Polska. Okolice Lidzbarka Warmińskiego

Teren przy granicy z Rosją to region, mimo wielu atrakcji turystycznych, nadal rzadko odwiedzany. A niesłusznie, bo można tu znaleźć zabytkowe kościoły, gotyckie zamki, cerkwie, czy... mnóstwo bocianów! Przedstawiamy kolejną propozycję z naszego cyklu wycieczek po najładniejszych i najciekawszych polskich miejscach. Partnerem cyklu jest wydawnictwo Carta Blanca.

Całość trasy warto rozplanować na dwa dni. Jeśli jednak ktoś chce przemierzyć także Szlak Bociani, powinien wydłużyć czas podróży. Problemem nadal jest tu infrastruktura turystyczna. Hotele czy restauracje znajdują się przede wszystkim w większym miastach, a tych jest tu niewiele. Rozwija się jednak agroturystyka, więc można zaplanować dłuższe wakacje.

Zobacz koniecznie

1. zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim

2. kościół i klasztor w Stoczku Klasztornym

3. cerkiew greckokatolicką w Górowie Iławeckim

Wycieczka (131 km): Pieniężno > rezerwat "Dolina rzeki Wałszy" > Orneta > Dobre Miasto > Lidzbark Warmiński > Stoczek Klasztorny > Bisztynek > Bartoszyce > Górowo Iławeckie > Warmińsko-Mazurski > Szlak Bociani

embed

PIENIĘŻNO > 4 km rezerwat "Dolina rzeki Wałszy"

Z zamku kapituły warmińskiej z XIV w. w Pieniężnie nie przetrwało zbyt wiele - zachowały się tylko dwa zniszczone skrzydła. Od lat 20. XX w. w miasteczku znajduje się seminarium duchowne i Dom Misyjny św. Wojciecha prowadzony przez werbistów. Przy nim mieści się Muzeum Misyjno-Etnograficzne, w którym prezentowane są pamiątki z podróży zakonników w odległe zakątki świata. Szczególnie ciekawe jest chińskie wyobrażenie Maryi - oczywiście skośnookiej.

Informacje praktyczne:

Muzeum Misyjno-Etnograficzne, Kolonia 19, tel. 55 242 92 43, 15 IV-15 X 8.00-17.00 (pn.-sb.), 11.00-17.00 (nd. i święta),16 X-14 IV 9.00-15.00 (pn.-sb.), 12.00-15.00 (nd. i święta), bilet normalny 3 zł, ulgowy 2 zł

Informacja turystyczna, ul. Generalska 8, tel. 55 243 62 35

ZOBACZ gdzie wypoczywają warszawiacy!

Rezerwat "DOLINA rzeki WAŁSZY" > 13 km Orneta

Drogę od centrum Pieniężna do muzeum można przejść ścieżką spacerową, która zaczyna się przy kościele św. św. Piotra i Pawła, a biegnie dnem wąwozu, przez rezerwat "Dolina rzeki Wałszy". Rzeka przypomina tu górski strumień, płynie wartko, a woda w niej jest lodowata. Imponująco wygląda też wąwóz porośnięty lasem. Po jednej stronie widać ruiny zamku, po drugiej - jeden z najwyższych mostów kolejowych w kraju, zabytek techniki.

ORNETA > 23 km Dobre Miasto

Warto zobaczyć gotycki ratusz z najstarszym na Warmii dzwonem (z 1384 r.) oraz kościół św. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty z XIV w., utrzymany w tym samym stylu. Zwraca uwagę formą: nad nawami bocznymi wznosi się wysoka attyka, a bryła świątyni, dzięki obszernym kaplicom, przypomina kwadrat. Elewację północną zdobi glazurowany fryz, który jest dekoracją nietypową na tym obszarze. Wnętrze zachwyca bogactwem wystroju w różnych stylach. Warto zwrócić uwagę na kandelabr z XVI w. oraz imponujący, trzypiętrowy ołtarz główny.

DOBRE MIASTO > 22 km Lidzbark Warmiński

Zwiedzanie Dobrego Miasta należy rozpocząć od kościoła Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych z XIV w. To gotycka kolegiata imponujących rozmiarów (druga co do wielkości świątynia Warmii). We wnętrzu warto zwrócić uwagę na ołtarz "Tron łaski", wykonany przez uczniów Wita Stwosza. Można też zajrzeć do niepozornego z zewnątrz kościoła św. Mikołaja, obecnie będącego świątynią obrządku ukraińsko-bizantyjskiego, o pięknym, barokowym wnętrzu.

ODKRYJ niemiecki Disneyland!

LIDZBARK WARMIŃSKI > 11 km Stoczek Klasztorny

Jeśli wycieczka po Warmii wypada w sierpniu, główną atrakcja Lidzbarka Warmińskiego stają się Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry, organizowane od 30 lat spotkania kabareciarzy różnych pokoleń. Wśród zabytków największe wrażenie robi zamek biskupów warmińskich. Budowla z cegły, o charakterze obronnym, nadal imponuje rozmiarami i solidnością. Krużganki na dziedzińcu przypominają te z zamku na Wawelu. W środku mieści się dziś Muzeum Warmińskie, dokumentujące historię miasta. Można tu zobaczyć wystawy sztuki średniowiecznej i współczesnej. Na drugim końcu zabytkowej części miasta stoi cerkiew prawosławna św. św. Piotra i Pawła. Wybudowano ją jako świątynię ewangelicką. Uwagę przyciągają zwłaszcza dwie wieże, których kolejne kondygnacje zdobią łukowato zakończone okna. Cerkiew ma skromne, jasne wnętrze z drewnianymi emporami, wspartymi na słupach.

Cerkiew można zwiedzać, ale wcześniej warto o tym uprzedzić telefonicznie - 089 767 50 78, 0503 318 611.

Informacje praktyczne:

Muzeum Warmińskie, pl. Zamkowy 1, tel. 89 527 95 96, IX-19 V 9.00-16.00 (wt.-nd.), 20 V-VIII 9.00-17.00 (wt.-nd.), bilet normalny 8 zł, ulgowy 6 zł

Informacja turystyczna, ul. Wysokiej Bramy 2, tel. 89 767 41 48

STOCZEK KLASZTORNY > 15 km Bisztynek

Kult Matki Boskiej w Stoczku Klasztornym trwa od średniowiecza, lecz kościół i zabudowania klasztorne w obecnym kształcie powstały dopiero w XVII w. Dziś tym miejscem opiekują się marianie. W Stoczku w latach 1953-1954 przetrzymywano prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego. Dziś jego dawna cela stała się celem pielgrzymek prawie tak ważnym jak sama świątynia. Warto też obejrzeć niezwykłej urody krużganki i kaplice narożne, okalające kościół na kształt podkowy. Przechadzka po ogrodzie zakonnym ma zaś służyć wyciszeniu pielgrzymów.

W klasztorze można przenocować, ale najpierw należy telefonicznie zarezerwować miejsce - 089 766 09 11.

ODKRYJ jaka stolica Europy nazywana jest "Paryżem Wschodu"!

BISZTYNEK > 20 km Bartoszyce

Najważniejszym zabytkiem w Bisztynku jest kościół św. Macieja i Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa. Powstawał jako budowla w stylu gotyckim, ale po przebudowie zyskał elementy barokowe. Świątynię z jedyną zachowaną do dziś bramą - Lidzbarską - miało łączyć tajemne przejście, ale brak na to dowodów. Wydarzyło się tu za to coś niezwykłego: w dniu konsekracji świątyni w 1400 r., podczas podniesienia, z hostii zaczęły płynąć krople krwi.

DIABELSKI KAMIEŃ

W pobliżu szkoły podstawowej przy ul. Kolejowej w Bisztynku leży kamień, jeden z największych w Europie Środkowej (obwód - 28 m). Według legendy zrzucił go tu diabeł, który podstępem zmusił pewnego biednego szewca do zaprzedania duszy syna. Czart miał przyjść po chłopaka w dniu, kiedy ten - już jako ksiądz - odprawiał prymicyjną mszę świętą. Spóźnił się jednak i ze złości wypuścił głaz, który trzymał w łapach.

BARTOSZYCE > 23 km Górowo Iławeckie

Przy jednym z pierwszych zamków krzyżackich w Prusach powstała osada, która rozrosła się w spore miasto - Bartoszyce. Po II wojnie światowej, na skutek przesiedleń, zmieniła się niemal cała tutejsza ludność, pojawiło się sporo Ukraińców. Warto zobaczyć dwa kamienne posągi (zwane Bartkami) u zbiegu ulic Bohaterów Warszawy i Marii Skłodowskiej-Curie. Liczą ponad 1000 lat i choćby ze względu na wiek są intrygujące. W dodatku nie wiadomo, czy przedstawiają pruskich bohaterów, czy powstały jako dekoracja. Można odwiedzić też kościół św. Jana Chrzciciela na wschodnim brzegu Łyny. To najstarsza świątynia w mieście, wybudowana na początku XIV w. Stamtąd już blisko do założonego w początkach XX w. parku Elisabeth, który niedawno odzyskał miniony blask. Szczególnie wart uwagi jest w nim staw w kształcie serca.

Informacje praktyczne:

Informacja turystyczna, ul. Bohaterów Warszawy 96, tel. 89 762 98 80

GÓROWO IŁAWECKIE

Dawną (zbudowaną w XIV w.) świątynię ewangelicką przerobiono na cerkiew greckokatolicką Podwyższenia Krzyża Świętego. Gotycka budowla o bizantyjskim wnętrzu zachwyca barokową polichromią i oryginalnym, współczesnym ikonostasem, wykonanym przez Jerzego Nowosielskiego. W jego centrum znajdują się postaci Maryi z Dzieciątkiem i Jezusa. Warto też odnaleźć malutki cmentarz żydowski obejmujący jedynie kilkanaście mogił. Nietypową atrakcję stanowi Muzeum Gazownictwa znajdujące się w gazowni z początku XX w., która działała jeszcze na początku lat 90. XX w. Zwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądała praca w tym miejscu. W dawnym składzie węgla zgromadzono kolekcję sprzętu gazowniczego.

Zwiedzanie jest możliwe po umówieniu się przez telefon - 089 761 10 92, 089 761 17 30.

Jeśli ktoś ma więcej czasu, może wybrać się w podróż po stworzonym w 1996 r. Warmińsko-Mazurskim Szlaku Bocianim, który ciągnie się od Żywkowa (największa bociana wieś w kraju) przez Górowo Iławeckie aż do Brzeźnicy. Ornitologom zależy na zachowaniu jak największej liczby miejsc lęgowych bocianów, dzięki czemu turyści (tutaj raczej nieliczni) mogą cieszyć się nieskażoną przyrodą i obecnością dużej liczby tych ptaków. Od niedawna w regionie tym rozwija się agroturystyka, warto tu zatem spędzić więcej czasu.

Informacje praktyczne:

Muzeum Gazownictwa, ul. Wyszyńskiego 20, tel. 89 761 17 30, zwiedzanie po wcześniejszym umówieniu

Wybierasz się na wakacje do ciepłych krajów? Zobacz, co jeść na wakacjach w Egipcie, Portugalii, Chorwacji czy na Wyspach Kanaryjskich!

***

Opis wycieczki pochodzi z książki "Polska. 101 wycieczek" wydawnictwo Carta Blanca. Książka do kupienia w księgarni Carta Blanca >>

embed
Więcej o: