Jarmarki świąteczne w Czechach. Tu poczujesz prawdziwą magię

Na ulicach słychać dźwięki kolęd, na placach lśnią gwiazdy betlejemskie, a pod nogami skrzypi świeży śnieg. Zewsząd roznosi się zapach choinek i grzanego wina. Jarmarki świąteczne z oryginalnymi pamiątkami spotkamy w niemal wszystkich czeskich miastach, a także na zamkach i w pałacach.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ogromne zniszczenia w Czechach na Morawach po przejściu burz

Niektóre jarmarki rozpoczynają się już pod koniec listopada i trwają aż do początku stycznia. Jarmark adwentowy w Pradze jest uważany za największy w Czechach. Odbywa się corocznie na Rynku Staromiejskim, a także w innych miejscach Pragi, między innymi na Placu Wacława, Placu Republiki i Placu U Svatého Jirí, nieopodal Zamku Praskiego. W sobotę 27 listopada na Rynku Staromiejskim zostaną uroczyście zapalone lampki na choince. Na gości czeka ciekawy program i stoiska z ozdobami świątecznymi, szopkami, drewnianymi zabawkami, biżuterią, miodem pitnym i innymi przysmakami.

Jarmark w PradzeJarmark w Pradze Libor Svacek

Czeskie Budejovice szykują ciekawy program świąteczny od 19 listopada do 5 stycznia. Na zabytkowym rynku, który należy do największych w Europie (jego powierzchnia wynosi dokładnie 1 hektar), na gości czekają stoiska z ozdobami świątecznymi i przysmakami.

Magiczny Czeski Krumlov zaprasza na tradycyjny jarmark świąteczny od 26 listopada do 6 stycznia. Czeski Krumlov należy do najpiękniejszych miast czeskich. Od 1992 roku jest wpisany na listę UNESCO. Tutejszy kompleks zamkowo-pałacowy jest drugim co do wielkości w Republice Czeskiej, po Zamku Praskim.

Czeski KrumlovCzeski Krumlov Natalia Deriabina

Świąteczna atmosfera wypełni również stolicę Moraw Południowych, Brno. Jarmark adwentowy na Placu Wolności i Placu Morawskim rozpocznie się już 26 listopada. Na dzieci i dorosłych czeka ciekawy program i mnóstwo przysmaków, między innymi morawskie frgale (okrągłe ciasta z nadzieniem serowym lub owocowym). Impreza potrwa do 23 grudnia.

BrnoBrno Pavel Gabzdyl

Od 10 do 12 grudnia na jarmark świąteczny z tradycyjnymi rzemiosłami i smakołykami zaprasza Mikulov na Morawach Południowych.

Jarmarki adwentowe w zabytkowym Ołomuńcu odbędą się od 27 listopada do 23 grudnia. Na gości czeka urozmaicony program kulturalny, między innymi wystąpienia muzyczne i teatralne dla dzieci i dorosłych, wspólne śpiewanie kolęd. Poznamy regionalne zwyczaje świąteczne, możemy podziwiać piękne szopki betlejemskie, rozmaite wyroby rzemieślnicze, spróbować przysmaków regionalnych i delektować się gorącym miodem pitnym czy grzanym winem.

OłomuniecOłomuniec Libor Svacek

Na jarmarku w Zlínie od 27 listopada do 23 grudnia spróbujemy ponczu, miodu pitnego, grzanego wina i mnóstwa innych przysmaków.

Tegoroczny jarmark adwentowy w Ostrawie odbędzie się od 26 listopada do 2 stycznia, a w pobliskiej Opawie od 28 listopada do 22 grudnia.

Tak jak każdego roku, na tradycyjny jarmark przedświąteczny zaprasza Pilzno. Na Placu Republiki od 23 listopada do 23 grudnia będzie można spróbować grzańca, staroczeskiego trdelnika, pierniczków i innych przysmaków.

PilznoPilzno Libor Svacek

Jarmark adwentowy w Libercu odbędzie się od 20 listopada do 23 grudnia na placu obok ratusza.

Na tradycyjnym jarmarku w Hradcu Králové na Dużym Placu (czes. Velké námestí) od 12 do 22 grudnia na gości czeka szeroki asortyment świątecznych wyrobów – ozdób, ceramiki i regionalnych przysmaków.

Na jarmarku adwentowym na Placu Pernstejnów w Pardubicach, który odbędzie się od 27 listopada do 23 grudnia, można będzie zakupić ozdoby świąteczne i spróbować tradycyjnych przysmaków.

Zámek PardubiceZámek Pardubice DSVC

Pałac w Litomyšlu zaprasza w czasie adwentu na weekendowe zwiedzanie, podczas którego goście dowiedzą się, jak arystokracja obchodziła Boże Narodzenie, obejrzą szopkę betlejemską w kaplicy pałacowej i świątecznie przybrane komnaty.

LitomyšlLitomyšl archiwum miasta Litomyšl

Tradycyjne zwyczaje świąteczne prezentuje pobliski skansen Wesoły Pagórek (czes. Vesely Kopec) od 27 listopada do 5 grudnia i rezerwat architektury ludowej, Betlem Hlinsko.

Vesely KopecVesely Kopec Pliskova

Bogaty program kulturalny, zdobienie tradycyjnych pierniczków, pokazy wyrobu i dekorowania ozdób świątecznych i wiele ciekawych wydarzeń szykuje także większość czeskich zamków i pałaców.

Źródło: Czechtourism Polska

Więcej o: