Tutaj poczujesz smak s這dkiego 篡cia. We W這szech powsta這 muzeum wybitnego re篡sera

Nadmorski kurort w p馧nocnych W這szech przyci庵a wielbicieli filmowej klasyki. Niedawno otwarto muzeum jednego z najbardziej znanych i cenionych w這skich re篡ser闚 - Federico Felliniego.

Muzeum zostało otwarte w Rimini, ponieważ tutaj Federico Fellini, twórca takich dzieł, jak "Słodkie życie", "Noce Cabirii" czy "La Strada", urodził się i żył przez pierwszych 19 lat swojej młodości. W Rimini został także pochowany. Miasto stanowiło inspirację dla większości dzieł artysty, a dziś na każdym kroku przypomina o swoim wybitnym obywatelu. Nowe, piękne muzeum jest teraz kulminacyjnym punktem spaceru po w pełni zrewitalizowanym centrum największego kurortu położonego nad Adriatykiem w regionie Emilia Romagna.

W Rimini otwarto Muzeum FelliniegoW Rimini otwarto Muzeum Felliniego Materiały prasowe

Rimini składa hołd wirtuozowi kina

Muzeum Felliniego jest jednym z największych miejsc poświęconych życiu, pracy i dziedzictwu poetyckiemu wybitnego geniusza filmowego. Oferuje także zwiedzającym możliwość obejrzenia  kolekcji rysunków, kostiumów, oryginalnych scenariuszy, listów oraz interesujących prezentacji multimedialnych. Pozwala także gościom stać się bohaterami wciągającego filmowego doświadczenia oraz zobaczyć jak wybitny reżyser tworzył filmy i w jaki sposób widział świat.

Muzeum Felliniego ulokowane jest na trzech przestrzeniach wystawienniczych. W piętnastowiecznym Zamku Sismondo, jednym z najważniejszych zabytków Rimini, znajdują się ekspozycje, które opisują sylwetkę reżysera – jego charakter, osobowość, inspiracje oraz sposób, w jaki tworzył filmy. Jednym z eksponatów jest "Księga Snów", czyli zbiór rysunków Felliniego, których rysowanie zalecił mu jego terapeuta. Ponadto, w przestrzeni zamku znajdują się specjalnie stworzone, dzięki najnowszym technologiom, ikoniczne instalacje oraz liczne elementy scenografii, przywodzące na myśl największe dzieła filmowe twórcy. Morze z jedwabiu i systemów wentylacyjnych z filmu "A statek płynie" czy plan filmowy słynnego "Słodkiego życia" to tylko niektóre z licznych eksponatów. Dzięki nim, goście mogą namacalnie przenieść się w krainę marzeń i wyobraźni Felliniego.

Z kolei wystawy w secesyjnym Kinie Fulgor, w którym młody Fellini zobaczył swój pierwszy film, skupiają się na relacji łączącej wybitnego reżysera z Rimini – miejscem narodzin wirtuoza kina, które inspirowało go do tworzenia. Na drugim piętrze budynku znajduje się zaś mała sala kinowa, na której wyświetlane są fotografie mistrza.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Trzecia część ekspozycyjna nazwana Placem Marzeń to 400-metrowa przestrzeń znajdująca się pomiędzy Kinem Fulgor a Zamkiem Sismondo. Zlokalizowany na zewnątrz plac jest miejscem, w którym można podziwiać kontynuację instalacji cyfrowych oraz rozszerzoną, filmową  rzeczywistość. Zgodnie z koncepcją, że "wszystko można sobie wyobrazić", Zamek Sismondo, Kino Fulgor, czy Plac Marzeń komponują się we wciągającą podr騜 przez różne miejsca w Rimini, tworząc Międzynarodowe Muzeum Federico Felliniego.

- Muzeum Felliniego ma taką samą rolę i znaczenie dla Rimini, tak jak Muzeum Guggenheima dla Bilbao. To nie tylko przestrzeń kulturalna, ale impuls do odnowy całego miasta. To sposób na rozwój lokalnej społeczności. Chcemy, aby muzeum stało się miejscem, w którym kreatywność i wyobraźnia mogą rezonować na całe miasto. A wszystko po to, aby wzmocnić poetycką spuściznę Felliniego - tłumaczy burmistrz Rimini, Andrea Gnassi. 

Nie tylko muzeum

Rimini leży nad wybrzeżem Morza Adriatyckiego w Regionie Emilia Romagna w północnej części Włoch, pomiędzy Mediolanem, Lombardią, Florencją, Toskanią i Wenecją. Połączenia z lotniskami w Bolonii i Rimini dostępne są z większości głównych lotnisk europejskich. 

Zasady wjazdu

Od 1 września bez paszportu covidowego nie można podróżować między innymi pociągami, autobusami i samolotami na trasach krajowych. Z kolei od początku sierpnia należy posiadać ten dokument, aby móc wejść do teatru, muzeum i restauracji. Zasada ta dotyczy także obiektów sportowych, takich jak baseny czy siłownie. 

Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium państw z Kategorii C (w tym z Polski) co najmniej do 25 października 2021 r. mają obowiązek:

- zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form;

- przedstawienia certyfikatu unijnego w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim (tzw. green pass, paszport covidowy) - jednego z trzech - zaświadczającego o: ukończeniu całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE lub przebytej chorobie COVID-19 (maksymalnie 6 miesięcy wcześniej) lub negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch. 

 Źródło: Emilia Romagna / gov.pl 

Wi璚ej o: