Polska na weekend. Szlak wielkopolskich możnych

Zapraszamy na wycieczkę szlakiem wielkopolskich możnych. To ciekawa propozycja na weekend nie tylko dla wielbicieli historii. Trasa wiedzie przez Poznań, Kórnik i Rogalin.

Poznań

Piękny Poznań położony nad Wartą to stolica Wielkopolski, w której narodziła się polska państwowość. To miasto o niecodziennej urodzie zachwyca wspaniałą Starówką i wieloma cennymi zabytkami. Przechadzając się wśród szerokich arterii i wąskich urokliwych uliczek poznańskich, koniecznie zajrzeć trzeba na Ostrów Tumski - najstarszą część miasta z potężną bazyliką archikatedralną od wieków wpisaną w panoramę Poznania.

Po przekroczeniu malowniczo wijącej się Warty, nogi niosą na Rynek - ogromny plac, pośrodku którego dominuje kolos Ratusza. Niczym dziateczki przycupnęły przy nim kolorowe domki budnicze. Poszczególne pierzeje placu zdobią okazałe kamienice o zdobionych fasadach. Ponadto odnajdziemy w Poznaniu zamki (np. zamek cesarski stanowiący centrum kultury, ul. Św. Marcina 80/82), pałace i inne ciekawe gmachy warte zobaczenia.

Ale Poznań to nie tylko zachwycająca architektura, ale również rozległe parki i ośrodki rekreacyjne, w których przyjemnie można spędzać całe dnie. Mnie najbardziej urzekł kompleks sportowo-rekreacyjny popularnie nazywany Malta. Jest to piękne jezioro wraz z niezwykle rozbudowaną infrastrukturą wokół jego brzegów i nowoczesnym torem regatowym poprowadzonym na zbiorniku. To tutaj odbywa się wiele imprez sportowych i kulturalnych.

Poza tym w Poznaniu odwiedzić można liczne, ciekawe muzea, które również dostarczą nam rozrywki i wiedzy. To wszystko sprawia, że Poznań chętnie odwiedzany jest przez turystów, co najlepiej widać w południe na Rynku, kiedy poznańskie koziołki dają przedstawienie. Wtedy tłum gapiów wpatrzony jest w przepiękny, renesansowy Ratusz.

Kórnik

Na południe od Poznania rozciągają się niezmiernie ciekawe rejony. Jedną z popularnych miejscowości jest tutaj Kórnik. Na Rynku warto zobaczyć ciekawy Kościół Wszystkich Świętych z dzwonnicami w formie baszt. Z Rynku ulica Poznańska wiedzie do słynnego w całej Wielkopolsce zamku Działyńskich i Zamoyskich pięknie komponującego się z okalającym parkiem - arboretum.

Po zamku nocami przechadza się ponoć "Biała Dama" - duch Teofili z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej. Natomiast statek o tej samej nazwie kursuje latem po pobliskim Jeziorze Kórnickim. Wiosną wokół zamku przepięknie kwitną magnolie.

Rogalin

Z Kórnika trasą nr 431 można dotrzeć do Rogalina. Znajduje się tutaj piękna rzymska świątynia zdobiona kolumnami, w podziemiach której spoczywa prezydent RP na Uchodźctwie - Edward Raczyński oraz inni przedstawiciele jego rodziny.

Stąd widać już zespół pałacowo-parkowy - rezydencję Raczyńskich, która wraz z otoczeniem stanowi jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Polsce. Obecnie mieści się tu oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, a do zwiedzania prócz pałacu udostępniono powozownię oraz galerię obrazów. Okoliczny rozległy park słynie ze starych dębów.

Wielkopolski Park Narodowy

Po muzeach i obiektach architektonicznych nadszedł czas na przyrodę, a tej nie zabraknie w Wielkopolskim Parku Narodowym, rozpoczynającym się około 15 km na południe od Poznania.

Lasy z drzewami pomnikowymi, dzika zwierzyna, grzyby i jeziora, zarówno kąpieliskowe jak i dzikie, jak np. Jezioro Góreckie, będące ścisłym rezerwatem i ostoją ptactwa. Na jednej z wysp Jeziora Góreckiego ostały się ruiny zameczku zbudowanego w XIX wieku przez Tytusa Działyńskiego dla swojej siostry Klaudyny Potockiej. Kilometry ścieżek rowerowych, pieszych i konnych, które ułatwiają dotarcie do najciekawszych zakątków Parku. Polecam wypoczynek w tych rejonach.

Więcej o: