Jakie są największe wodospady w USA? Ranking, który warto poznać!

Największe wodospady w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej to miejsca, które zdecydowanie warto odwiedzić. Choć nie każdy wodospad jest łatwo dostępny dla turystów, to warto wiedzieć o istnieniu tych miejsc zapierających dech w pierasiach. Jakie są największe wodospady w USA? Ranking.

Gdzie są największe wodospady w USA?

Jakie są największe wodospady w USA i gdzie je znajdziemy? Planując wyjazd do Stanów Zjednoczonych warto zaplanować wycieczkę do miejsc, które zachwycają i na długo pozostaną w naszej pamięci. Takie miejsca to bez wątpienia wodospady. Podpowiadamy dokąd się wybrać, aby obejrzeć największe w tym kraju spadki wody. 

Salto Angel Największe wodospady w Ameryce Południowej. Najwyższy z nich ma aż 1054 m!

Wodospad Niagara

Mówiąc o największych wodospadach Stanów Zjednoczonych trzeba zacząć od jednego z najsłynniejszych wodospadów na świecie, Wodospadu Niagara. Wodospad ten znajduje się na granicy kanadyjskiej prowincji Ontario oraz amerykańskiego stanu Nowy Jork. Potęga tego wodospadu polega na ilości przepływającej w nim wody. Z wynikiem 2400 metrów sześciennych wody na sekundę, deklasuje wszystkie inne wodospady na terenie Stanów Zjednoczonych. Właściwie Wodospad Niagara składa się z trzech wodospadów - dwóch leżących po stronie amerykańskiej i jednym po stronie kanadyjskiej. Amerykańskie to American Falls oraz Bridal Veil Falls. Ich wysokości waha się od 21 do 30 metrów, z powodu skał znajdujących się u stóp wodospadów, a szerokość wynosi 320 metrów. Kanadyjska część to Horseshoe Falls. Ta część wodospadu jest większa od swoich amerykańskich braci gdyż, jej wysokości wynosi 53 metry, a szerokość 790 metrów. Wodospad Niagara od lat stanowi bardzo popularną atrakcje turystyczną w regionie. Jedną z najchętniej wybieranych aktywności jest możliwość rejsu statkiem, który podpływa niemalże pod same kaskady.

Zobacz wideo Dowiedz się więcej:

Wodospad Olo'upena

W podróży po największych wodospadach Ameryki powinniśmy wybrać się do najbardziej wysuniętego na zachód stanu, jakim są Hawaje. To właśnie tam, na rajskich Hawajach, a dokładnie w północno-wschodniej części wyspy Moloka’i, znajduje się najwyższy wodospad USA. Wodospad Olo'upena ma wysokość 900 metrów, co czyni go czwartym na świecie w tej kategorii. Wodospad ten jest położony na stromych, zielonych wzgórzach, co powoduje, że dostęp do niego jest możliwy tylko za pośrednictwem samolotu. Z tego również powodu nieznana jest jego dokładna szerokość, ani ilość przepływającej wody. Wiadomo jednak, że jest on w dużej mierze zasilany opadami deszczu, co sprawia, że wodospad ten w okresie pory suchej potrafi całkowicie wyschnąć.

Wodospad Yosemite

Następną pozycją na naszej liście jest Wodospad Yosemite. Wodospad ten znajduje się w stanie Kalifornia, w Parku Narodowym Yosemite. Ten leżący w górach Sierra Nevada park słynie z pięknych wodospadów, jednak to właśnie Wodospad Yosemite jest wisienką na torcie. Ma on 739 metrów wysokości i dzieli się na 3 kaskady z których woda spada przez kolejno 440 metrów, 206, metrów oraz 98 metrów. Choć takie rozmiary plasują Wodospad Yosemite wysoko w tabeli największych wodospadów Stanów Zjednoczonych, to nie jego wielkość jest jego największym atutem. Czymś, co przyciąga tysiące turystów rocznie do tego miejsca jest atrakcyjność zarówno samego wodospadu, jak i terenu go otaczającego. Nie bez powodu Wodospad Yosemite jest uważany za jeden z najpiękniejszych na świecie. Szczególnie chętnie odwiedzany jest w okresie lutego, kiedy promienie słońca zachodzą pod odpowiednim kątem, tworząc złudzenie zwane Flowing Lava lub Fire Falls. Woda przepływająca wtedy przez wodospad przybiera złoto-ogniste barwy. Spadająca woda przypomina płomienie ognia, a całość wygląda jak wodospad ognia.

Największe wodospady w USA [lista]

Oto lista, przedstawiająca największe wodospady w USA:

  • Wodospad Niagara
  • Wodospad Olo'upena
  • Wodospad Yosemite

Warto zobaczyć również:

  • Multnomah Falls
  • Cumberland Falls
  • Grand Falls

Zobacz też: Największe wodospady na świecie. Ich ogrom robi wrażenie!

Więcej o: