Największe wodospady w Afryce. Jaki jest najwyższy afrykański wodospad?

Największe wodospady w Afryce to niewątpliwie miejsca zapierające dech w piersiach. Czarny Kontynent słynie z unikatowych krajobrazów, a znajdujące się tam wodospady można nazwać wisienką na torcie afrykańskiej przyrody. Jeżeli więc zastanawiasz się, jakie są największe afrykańskie wodospady, polecamy nasz ranking.

Największe wodospady w Afryce. Lista

Jakie są największe wodospady w Afryce? Spośród przepięknych cudów natury na tym kontynencie, wyselekcjonowaliśmy trzy wodospady, które zachwycają swoim rozmiarem. Są to miejsca spektakularne, które przyciągają turystów z całego świata. Gdzie są zlokalizowane największe wodospady w Afryce? Sprawdzamy. 

Wodospad Wiktorii

Wodospad Wiktorii to nie tylko jedna z głównych atrakcji Czarnego Kontynentu, ale również jeden z najbardziej znanych wodospadów na całym świecie. Pod względem popularności może konkurować z Wodospadem Niagary. Wodospad Wiktorii ma wysokość 108 metrów oraz szerokość 1708 metrów, co czyni go największym wodospadem Afryki. Dzięki swoim potężnym rozmiarom szacuje się, że w szczytowych sezonach przez wodospad przetacza się nawet dziewięć tysięcy metrów sześciennych wody na sekundę. Ten największy wodospad Afryki znajduję się w południowej części kontynentu na granicy Zimbabwe i Zambii. Stanowi on turystyczne centrum regionu przyciągając rocznie miliony turystów z całego świata. Jego piękno zostało docenione między innymi przez UNESCO, dzięki czemu znajduje się na ich Liście Światowego Dziedzictwa. Oprócz tego Wodospad Wiktorii stanowi jeden z siedmiu cudów świata przyrody.

Zobacz wideo Dowiedz się więcej:

Wodospad Tugela

Choć tytuł największego wodospadu Afryki należy niezaprzeczalnie do Wodospadów Wiktorii, warto się przyjrzeć temu, który jest najwyższy. Wodospad Tugela znajduje się w Republice Południowej Afryki wśród słynnych Gór Smoczych. Całkowity spadek wody w tym miejscu wynosi 948 metrów, jednak jest on podzielony na 5 poziomów. Najdłuższy nieprzerwany spadek wody w tym wodospadzie wynosi 411 metrów, co pozwala mu plasować się na dziesiątym miejscu na świecie pod tym względem. W porównaniu do Wodospadu Wiktorii, Wodospad Tugela jest niezwykle wąski, gdyż jego szerokość wynosi tylko około 15 metrów. Fakt ten sprawia, że przepływ wody w tym miejscu może być sezonowy, a czasami w okresie suszy może nawet zanikać. Nie przeszkadza to jednak tysiącom turystów rocznie, aby zjawiać się w południowoafrykańskim Królewskim Parku Narodowym Natal i zobaczyć ten piękny wodospad.

Wodospad Ouzoud

W podróży po największych wodospadach Afryki musimy się przenieść na północ, do słonecznego Maroka. Tam wśród gór Atlas, a wzdłuż rzeki El-Abid, znajduje się Wodospad Ouzoud. Jest to najwyższy wodospad Afryki północnej o wysokości 110 metrów oraz szerokości dochodzącej do 90 metrów w szczycie sezonu. Wodospad ten jest jedną z największych naturalnych atrakcji turystycznych Maroka i ze względu na swoje walory estetyczne jest bardzo chętnie odwiedzane. Okolica jest bogata w szlaki turystyczne, które pozwalają obserwować piękno wodospadu Ouzoud z różnych miejsc, czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. W pobliżu można również natknąć się na unikalne ślady rdzennej przyrody, jak na przykład makaki berberyjskie, które okolice wodospadu uznają ze swój dom. Istnieje również możliwość kąpieli w akwenach u stóp wodospadu.

Zobacz też: Najpiękniejsze wyspy Afryki. Znasz je wszystkie? Na jednej 30 proc. stanowią gatunki, których nie ma nigdzie indziej

Więcej o: