Polska na wakacje: jurajski Ogrodzieniec

Okazałe ruiny średniowiecznego zamku w Podzamczu, świetnie wkomponowane w najwyższe wzniesienie Jury - Górę Janowskiego (504 m n.p.m.) to od lat największa atrakcja Ogrodzieńca i perła całej Jury. Warto odwiedzić to miejsce podczas wakacyjnych wojaży.

Ogrodzieniec to popularna miejscowość turystyczna w centralnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, leżąca około 10 km od Zawiercia. Nieco na wschód od Ogrodzieńca znajduje się Podzamcze - z roku na rok coraz atrakcyjniejsze dla turystów.

Zamek Ogrodzieniec

Okazałe ruiny średniowiecznego zamku w Podzamczu, świetnie wkomponowane w najwyższe wzniesienie Jury - Górę Janowskiego (504 m n.p.m.) to od lat największa atrakcja Ogrodzieńca i perła całej Jury. Murowany zamek został zbudowany w XIV wieku. Wielokrotnie zmieniał właścicieli, ale najbardziej zaznaczyli w nim swą obecność Bonerowie, za czasów których warownia stała się piękną, renesansową rezydencją. Na dziedzińcu zamku w Podzamczu (wstęp płatny) przez cały sezon organizowane są imprezy plenerowe, często historyczne. Całe ruiny udostępnione są do zwiedzania.

Według legendy ruiny są miejscem nawiedzonym - nocami na zamku pojawia się słynny Czarny Pies z Ogrodzieńca - olbrzymie zwierzę z płonącymi ślepiami, ciągnące ciężki łańcuch. Ponoć ma to być dusz kasztelana krakowskiego - Stanisława Warszyckiego.

Park Miniatur Ogrodzieniec

W 2010 roku przed ruinami warowni w Podzamczu powstała wspaniała atrakcja dla całych rodzin - Park Miniatur Ogrodzieniec. Zobaczyć w nim można miniaturki zrekonstruowanych zamków z obszaru całej Jury w skali 1:25. Ustawione są względem siebie mniej więcej tak, jak w terenie.

Ponadto pomiędzy warowniami stoją również: wieża strażnicza, trebusz, katapulta i balista. Na najmłodszych czeka dmuchany zamek i nowoczesny plac zabaw. Można też coś zjeść i ugasić pragnienie.

Centrum Wspinaczkowe

Od strony północno-wschodniej i wschodniej zamek otaczają liczne ostańce tworzące skalne miasto. Przyciągają one amatorów wspinaczki oraz instruktorów. Na skałkach można zobaczyć nawet 10-letnie dzieci odważnie pokonujące wysokość, upięte w uprząż - obowiązkowy element wspinaczkowy.

Tuż obok ostańców i ruin zamku ulokował się wśród drzew Park Linowy. Mostki, belki i liny pozawieszane są na znacznej wysokości.

Gród Królewski na Górze Birów

Kilka kilometrów od zamku w Podzamczu (trasa nr 790 w kierunku na Zarzecze) dostępna jest inna ciekawa atrakcja - zrekonstruowany Gród Królewski na Górze Birów. Jest to niezwykle cenne wzgórze jurajskie pod względem archeologicznym, dlatego po przeprowadzonych badaniach zrodziły się plany rekonstrukcji i udostępnienia obiektu szerokiej publiczności.

Historyczny gród spłonął na początku XIV wieku i nigdy nie został odbudowany. Była to prawdopodobnie strażnica wojskowa chroniąca granic Królestwa Polskiego od strony czeskiego wówczas Śląska.

Przydatne informacje:

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

ul. Kościuszki 66

tel. 32/ 673-22-20

biuro@zamek-ogrodzieniec.pl

http://www.zamek-ogrodzieniec.pl

Bilety: 6 zł normalny, 5 zł ulgowy (z wystawami: 8,50 zł i 7 zł)

Park Miniatur Ogrodzieniec

ul. Zamkowa 33

tel. kasa: 32/ 672-30-92

info@park-ogrodzieniec.pl

http://www.park-ogrodzieniec.pl

Bilety: 10 zł normalny, 8 zł ulgowy

Gród Królewski na Górze Birów

tel. 695-596-298

biuro@zamek-ogrodzieniec.pl

http://www.gorabirow.pl

Bilety: 4,50 zł normalny, 3,50 zł ulgowy

Więcej o: