Polska na weekend: Tarnowskie Góry - na zamek!

Wspaniały Kompleks Zamkowy w Starych Tarnowicach to niejako nowa atrakcja turystyczna Tarnowskich Gór. Choć zamek stoi tu od XVI wieku, od lat straszył ruiną. Dopiero teraz, za sprawą prywatnego inwestora, powstał z ruin i rozkwitł niczym kwiat na wiosnę.

Przejeżdżając ulicą Pyskowicką w dzielnicy Stare Tarnowice możemy zobaczyć piękną bryłę zamku wraz z jej niecodziennym otoczeniem. Właściciel dokonał starannej rekonstrukcji zamku i zabudowań gospodarczych.

Jak odradzał się Kompleks Zamkowy w Starych Tarnowicach

W pierwszej kolejności zabytkowa masztarnia zamieniła się w stylową, staropolską Gospodę u Wrochema. Później powstał luksusowy hotel zaadoptowany ze starej obory i atrakcyjne obejście usiane rzeźbami. Odnowione zostały także Spichlerz oraz Stodoła. Ostatni w kolejce czekał sam zamek, ale i on dzisiaj, po długim remoncie, prezentuje się wyśmienicie.

Uroczyste otwarcie wnętrz zamku odbyło się 18 czerwca 2011 roku (turyści mieli wówczas wstęp bezpłatny do wszystkich sal muzealnych). Zamkowe sale kryją wiele ciekawych eksponatów, zabytkowych sprzętów i antyków. Ponadto zobaczyć W NICH można makietę całego kompleksu, dzieciom na pewno szczególnie spodoba się tarnogórski rynek w całości zbudowany z klocków Lego przez 14-letniego chłopca. Na mnie spore wrażenie zrobiła też zamkowa biblioteka pełna opasłych tomów pamiętających pewnie minione wieki.

Historia zamku w Starych Tarnowicach

Zamek w Starych Tarnowicach powstawał w latach 1520-1570 jako renesansowa rezydencja Piotra Wrochema - przedstawiciela możnego rodu. Za jego panowania była to najokazalsza budowla w całym mieście, a nawet regionie.

Później właścicielami zamku byli m.in. Jerzy Güsnar i słynny w okolicy hrabia Guido Henckel von Donnersmarck, który panował na zamku do 1945 roku. Po II wojnie światowej budowla popadła w ruinę, by obecnie znów odzyskać dawny blask.

Wspaniała architektura zamku w Starych Tarnowicach, ciekawe wnętrza, stylowe wyposażenie oraz przenikanie się historii i nowoczesności zachęca do odwiedzenia tego miejsca. Gorąco polecam Kompleks Zamkowy w Starych Tarnowicach, bo wart jest zobaczenia.

Atrakcje w Tarnowskich Górach

Zamek w Starych Tarnowicach to nie jedyna atrakcja Tarnowskich Gór (mojego rodzinnego miasta). Ciekawostką na skalę europejską są tarnogórskie podziemia, drążone pod miastem na przestrzeni wieków. Górnicy zwani Gwarkami wydobywali tu cynk i ołów z domieszką srebra.

Dziś górnictwo już całkowicie zamarło w tym rejonie, ale podziemia nadal są wykorzystywane, choć dziś już wyłącznie w celach turystycznych. Fragmenty podziemnych korytarzy są udostępnione do zwiedzania od połowy XX wieku jako Zabytkowa Kopalnia Srebra (ul. Szczęść Boże) i Sztolnia Czarnego Pstrąga (Park Repecki). Te niecodzienne obiekty dostarczają ciekawych i niezapomnianych wrażeń.

Przy Kopalni Zabytkowej znajduje się Skansen Maszyn Parowych (wstęp wolny), w którym zobaczyć można zabytki myśli technicznej. Większość z kilkudziesięciu prezentowanych eksponatów służyła niegdyś do transportu, m.in. w lokalnym górnictwie. Maszyny pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Jednym z ciekawszych eksponatów jest ogromna maszyna parowa z 1907 roku. Jest też kocioł parowy, zespół prądotwórczy parowy i inne relikty minionej epoki. Przy każdym obiekcie znajduje się tablica informacyjna. Dzieciom spodobają się z pewnością kolorowe parowozy, niczym duże zabawki poustawiane tu i ówdzie. Warto wybrać się w taką podróż do przeszłości, do czasów naszych dziadków.

Przydatne informacje:

Fundacja Kompleks Zamkowy Tarnowice Stare Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego ul. Pyskowicka 39 42-612 Tarnowskie Góry tel. 32/ 384-74-61 biuro@fundacjakomplekszamkowy.pl http://www.fundacjakomplekszamkowy.pl

Informacje o Kopalni Zabytkowej i Sztolni: Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej ul. Gliwicka 2 tel. 32/ 285-49-96 bort@kopalniasrebra.pl smzt@kopalniasrebra.pl http://www.kopalniasrebra.pl

Więcej o: