Niemcy. Berlin dla spacerowiczów

Przestrzeń niemieckiej stolicy jest idealna dla miłośników pieszych wycieczek. Obok najbardziej uczęszczanych szlaków turystycznych Berlin obfituje w urokliwe place, uliczki i mniej znane obiekty architektoniczne. Od miejskiego gwaru uciekają zarówno mieszkańcy, jak i turyści szukający chwili wytchnienia.

Przewodnik " Berlin. Przewodnik - Celownik. Wydanie I" możesz kupić w Podróżniczej Księgarni Internetowej bezdroza.pl

Magia ulic i placów

Przestronne ulice i szerokie chodniki to rozpoznawalny element Berlina. Najbardziej legendarna Unter den Linden (Aleja Pod Lipami) rozciąga się między Bramą Brandenburską a Museumsinsel; ze względu na dużą liczbę zlokalizowanych wzdłuż niej zabytków jest najczęściej uczęszczaną trasą turystyczną. Udając się w przeciwną stronę Alexanderplatz, nie sposób nie zauważyć najważniejszej inwestycji drogowej powojennych Niemiec, Karl- -Marx-Allee (Aleja Karola Marksa). Nazywana wcześniej Große Frankfurter Straße i Stalinallee Aleja Karola Marksa stanowi wzorcowy przykład radzieckiej architektury monumentalnej. Prowadzi z Alexanderplatz aż do Frankfurter Tor w dzielnicy Kreuzberg, gdzie przecina ją Warschauer Straße. Popularna wśród młodzieży ulica obfituje w budki spożywcze z polskim piwem i niesamowite widoki z wiaduktu nad dworcem kolejowym S-Bahn. To również ostatni przystanek berlińskiego metra.

Kilka przecznic dalej rozciąga się Bergmanstraße, ulubiona ulica rodowitych berlińczyków. W XIX-wiecznych kamienicach mieszczą się najlepsze kawiarnie w mieście, autorskie sklepy i siedziby alternatywnych grup teatralnych. Znajduje się tu również nieustannie okupowany przez turystów Photoautomat, jeden z kilku rozstawionych w mieście automatów fotograficznych wywołujących czarnobiałe, stylizowane na analogowe zdjęcia.

Miłośników sztuki zachwyci wielość i różnorodność galerii na Auguststraße. Za sprawą znanego ośrodka sztuki współczesnej Kunst-Werke oraz związanych z nim artystów odbywa się tu wiele happeningów ulicznych. Tuż obok mieści się Tacheles, jeden z pierwszych berlińskich squatów, a obecnie centrum kultury niezależnej.

ODKRYJ TAKŻE: Wodny Paryż - najsłynniejsze mosty, kanały i fontanny!

Warto pamiętać, że obok Bebelplatz i Potsdamer Platz w Berlinie znajduje się wiele innych urokliwych placów. Jednym z najpiękniejszych jest zlokalizowany w zachodniej części miasta Savignyplatz, który w letnie miesiące zachwyca kolorami egzotycznych kwiatów i bujną roślinnością. Stuletnie drzewa i przytulne herbaciarnie odnajdą z kolei spacerujący po Helmholtzplatz w północnej części Berlina. Nieopodal znajduje się Kollwitzplatz, zielony skwerek nazwany imieniem artystki Käthe Kollwitz związanej z dzielnicą Prenzlauer Berg.

W okolicach lutego zapaleni kinomani okupują Marlene Dietrich Platz (Plac Marleny Dietrich). To tutaj wznosi się gmach Theater am Potsdamer Platz, przy którym podczas Berlińskiego Festiwalu Filmowego można spotkać sławy znane ze srebrnego ekranu.

Dzielnica ambasad

Koneserzy architektury powinni odbyć spacer po zachodniej części miasta, wzdłuż Tiergartenstraße, gdzie na obszarze zwanym "dzielnicą dyplomatów" wznoszą się nowoczesne gmachy ambasad.

Sąsiadująca z Galerią Malarstwa ambasada Austrii jest dziełem awangardzisty Hansa Holleina. Architekt podzielił czteropiętrowy budynek na trzy różnokolorowe segmenty, z których każdy spełnia odmienną funkcję. W ten sposób z charakterystycznego obiektu w kształcie litery "u" wyodrębniona została część dla ambasad, konsulatów oraz część mieszkalna. Nieopodal, kierując się w stronę ogrodu zoologicznego, mieści się ambasada Indii; sześcienna bryła z czerwonego piaskowca graniczy z parkiem Tiergarten. W jej bogato zdobionych wnętrzach poza biurami urzędników znajduje się hall wystawienniczy, biblioteka oraz centrum handlowe. Zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej wznosi się kompleks kolejnych placówek dyplomatycznych: ambasada Włoch, Japonii, Grecji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Turcji i Estonii. Na szczególną uwagę zasługują dwa pierwsze obiekty. Gmach przedstawicielstwa państwa włoskiego nawiązuje stylem do renesansowych tradycji. Zbudowany za rządów narodowych socjalistów spełniał założenia Alberta Speera pragnącego zreorganizować berlińską przestrzeń. Zniszczony podczas II wojny światowej budynek odrestaurowano według planów Vittorio de Feo. Pobliską ambasadę Japonii wzniesiono w tym samym czasie. Odrestaurowany obiekt jest dziś siedzibą ambasadora oraz uznaną placówką kulturalną.

W zachodniej części dzielnicy mieszczą się ambasady państw nordyckich, ambasada Hiszpanii i ambasada Meksyku. Kluczową pozycję przy Klingelhöferstraße zajmuje meksykańska placówka zbudowana w 1997 r. według projektu Teodoro González de León i Francisco Serrano. Budynek odzwierciedla elementy typowe dla meksykańskiej architektury: pięć kondygnacji skrywających przestronne sale bankietowe i różnorodność elementów architektonicznych. 18-metrową fasadę podpierają betonowe kolumny o różnej średnicy. Pozostałe gmachy ambasad znajdują się w okolicy Unter den Linden (ambasada Rosji, Wielkiej Brytanii i Francji). Ambasada RP mieści się przy Lassenstraße 19-21.

POZNAJ najsławniejsze wzgórze rzymskie - Kapitol!

Więcej o: