Holandia. Niewidzialny most dla pieszych. Jedyna taka atrakcja na świecie

W Holandii możesz poczuć się jak Mojżesz i na drugi brzeg przedostać się suchą stopą. Patrząc na zdjęcia z miejscowości Halsteren, można odnieść wrażenie, że ludzie właśnie doświadczyli cudu i rozstąpiła się przed nimi woda, a to nie interwencja boska, tylko dzieło człowieka.

Holendrzy mogą cieszyć się wyjątkową atrakcją turystyczną. Aby móc zobaczyć ją na własne oczy, trzeba pojechać ok. 150 km na południe od Amsterdamu. To tutaj w Halsteren twórcy z biura architektonicznego RO&AD zbudowali Most Mojżesza. Nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ architekci nie postawili go nad zbiornikiem wody, a poniżej jego poziomu. W rezultacie ma się wrażenie, że oto woda rozstąpiła się przed przemierzającymi kładkę ludźmi. Nic dziwnego, że budowla ta została uhonorowana w 2011 roku tytułem "Najlepszego budynku roku".

W Holandii otwarto do użytku pierwszy most na świecie wydrukowany w technologii 3DPierwszy most na świecie wydrukowany w 3D. "Przypomina wodnego potwora"

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Rozdziela taflę wody na dwie części

Skąd pomysł na taką formę obiektu? Przeprawa znajduje się w pobliżu zabudowań wojskowych, dlatego przed architektami postawiono zadanie, aby most był niewidoczny. Specjaliści świetnie wywiązali się z powierzonego im zadania i na pierwszy rzut oka trudno zauważyć ingerencję człowieka.

 

Most rozdzielający taflę wody na dwie części prowadzi do XVII-wiecznego Fort de Roovere. Fortyfikacja służyła pierwotnie do ochrony przed hiszpańskimi i francuskimi napaściami. Poza niezwykłymi wrażeniami, jakie gwarantuje odwiedzającym, most ma jeszcze jedną ważną zaletę. Z większej odległości jest niemal niewidoczny, nie wpływa więc na krajobraz i wygląd fortu.

Poza tym wykonany został z wyjątkowo trwałego i wytrzymałego drewna Accoya, które pokryto środkiem antygrzybicznym. Obecnie mogą z niego korzystać wyłącznie piesi.

 

Wieża widokowa

Będąc na drugiej stronie mostu, można udać się do lasu. I tam odpocząć na jednej z ławek lub ruszyć na spacer jedną ze ścieżek. Na amatorów zdjęć z lotu ptaka czeka drewniana wieża widokowa, warto się na nią wdrapać, aby móc rozkoszować się widokami zapierającymi dech.

Źródło: Radio Zet

Jeden z wodnych kanałów w GiethoornDo domów muszą dopływać łodziami, bo nie ma dróg. Tak żyje się w holenderskiej wiosce na wodzie

Więcej o: