Największe atrakcje Łotwy: Park Narodowy Gauja

Park Narodowy Gauja, rozciągający się na powierzchni 920 km2, jest największym kompleksem parkowym w krajach bałtyckich. Odnajdziemy na jego terenie aż kilkanaście pól kempingowych!

Przewodnik " Litwa, Łotwa i Estonia. Nadbałtyckim szlakiem. Wydanie I" możesz kupić w Podróżniczej Księgarni Internetowej bezdroza.pl

Choć oficjalnie utworzono go w 1973 r., już w latach 30. XX w. spore fragmenty doliny rzeki Gauja podlegały ochronie prawnej. Park podzielono na siedem stref. Około 40% obszaru stanowi rezerwat przyrody, z czego 4% to rezerwat ścisły, niedostępny dla turystów. Reszta powierzchni parku ma charakter bardziej krajobrazowy i została stworzona w celu ochrony dziedzictwa przyrodniczego oraz kulturowego.

ZOBACZ polskie odpowiedniki światowych atrakcji!

Warto zobaczyć w Parku Narodowym Gauja

Prawie 50% powierzchni parku pokrywają lasy, w których przeważają sosny, świerki, prastare dęby, lipy i jesiony. Latem rozkwitają łąki i zielone pastwiska, wokół których są rozmieszczone niewielkie jeziorka i bagna. Szacuje się, że w parku żyje ok. 48 gatunków ssaków, 149 gatunków ptaków i 900 gatunków roślin, z których 430 to różne grzyby. Włócząc się po lasach, nietrudno napotkać sarny, łosie, jelenie i bobry lub dzikie ptactwo, które żeruje zwykle przy brzegach oczek wodnych lub mokradeł. Czasem można dostrzec czarnego bociana, orła lub klucz dzikich gęsi. Wieczorami ciszę rozpraszają pohukujące sowy. Parkowe rzeki są pełne ryb. Na przypływy zwykle czekają niecierpliwe wydry, łapiące ulubione łososie lub szczupaki. Klejnot łotewskiej przyrody jest również jednym z niewielu miejsc na Łotwie, gdzie można łowić jadalne małże.

Kręgosłupem parku jest rzeka Gauja, której długość (w granicach parku), z Valmiery po Murjani, wynosi 93 km. Granice parkowych włości obejmują dolinę rzeki wraz z dziesiątkami jej dopływów: źródełek, potoków i strumieni. Na brzegach większych cieków wodnych, jak Gauja, Amata i Brasla, można znaleźć utwory skalne czerwonych piaskowców, dolomitów i wapieni pochodzących z dewonu. Pejzaż malowany dłonią natury dopełniają liczne klify, jaskinie oraz romantyczne zamkowe ruiny, które przywodzą na myśl minione wieki, rezydencje świadczące o bogactwie i potędze oraz liczne miasteczka o barwnej historii. Głównymi miastami leżącymi na terenie parku są Cesis, Valmiera i Sigulda.

W rezerwacie nie brakuje atrakcji dla miłośników sportów wodnych, jazdy konnej, długich spacerów oraz biwakowiczów. Wzdłuż rzeki odnajdziemy kilkanaście pól kempingowych. W miastach lub ich okolicach można wynająć łódź i spróbować zmierzyć się z nurtem tutejszych rzek.

DOWIEDZ SIĘ gdzie statki, zamiast płynąć wodą, suną po trawie...

Więcej o: