Zima na Cyprze. Kilka powodów, dla których warto odwiedzić wyspę właśnie zimą

Zima na Cyprze to dobry moment na zwiedzanie bez tłumu turystów. Bez problemu dotrzesz w najpiękniejsze miejsca, skosztujesz wyśmienitych potraw i poznasz Cypr z innej strony.

Kiedy jest zima na Cyprze? Sprawdźmy!

Zima na Cyprze może być odpowiednim momentem na przyjazd, jeśli chcemy naprawdę poznać wyspę, jej kulturę, tradycję i kuchnię nie przeciskając się w tym samym czasie w tłumie turystów, którzy co roku w sezonie odwiedzają "wyspę miłości", na której na świat miała przyjść grecka bogini Afrodyta. Cypr dzieli się na dwie części:

  • północną (Turecka Republika Cypru Północnego) zamieszkałą przez Turków
  • południową zamieszkałą przez Greków. 

Stolicą Cypru jest Nikozja, czyli największe miasto na wyspie, które także podzielone jest na dwie części: północną i południową, oddzielone od siebie strefą zdemilitaryzowaną utrzymywaną przez ONZ.

Nikozja, CyprNikozja, Cypr Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

Cypr to prawdziwie wakacyjny kierunek. A co z miesiącami zimowymi? Kiedy jest zima na Cyprze? Rozpoczyna się ona w grudniu, kiedy temperatury ulegają obniżeniu, jednak nie na tyle, aby mogły one zakłócić zwiedzanie i podziwianie uroków wyspy, i trwa aż marca.

Zobacz też: Najciekawsze małe miasteczka w Grecji - poznaj interesujące zakątki jednego z najpopularniejszych miejsc na mapie Europy

Temperatury zimą na Cyprze

Temperatury zimą na Cyprze są zdecydowanie wyższe od tych w Polsce, dlatego turyści chcący uciec od mrozów, a jednocześnie zaoszczędzić nieco powinni zdecydować się na przyjazd na Cypr. Oczywiście nie można marzyć o temperaturach pozwalających na plażowanie. W grudniu średnia temperatura wynosi tu około 18°C w ciągu dnia, zaś temperatura wody to około 17°C. Warto przy tym pamiętać, że w okresie od grudnia do lutego na Cyprze pojawia się najwięcej opadów. 

CyprCypr fot. Shutterstock

Zima na Cyprze. Co warto wiedzieć?

Zima na Cyprze jest na pewno przyjemniejsza pod względem termicznym niż w Polsce. Jest to zasługą panującego tutaj klimatu śródziemnomorskiego. Co jeszcze warto wiedzieć o zimie na Cyprze? Otóż jest to doskonały moment na spokojne zwiedzanie. Wyspa w większości zajmowana jest przez góry:

  • na południu pasmo Troodos z najwyższym szczytem Olimbos (1951 m n.p.m.),
  • pasmo Kierina z najwyższym szczytem Akromandra (1019 m n.p.m.). 

W zimie na Cyprze można śmiało uprawiać narciarstwo - w Górach Troodos sportowcy mają do dyspozycji pięć wyciągów. Najlepsze trasy zlokalizowane są na zboczach góry Olimp. Ich łączna długość to około 4 km. 

Klasztor Kykkos w Górach Troodos, CyprKlasztor Kykkos w Górach Troodos, Cypr Fot. .Shutterstock

Cypr. Góry TroodosCypr. Góry Troodos Fot. shutterstock

Czy na Cyprze pada śnieg?

Czy na Cyprze pada śnieg? Ze względu na panujący tu klimat zdarza się to bardzo rzadko. Spotkać go można tylko w górach, dzięki czemu możliwe jest uprawianie narciarstwa. W miastach takich jak Pafos czy Larnaka raczej nie ma co liczyć na obecność białego puchu. 

Cypr wczasy: Góry Troodos zimą / shutterstockCypr wczasy: Góry Troodos zimą / shutterstock Cypr wczasy: Góry Troodos zimą / shutterstock

Cypr: pogoda zimą

Pogoda zimą na Cyprze nie rozpieszcza mieszkańców, ale dla Polaków może być już bardzo przyjemna ze względu na dość wysokie temperatury. Jedynym jej negatywnym aspektem są zwiększone opady deszczu - statystycznie rzecz ujmując, w grudniu i styczniu ilość dni z opadami może dochodzić nawet do 10 w miesiącu. Mimo to średnia statystyka roczna mówi o tym, że Cypr jest jednym z najsłoneczniejszych miejsc na świecie. 

Zobacz też: Zima w Karkonoszach. Co warto zobaczyć w Karkonoszach? [szlaki, atrakcje]

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży
Więcej o: