Najmniejsze kościoły na świecie - te niewielkie świątynie warto zobaczyć

Najmniejsze kościoły świata to wyjątkowe świątynie, które potrafią zaskoczyć swą niezwykłą formą. W niektórych z nich mogą zmieścić się maksymalnie trzy osoby. Przekonaj się, gdzie odnajdziesz kościoły, wyróżniające się wyjątkowo małym rozmiarem.

Najmniejsze kościoły na świecie – lista

Szukasz budowli, które zaskoczą Cię swą wyjątkową formą i nietypowymi rozmiarami? Odkryj najmniejsze kościoły na świecie! Ranking świątyń, które warto odwiedzić podczas odbywanych podróży, prezentujemy na naszej liście:

  • Cross Island Chapel (Stany Zjednoczone)
  • Marinica (Serbia)
  • Living Water Wayside Chapel (Kanada)
  • Kościół Drumheller (Kanada)
  • Kościół katolicki Lady of The Pines (Stany Zjednoczone)
  • Kaplica Chrystusa (Stany Zjednoczone)
  • Kaplica w Les Vauxbelets (Guernsey)
  • Culbone Church (Wielka Brytania)
  • Kościół Lullington (Wielka Brytania)

Jakie są najmniejsze kościoły na świecie? Zobacz, które świątynie zasługują na szczególną uwagę

Jakie są najmniejsze kościoły na świecie? Przekonaj się, gdzie odnajdziesz najmniejsze świątynie, warte odwiedzenia. Wśród budowli, wyróżniających się niewielkimi rozmiarami, znalazły się świątynie zlokalizowane w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii czy Serbii. Podróżując po różnych zakątkach świata, nie przegap okazji, aby zobaczyć jedne z najmniejszych kościołów. Niektóre z tych budowli to prawdziwe zabytki, inne natomiast zaskakują uroczym wyglądem.

Maleńka budowla Cross Island Chapel

Wyjątkową budowlą, która może znaleźć się na liście najmniejszych kościołów świata, jest Cross Island Chapel, zlokalizowana w porcie na Mason's Pond w Oneida w stanie Nowy Jork (USA). Bezwyznaniowy kościół, wzniesiony w 1989 r., odznacza się niewielkimi rozmiarami – 180 cm długości i 90 cm szerokości. Umieszczony nieopodal niego billboard informuje, że jest to "Najmniejszy kościół na świecie". Białej kapliczce z desek uroku dodaje otaczająca ją woda (budowla została umieszczona na środku stawu).

Cross Island Chapel. Zdjęcie ilustracyjneCross Island Chapel. Zdjęcie ilustracyjne MollieGPhoto / Shutterstock

Marinica – najmniejszy kościół w Serbii

W Serbskiej wsi Dojinoviće, nieopodal Novi Pazar, znajduje się Marinica – najmniejszy kościół na Bałkanach. Budowla jest tak mała, że w jej wnętrzu może zmieścić się jedynie ksiądz z dwoma lub trzema wiernymi. Świątynia o prostej bryle mierzy 2,62 m szerokości, 4,02 m długości i 1,80 m wysokości. Budowla posiada małe drzwi, dlatego wierni o wyższym wzroście mogą mieć problem, by wejść do jej środka. We wnętrzu kościoła znajdują się pozostałości fresków pochodzących z XVII wieku.  

Living Water Wayside Chapel – najmniejsza czynna kaplica w Kanadzie

Urocza przydrożna kapliczka Living Water Wayside Chapel znajduje się w kanadyjskim mieście Niagara-on-the-Lake. Świątynia została wzniesiona w 1964 przez Chrześcijański Kościół Reformowany. Niektórzy uważają, że jest to najmniejszy kościół na świecie. We wnętrzu budowli znajdują się cztery krótkie ławki, dwie biblie oraz księga gości. Wierni o wyższym wzroście, chcący odwiedzić świątynię, muszą schylić głowę wchodząc przez niskie drzwiczki. Choć Living Water Wayside Chapel może zmieścić w swoim wnętrzu około czterech osób, w świątyni bywają rezerwowane śluby.

Living Water Wayside Chapel. Zdjęcie ilustracyjneLiving Water Wayside Chapel. Zdjęcie ilustracyjne WEBPD/shutterstock

Mały Kościół Drumheller

Na pustkowiach środkowo-wschodniej Alberty w Kanadzie znajduje się mały kościół, w którym regularnie odbywają się nabożeństwa. Budowla, wzniesiona w 1966 roku, posiada w swoim wnętrzu ambonę oraz sześć jednoosobowych ławek. Niegdyś jej wieżę zdobiły witraże i mosiężny dzwon.

 

Kościół katolicki Lady of The Pines

W rankingu najmniejszych kościołów świata można również umieścić Lady of The Pines. Budowla, w której wnętrzu znajduje się ołtarz i dwanaście jednoosobowych ławek, została wzniesiona w 1928 roku. Świątynia, wyróżniająca się niewielkimi rozmiarami (wymiary wynoszą 3,6 na 7,3 metra), znajduje się w Silver Lake, w hrabstwie Preston w Zachodniej Wirginii (USA).

 

Kaplica Chrystusa

Kaplica Chrystusa w Parku Pamięci to kolejna budowla, wyróżniająca się niewielkim rozmiarem. Świątynia znajduje się w północnej części hrabstwa McIntosh i jest uznawana za jeden z najmniejszych kościół w Ameryce. Budowla została wzniesiona w 1949 roku, mając służyć za miejsce modlitwy dla zmęczonych podróżników. W 2015 roku świątynia została podpalona, jednak dzięki darczyńcom udało się zebrać fundusze na odbudowę kościoła. Dzięki temu w 2017 roku wierni znów mogli odwiedzać to wyjątkowe miejsce. Kaplica Chrystusa posiada sufit z drewnianych belek i witraże. W jej wnętrzu może zmieścić się dwanaście osób.

Mała Kaplica w Les Vauxbelets

Mała Kaplica w Les Vauxbelets, zlokalizowana na wyspie Guernsey (terytorium przy francuskim wybrzeżu na kanale La Manche), to kolejna interesująca budowla, odznaczająca się niewielkimi wymiarami (5 na 3 metry). Kapliczka zdobiona muszlami, kolorowymi kawałkami tłuczonej porcelany i kamykami, jest uważana za najmniejszy na świecie konsekrowany kościół.

 

Culbone Church – najmniejszy kościół w Anglii

Zaplanuj wyjątkową podróż, wyruszając na poszukiwania wyjątkowych świątyń i odwiedź najmniejsze kościoły na świecie. Budowlą, wartą zobaczenia jest Culbone Church – kościół pod wezwaniem św. Beuno. Wyjątkowy zabytek znajduje się w niewielkiej wsi, położonej na terenie Parku Narodowego Exmoor na zachód od Porlock. Świątynia, w której odbywają się msze, uznawana jest za najmniejszy kościół w Anglii. Budowla została wzniesiona w XIII wieku. Wymiary jej prezbiterium wynoszą 4,1 m na 3 m, natomiast nawy: 6,6 m x 3,8 metra.

 

Kościół Lullington

W Anglii znajduje się również inna niewielka świątynia, która mogłaby znaleźć się na liście najmniejszych kościołów świata. Aby zyskać okazję do zobaczenia tej budowli, należy wybrać się do w South Downs w Lullington w East Sussex. Znajduje się tam Kościół Lullington, nazwany także Kościołem Dobrego Pasterza. W jego wnętrzu może zmieścić się dwadzieścia osób.

 
Zobacz wideo Warto wiedzieć

Zobacz też: Najdłuższe mosty na świecie. Ich widok zapiera dech w piersiach!

Więcej o: