wycieczkę Ścieżką nad Reglami. Szlak ten prowadzi przez las, nie ma więc zagrożenia lawinami. Piękna będzie także wędrówka szlakiem od Kuźnic na Halę Gąsienicową, od Kuźnic przez Kalatówki na Halę Kondratową lub na Polanę Kalatówki. Można zobaczyć Polanę Strążyską w białej szacie, Dolinę Białego czy Dolinę Chochołowską. Krajobrazy zimowych Tatr są piękne, czapy śniegu na świerkach tworzą bajkową scenerię.

Zakopane. Krupówki

Główny deptak Zakopanego, Krupówki to reprezentacyjna ulica miasta, która ciągnie się ponad kilometr. Wzdłuż niej znajdują się liczne sklepy, restauracje, bary, pensjonaty i hotele. Pełno tutaj straganów z miejscowymi wyrobami m.in. oryginalnymi góralskimi oscypkami, a także najróżniejszymi produktami made in China. Na skraju Krupówek warto wejść do kościoła w stylu neoromańskim pod wezwaniem Świętej Rodziny. Z ulicy rozciąga się też piękny widok na Gubałówkę. Krupówki zdaniem jednych to przereklamowane miejsce, inni twierdzą, że ma swój urok. Każdy musi ocenić sam. Podczas wizyty w Zakopanem nie sposób ich ominąć choćby dlatego, że mieszczą się tu dobre karczmy z regionalnym jedzeniem.

Zakopane. Kolejka linowa na Kasprowy Wierch

Podczas zimowej wizyty w Zakopanem warto zafundować sobie przejażdżkę kolejką linową na Kasprowy Wierch. Kolejka, która przeszła w 2007 roku modernizację, jest najnowocześniejszym urządzeniem tego typu w Polsce. Wjazd wagonikami z dużymi panoramicznymi szybami trwa 12 minut, podczas których można podziwiać wspaniałe tatrzańskie widoki. Ci, którzy odbyli taką wycieczkę szybko stwierdzają, że góry najpiękniej wyglądają zimą. Na Kasprowym Wierchu znajdują się dwie piękne trasy narciarskie. W górnej stacji kolejki można wypić kawę w najwyżej położonym w Polsce barze szybkiej obsługi, ciesząc się przy okazji panoramą Tatr polskich i słowackich. Przejazd kolejką góra-dół dla osoby dorosłej kosztuje 40 zł.

Zakopane. Aquapark Zakopane

Nie ma nic przyjemniejszego po całym dniu spędzonym na górskich wędrówkach niż porządne wymoczenie się w wodzie. Nowoczesny park wodny położony jest w samym sercu Zakopanego. To chyba najbardziej popularny aquapark w kraju. Z geotermalnego basenu umieszczonego na specjalnym zewnętrznym tarasie można obserwować wspaniałe widoki na Tatry. Także zimą, w ciepłej wodzie o temperaturze 28,5 C można się moczyć pośród zasp śniegu - wspaniałe doświadczenie. Najdłuższa zjeżdżalnia w zakopiańskim aquaparku ma aż 166 metrów. Dla mniej odważnych są do wyboru cztery krótsze. Wspaniałą zabawę zapewnia "Dzika Rzeka", basen, w którym woda płynie jak naturalny nurt górskiego potoku. Na terenie kompleksu są ponadto wanny jacuzzi oraz cały zestaw różnych saun. Aquapark w Zakopanem jest ciekawą propozycją dla turystów, którzy trafili na złą pogodę podczas urlopu w Tatrach. Godzina pobytu osoby dorosłej kosztuje 16 złotych, bilet całodzienny 50 zł.

Zakopane. Muzeum Tatrzańskie im. dr. Tytusa Chałubińskiego

Na Krupówkach mieści się Muzeum Tatrzańskie im. dr. Tytusa Chałubińskiego. Muzeum Tatrzańskie jest jednym z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. Można w nim zobaczyć między innymi wnętrze XIX-wiecznej chaty góralskiej wraz z kompletnym wyposażeniem, sprzęty gospodarskie, stroje ludowe m.in. z Podhala, instrumenty, okazy sztuki podhalańskiej i sprzęt pasterski. Ciekawe są także prezentowane tutaj zwierzęta i rośliny tatrzańskie, interesujące zbiory geologiczne. W muzeum znajduje się największa specjalistyczna biblioteka, gromadząca publikacje książkowe i prasowe, dotyczące Tatr i Podtatrza. Wejście: bilet normalny 7,00 zł, bilet ulgowy 5,50 zł.

Zakopane. Obiekty w stylu zakopiańskim

Funkcję zakopiańskiej starówki pełni ulica Kościeliska z pięknymi drewnianymi domami sprzed 100-150 lat, w których nierzadko mieszkali zauroczeni krajobrazem i góralskimi zwyczajami artyści. To ta ulica stanowiła kiedyś najważniejszą część miasta, powstał na niej pierwszy kościół, sklep, restauracje oraz cmentarz. Warto obejrzeć m.in. willę "Koliba", którą dla Zygmunta Gnatowskiego zaprojektował twórca stylu zakopiańskiego Stanisław Witkiewicz. Inny piękny budynek projektu Stanisława Witkiewicza to "Dom Pod Jedlami", który można podziwiać na ulicy Droga na Koziniec. Witkiewicz jest także autorem projektu drewnianej kaplicy w Jaszczurówce. Spośród starych zakopiańskich budynków na uwagę zasługuje ponadto willa "Atma", wybudowana w stylu zakopiańskim w 1905 roku przy ulicy Kasprusie. Warto zrobić sobie wycieczkę po najstarszej części Zakopanego i przyjrzeć się pięknym obiektom w stylu zakopiańskim.

Zakopane. Cmentarz zasłużonych na Pęksowym Brzysku

Cmentarz zasłużonych na Pęksowym Brzysku to interesujące miejsce w Zakopanem, które z pewnością warto odwiedzić. Na Pęksowym Brzyzku znajduje się około 500 grobów. Większość nagrobków to dzieła sztuki, wykonane w drewnie lub metalu, rzeźbione motywami podhalańskimi, malowanymi na szkle. Cmentarz ten jest szczególny, nie tylko ze względu na swoją urodę, ale też pamięć o ludziach, którzy kształtowali obecne Zakopane. Znajdują się tu nagrobki zasłużonych mieszkańców Zakopanego takich jak np. Tytus Chałubiński, Sabała, czy znany skoczek narciarski Stanisław Marusarz. Zaraz przy wejściu jest również grób Witkacego i jego matki, a nieco dalej pochowany jest Stanisław Witkiewicz i Kornel Makuszyński. Przed wejściem na cmentarz znajduje się najstarszy w Zakopanem kościółek Matki Boskiej Częstochowskiej powstały w połowie XIX wieku. Warto zajrzeć także do niego.

Zakopane. Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem

Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem istnieje od 1985 roku. Główną inspiracją w kształtowaniu propozycji artystycznej tego teatru jest twórczość i refleksja nad życiem Witkiewicza. Dla wielbicieli teatru i Witkiewicza wizyta tutaj to punkt obowiązkowy. Zgodnie z informacją na stronie, w tym roku spektakle rozpoczynają się od 27 grudnia.

Więcej o: