Koloseum - ważne informacje, atrakcje, bilety. Czemu warto je zwiedzić?

Koloseum w Rzymie, czyli Amfiteatr Flawiuszów, to prawdziwy symbol dawnej potęgi Imperium. Odbywały się tu walki gladiatorów i inscenizacje. Tradycyjnie uznaje się, że mordowano tu chrześcijan.

Koloseum - ważne informacje o historycznym Amfiteatrze Flawiuszów

Co warto wiedzieć o Koloseum? Ważne informacje to przede wszystkim garść wiedzy historycznej, którą warto sobie przyswoić przed odwiedzeniem tego miejsca. Warto zacząć od tego, że wzniesiona w I w. budowla ma bardzo okazałe wymiary. Koloseum:

  • posiada cztery kondygnacje
  • ma eliptyczny kształt
  • jest długie na 188 m
  • szerokie na 156 m
  • jego obwód to 526 m
  • wysokie na 48,5 m

W czasach świetności mogło się w nim zmieścić nawet 50 tys. widzów, co jest liczbą imponującą nawet w przypadku dzisiejszych budowli - w Polsce posiadamy dzisiaj tylko dwa stadiony, które mogą pomieścić więcej widzów. Różnice nie są przy tym zbyt wielkie. 

Koloseum wznosili dwaj cesarze z dynastii Flawiuszów - Wespazjan i Tytus. Stąd też wzięła się jego nazwa. Działo się to w latach 70-72 - 80 n.e.  Co ciekawe - od wewnątrz budowla jest pięciokondygnacyjna - musiała przecież pomieścić bufety, miejsca dla gladiatorów, dzikich zwierząt i rekwizytów. Ostatnie były istotne, bo na arenie odbywały się nie tylko walki gladiatorów czy polowania na dzikie zwierzęta, ale także choćby inscenizacje bitew morskich. Cierpieć i umierać mieli tutaj za swoją wiarę pierwsi chrześcijanie. Sprawiło to, że z czasem objęto Koloseum ochroną jako miejsce ich męczeństwa. Zaskakujące jest to, w jak przemyślny sposób zaprojektowano budynek. 80 wejść pozwalało na to, by trybuny mogły dość szybko opustoszeć. Deszcz lub upalne słońce? Przygotowano się także na taką ewentualność - widownię można było osłonić specjalnym materiałem. 

Czasy świetności Koloseum skończyły się w V i VI w. - najpierw zostało poważnie uszkodzone przez trzęsienie ziemi, później zaś zwyczajnie przestało być potrzebne. Ostatnie igrzyska odbyły się w 528 r. Później używano go jako cmentarza lub miejsca pozyskiwania budulca w postaci kamiennych bloków. Kolejne trzęsienia ziemi nie oszczędzały budynku. Dopiero w XVIII w. otoczono go opieką jako miejsce męczeństwa. Z czasem stał się atrakcją turystyczną i pozostaje nią do dzisiaj. 

Zobacz też: Najciekawsze małe miasteczka we Włoszech. Intrygujące miejscowości w różnych regionach

Koloseum - atrakcje dla turystów

Co może nas zaciekawić, jeśli chodzi o Koloseum? Atrakcje to przede wszystkim możliwość wejścia do największego starożytnego amfiteatru na świecie. Chociaż jego wnętrze radykalnie odmieniło się od czasów rzymskich cesarzy, w czym udział miały trzęsienia ziemi, samowolne rozbiórki i pożary, to właśnie Amfiteatr Flawiuszów pozostaje jednym z symboli imperialnej potęgi Rzymu.  

Włochy. KoloseumWłochy. Koloseum shutterstock/prochasson frederic

Zobacz też: Regiony we Włoszech. Najciekawsze turystyczne regiony Włoch

Koloseum - bilety

Ile zapłacimy za wejście do Koloseum? Bilety nie są bardzo drogie, biorąc pod uwagę charakter i znaczenie tego miejsca. Przede wszystkim warto wiedzieć, że dzięki ich wykupieniu będziemy też mogli zwiedzać Palatyn. Jest to wzgórze utożsamiane z samymi początkami Rzymu, gdzie miała istnieć pierwsza osada. Tutaj też, jak chciała rzymska legenda, miała znajdować się grota, gdzie wilczyca wykarmiła bliźniaków Romulusa i Remusa. Pierwszy miał założyć Wieczne Miasto. 

Biorąc pod uwagę, że Koloseum jest jednym z symboli, nie powinny nas dziwić częste kolejki przed wejściem do niego. Dodatkowo sprawę utrudnia wymóg, według którego jednorazowo może tu przebywać 3000 turystów. Godziny otwarcia zabytku do końca września to 8.30 - 19.00. Bilety można kupić w jednej z kas biletowych lub online. 

Rzymskie Koloseum (zdjęcie ilustracyjne)Rzymskie Koloseum (zdjęcie ilustracyjne) Fot. unsplash.com (zdjęcie ilustracyjne)

Koloseum - cennik. Ile zapłacimy za bilety?

Ile zapłacimy za bilety do Koloseum? Cennik przewiduje sprzedaż wejściówek po następujących cenach:

  • bilet zwykły - 18 euro
  • bilet popołudniowy - 11,5 euro
  • bilet dwudniowy - 24 euro

Koloseum - czas zwiedzania. Ile trwa? 

Ile trwa wizyta w Koloseum? Czas zwiedzania jest oczywiście sprawą indywidualną - nawet z przewodnikiem może być on różny. Z reguły waha się jednak od 45 do 90 minut. 

Zobacz też: Góry we Włoszech. Najpopularniejsze górskie zakątki na Półwyspie Apenińskim

Zobacz wideo Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje [TRIP WE DWOJE]
Więcej o: