Polska na weekend. Żywiec i wspinaczka na Grojec Mały

Starówka Żywca i niewysoki, pobliski szczyt zwany Grojcem Małym lub Średnim to idealne miejsca na łatwą i przyjemną wycieczkę weekendową w ciepłe dni jesienne.

Grojec Mały

Grojec Mały wznosi się ponad Żywcem na wysokość ponad 400 m n.p.m., w widłach Soły i Koszarawy. Można na niego wejść spokojnym spacerkiem, żółtym szlakiem rozpoczynającym się w Żywcu w okolicach amfiteatru.

Nieco poniżej szczytu znajduje się punkt widokowy. Roztacza się stąd piękna panorama zabudowy Żywca, Jeziora Żywieckiego, Beskidu Małego oraz Beskidu Śląskiego. Na samym szczycie Małego Grojca stoi stalowy krzyż zwany papieskim. Jest to pamiątka po wizycie w Żywcu papieża Jana Pawła II w dniu 22 maja 1995 roku. Ten wysoki krzyż jest widoczny z wielu miejsc w mieście, dlatego stał się jednym z symboli Żywca. Na północnym stoku wzgórza powstał wyciąg narciarski.

Spacer z Grojca Małego można kontynuować dalej żółtym szlakiem, by dojść do Grojca o wysokości 612 m n.p.m. i zejść w okolicach browaru żywieckiego.

Żywiec

Po łagodnych zmaganiach górskich warto odwiedzić żywiecką starówkę. Centrum miasta stanowi Rynek z pięknie odnowionym ratuszem. To tutaj często rozstawiają się kramy z lokalnym rękodziełem i typowo górskimi pamiątkami.

Tuż obok Rynku stoją kamienna dzwonnica z XVIII wieku i piękna konkatedra Narodzenia NMP z wysoką, renesansową wieżą (pl. Mariacki). Budowla pochodzi z XV wieku i stanowi mieszankę stylów. To tutaj, pod dzwonnicą w roku 1995 stanął wielki ołtarz dla Papieża Jana Pawła II, czego pamiątką jest jego pomnik i tablica upamiętniająca to wydarzenie.

Nieco dalej znajduje się wejście na teren wspaniałego Parku. Tuż za bramą wznoszą się dwie okazałe, pięknie odnowione budowle - Stary Zamek oraz Nowy Zamek - eklektyczny pałac Habsburgów. We fragmencie tego pałacu (ul. Zamkowa) mieszka obecnie Księżna Maria Krystyna Habsburg, córka Karola Olbrachta i Alicji Ankarcrona, z polskiej linii Habsburgów, która po prawie 60 latach emigracji powróciła do Żywca.

Jeszcze ciekawszy od pałacu jest Stary Zamek, w którym znajduje się Muzeum Miejskie w Żywcu (ul. Zamkowa 2). Budowla odznacza się pięknym dziedzińcem, przypominającym wawelskie krużganki. W przyziemiach zamku warto wstąpić do stylowej Kawiarni Rycerskiej.

Również spacer po parku dostarczy miłych wrażeń, jest staw z kaczkami i łabędziami, przy którym ulokował się ładny domek chiński, są kamienne mostki, kaskada wodna, fontanna, a nawet skatepark. W parku zobaczyć też można ciekawe okazy starodrzewia, gdyż park powstał już w XVIII wieku.

Przydatne informacje:

Muzeum Miejskie w Żywcu - Stary Zamek

ul. Zamkowa 2

tel. 33/ 861-21-24

muzeumzywiec@interia.pl http://www.muzeum-zywiec.pl

Więcej o: