Najmniejsze kościoły w Europie - gdzie zobaczysz wyjątkowe świątynie o niewielkich wymiarach?

Najmniejsze kościoły w Europie to interesujące budowle, zaskakujące wiernych swymi nietypowymi rozmiarami. Niektóre z tych wyjątkowych świątyń zaskakują prostą bryłą, inne urzekają wielką dekoracyjnością. Poznaj listę kilku niewielkich kościołów, które warto odwiedzić podczas podróżowania po świecie.

Najmniejsze kościoły w Europie: lista kilku budowli, wyróżniających się niewielkimi rozmiarami

Najmniejsze kościoły w Europie? Ranking budowli, które zwracają szczególną uwagę, może pomóc w odnalezieniu kilku niewielkich świątyń. Małe kościoły zobaczysz między innymi w Grecji, Anglii czy Norwegii.

Zapoznaj się z listą najmniejszych kościołów w Europie, które zainteresują miłośników odwiedzania nietypowych budowli:

  • Kościół Bremilham (Cowage Farm) – Wielka Brytania
  • Kościół św. Jakuba w Yorkshire – Wielka Brytania
  • Culbone Church (St Beuno) – Wielka Brytania
  • Kościół Lullington (Kościół Dobrego Pasterza) – Wielka Brytania
  • Kościół Marinica – Serbia
  • Kościół Siedmiu Męczenników – Grecja
  • Kościół klepkowy w Undredal – Norwegia
  • Mała kaplica na wyspie Guernsey – Wyspy Normandzkie

Najmniejsze kościoły w Europie warte odwiedzenia – sprawdź, gdzie je znajdziesz

Jakie są najmniejsze kościoły w Europie? Warte odwiedzenia budowle potrafią zachwycić. Przekonaj się, gdzie je odnajdziesz i dlaczego warto je odwiedzić.

Kościół Bremilham (Cowage Farm)

Jakie są najmniejsze kościoły w Europie? Kolejną budowlą, która może znaleźć się na liście najmniejszych świątyń, jest kaplica Bremilham w Wielkiej Brytanii. Kościół mierzy 4 metry długości i 3,6 metra szerokości. Raz w roku odbywają się w nim nabożeństwa.

 

Kościół św. Jakuba w Yorkshire

W Wielkiej Brytanii można odnaleźć inną małą świątynię, wartą uwagi – kościół św. Jakuba, uważany za najmniejszy czynny kościół w hrabstwie Yorkshire. W jego wnętrzu znajdują się piękne rustykalne organy. Zabytkowa budowla, pochodząca z czasów normańskich, miała być niegdyś kryjówką dla przemytników.

Culbone Church (St Beuno)

Anglia to kraj, w którym znajduje się wiele małych, interesujących kościołów. Culbone Church to jeden z zabytków, wartych uwagi. Świątynia została wybudowana w małej wsi Culbone w hrabstwie Somerset. Kościół pochodzi z XIII wieku. Jego prezbiterium mierzy 4,1 m na 3 m, nawy posiadają natomiast wymiary: 6,6 m x 3,8 metra.

 

Kościół Lullington (Kościół Dobrego Pasterza)

Ruszając tropem najmniejszych europejskich kościołów, nie można również pominąć kolejnej świątyni, zlokalizowanej w Anglii. Kościół Lullington znajduje się w South Downs w Lullington w East Sussex. W tej niewielkiej budowli znajduje się miejsce dla dwudziestu osób.

 

Kościół Marinica

Dojinoviće to mała serbska wieś, w której znajduje się niewielki kościół Marinica (uznawany za najmniejszy na Bałkanach). Budowla zaskakuje naprawdę niewielkimi rozmiarami – 2,62 m szerokości, 4,02 m długości i 1,80 m wysokości. Często okazuje się, że wierni, chcący ją odwiedzić, muszą się pochylić, gdyż drzwiczki prowadzące do wnętrza świątyni również są małe. W serbskiej świątyni nie ma zbyt wiele miejsca, dlatego do jej wnętrza, oprócz księdza, może wejść jeszcze maksymalnie trzech wiernych. Odwiedzając ten niewielki budynek, można zyskać okazję do obejrzenia pozostałości fresków, datowanych na XVII wiek.

Kościół Siedmiu Męczenników

Wiele małych kościołów można odnaleźć w Grecji. Jednym z nich jest Kościół Siedmiu Męczenników, wybudowany na niewielkiej wyspie Sifnos. Budowla urzeka białą bryłą, zwieńczoną małą, niebieską kopułą.

 

Kościół klepkowy w Undredal

W poszukiwaniu niezwykłych, a przy tym także niewielkich kościołów, warto wybrać się do Norwegii. Jedną z budowli, która wyróżnia się małym rozmiarem, jest jednonawowy stavkirke (kościół klepkowy) w Undredal. Pierwsze wzmianki o tej świątyni pochodzą z 1331 roku. W zabytkowej budowli znajdują się średniowieczne malowidła ścienne, przedstawiające mitologiczne zwierzęta. Wyjątkowe malowidła zostały odkryte w 1962 roku, gdy w kościele odbywały się prace restauracyjne.

 

Kaplica na wyspie Guernsey – "Mała Kaplica" św. Andrzeja (Little Chapel St. Andrew)

Bez dwóch zdań, jedną z piękniejszych świątyń, wyróżniających się niewielkimi rozmiarami, jest Mała kaplica na wyspie Guernsey na kanale La Manche. Budowla, uznawana za najmniejszy konsekrowany kościół na świecie, zachwyca dekoracyjną formą. Wyjątkową kaplicę zdobią muszle, kawałki kolorowej porcelany i morskie kamienie.

 
Zobacz wideo Warto wiedzieć

Zobacz też: Największe lotniska świata. Lider rankingu ma większą powierzchnię niż Bombaj w Indiach

Więcej o: