Polska. Pomysł na weekend - zrób pętlę w Beskidach

Trasa wiedzie od Żywca do Szczyrku. Po drodze największe atrakcje Beskidów. W sam raz na aktywny weekend przy pięknej jesiennej pogodzie.

Trasa:

Żywiec - Golgota Beskidów - Węgierska Górka - Milówka - Laliki - Koniaków - Istebna - Wisła - Szczyrk

Żywiec

Wycieczka rozpoczyna się w Żywcu, pięknym, historycznym miasteczku leżącym u podnóża Beskidów. W Żywcu można zwiedzić efektowny Stary Zamek (ul. Zamkowa) z krużgankami przypominającymi te na Wawelu, Nowy Zamek (neoklasycystyczny pałac Habsburgów) oraz otaczający obie budowle park ze starodrzewiem i Domkiem Chińskim na wyspie. Na żywiecki Browar (ul. Browarna) trzeba poświęcić trochę więcej czasu.

Golgota Beskidów

Golgotą Beskidów nazwano szczyt Matyski (609 m n.p.m.), położony pomiędzy miejscowościami Radziechowy i Przybędza.

Nad niewysokim szczytem Matyski od 2001 roku góruje wysoki Krzyż Millenijny. Przez długi czas miejsce to znane było jedynie okolicznym mieszkańcom, teraz kalwaria coraz liczniej przyciąga turystów i pielgrzymów. I nic w tym dziwnego, bowiem Matyska to niezwykle piękne, malownicze miejsce. Postaci na poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej ukazane są w bardzo przejmujący sposób, widać tu cierpienie, zło i okrucieństwo.

Atrakcją jest też fantastyczna panorama roztaczająca się ze szczytu - Beskid Śląski ze Skrzycznem, Beskid Mały z Jeziorem Żywieckim i Beskid Żywiecki z m.in. z Babią Górą. Rozległy widok obejmuje niemal 360 stopni.

Prawie na sam szczyt prowadzi asfaltowa droga, dlatego nawet z małymi dziećmi i wózkami można dotrzeć na samą górę (parking u podnóża góry od strony miejscowości Radziechowy i drugi pod samym szczytem, droga jednokierunkowa, zjeżdżająca w kierunku Węgierskiej Górki.

Milówka i Laliki

Węgierska Górka to zaciszna miejscowość górska, leżąca na trasie do Milówki, słynnej za sprawą braci Golców. W Milówce warto zajrzeć do Starej Chałupy - ciekawego Muzeum regionalnego (ul. Piastowska 1) oraz do miejscowych kościołów - Wniebowzięcia NMP i Św. Antoniego Padewskiego. Na dalszej trasie są Laliki - maleńka miejscowość z oryginalnym drewnianym kościółkiem.

Koniaków

Koniaków to jedna z piękniejszych miejscowości w Beskidach. Nie rozłożyła się, jak większość innych górskich wiosek, w dolinie, ale na grzbiecie (około 700 m n.p.m.), górując ponad okolicznym światem. Polecam galerię sztuki Chata na Szańcach (Szańce 662), w której dzięki opowieściom przewodnika można poznać miejscowy folklor i tradycje. Tutaj też kupić można słynne koniakowskie koronki, m.in. bieliznę rozbudzającą wyobraźnię. W piwnicach klimatyczna karczma.

W pobliżu warto wspiąć się na niewysokie szczyty - Ochodzitą (894 m n.p.m.) oraz Koczy Zamek (846 m n.p.m.). Rozciągają się stąd piękne widoki na Beskid Śląski i okoliczne miejscowości zagubione w dolinkach, a przy dobrej widoczności nawet na Tatry.

Istebna

Prosto z Koniakowa droga wiedzie do Istebnej, równie ciekawej miejscowości górskiej, nie zatłoczonej i kultywującej lokalne tradycje i sztukę folkową. Na turystów czeka tu Chata Kawuloka (Wojtosze 824) oraz Izba Pamięci Jerzego Kukuczki (Wilcze 340).

Niemal w centrum Istebnej wznosi się niewysoki szczyt - Złoty Groń (710 m n.p.m.), który zimą staje się centrum narciarskim. Istebna wraz z Koniakowem i Jaworzynką tworzą tzw. Beskidzką Trójwieś.

Wisła

Kolejna miejscowość na trasie to najpopularniejszy kurort Beskidu Śląskiego - Wisła, sławna głównie za sprawą Adama Małysza. W centrum Wisły znajduje się dość zatłoczony deptak i plac Bogumiła Hoffa oraz Muzeum (ul. Stellera). Można przespacerować się nad rzekę Wisłę. W pobliżu widać okazały Hotel Gołębiewski, w którym mieści się duży i bardzo popularny aquapark.

Poza centrum polecam szczególnie Wisłę Czarne - niezwykle piękne, a przy tym nie tak zaludnione miejsce z Jeziorem Czerniańskim, wodospadem, skansenem a nieco wyżej Zameczkiem Prezydenta RP (Stok Zadniego Gronia).

W niedalekiej Wiśle Malince warto podziwiać zmodernizowaną skocznię narciarską.

Szczyrk

Ostatnie już miejsce na trasie to Szczyrk, do którego prowadzi z Wisły malownicza trasa przez Przełęcz Salmopolską (widokowy punkt i centrum narciarstwa). Szczyrk popularny jest szczególnie zimą z racji rozwiniętej infrastruktury narciarskiej. W centrum Szczyrku znajduje się dolna stacja kolejki linowej wywożącej turystów i narciarzy na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego - Skrzyczne (1257 m n.p.m.).

Więcej o: