Sardynia - co zwiedzić? Jak tam trafić? [WAŻNE INFORMACJE, ATRAKCJE, CENY]

Dlaczego Sardynia? Ta druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym może być wspaniałym miejscem na sielski urlop spędzony na białych od piasku plażach. Atrakcje nie kończą się jednak na wylegiwaniu nad wodą.

Sardynia - krajobraz, kuchnia i zabytki

Dlaczego warto, by naszym urlopowym kierunkiem była Sardynia? Ta skalista wyspa na Morzu Śródziemnym należąca do Włoch jest doskonałym miejscem dla tych turystów, którzy cenią sobie obcowanie z różnymi bodźcami i korzystanie z różnego typu atrakcji. Możemy korzystać z piękna tutejszej przyrody, opalać się na czystych plażach, poznawać miejscową kulturę - także kulinarną, ale również podziwiać historyczne zabytki.

Sardynia - ważne informacje. Co warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć o wielkiej śródziemnomorskiej wyspie, którą jest Sardynia? Oto garść ważnych informacji. Posiada ona powierzchnię 24,8 tys. km² i jest zamieszkana przez 1,67 miliona osób. Jej stolica, czyli Cagliari, liczy sobie 157 tys. mieszkańców. Inne ważniejsze miasta to Sassari, Nuoro, Olbia czy Oristano. Tutejsze ukształtowanie terenu jest mocno zróżnicowane - dominują płaskowyże i góry z najwyższym wzniesieniem Punta La Marmora (1834 m n.p.m.). Duże wrażenie robią także wysokie i skaliste wybrzeża z wyraźnie zaznaczonymi zatokami. Napotkamy tu typową makię, czyli śródziemnomorską roślinność wiecznie zieloną.  

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Sardynia - co zwiedzić? Zabytki

Co zwiedzić na Sardynii? Jakie atrakcje wyspa oferuje miłośnikom historii? Przede wszystkim zobaczymy tu nuragi, czyli warowne wieże obserwacyjne z poł. II tysiąclecia przed Chrystusem. 

Na wyspie naliczono ich 7 tys. Największe z nich mają nawet do 20 m wysokości. Więcej atrakcji historycznych dostarczy stolica, czyli Cagliari. Zwiedzimy tu:

  • katedra di Santa Maria Assunta e Santa Cecilia
  • Narodowe Muzeum Archeologiczne
  • Bastion di San Remo
  • Targ San Benedetto

Sardynia - atrakcje. Lista ciekawych rzeczy, które warto tu zrobić

Co oferuje turystom Sardynia? Atrakcje to przede wszystkim plaże takie, jak:

  • Pelosa w Sassari
  • Scoglio di Peppino w Cagliari
  • Spiaggia Rossa na wyspie Budelli

Oczywiście warto zachwycić się pięknem tutejszej przyrody, w czym pomoże Park Narodowy Gennargentu. Świat tutejszych zwierząt reprezentują delfiny, foki, muflony, sępy, jelenie czy dziki sardyńskie. Bardzo ważny dla Sardyńczyków jest stosunek do lokalnej kultury i jej pielęgnowanie. Chodzi o język sycylijski, ale także np. o tradycje kulinarne, których wypada skosztować samemu.  Znane są tutejsze wina (malvasia, cannonau, vermentino), sery, ale też wyroby lokalne jak bottarga (suszone i solone jaja barweny), makaron lorighittas czy pierożki culurjonis.

 

Sardynia - wakacje. Kiedy się tam wybrać?

Kiedy dobrym celem wycieczki będzie właśnie Sardynia? Wakacje to bez wątpienia czas, gdy turystów jest najwięcej. Doskwierać mogą jednak wówczas upały, chociaż zazwyczaj bywają łagodzone przez wiejące wtedy wiatry. Z pewnością dobrym miesiącem na wycieczkę będzie wrzesień - wówczas temperatury nieco się unormują, wyrobimy się jednak przed krótką porą deszczową, która rozpoczyna się w październiku. Warto korzystać z tego, że na Sardynii jest niemal 300 dni ze słońcem w ciągu roku. 

Sardynia - wycieczki. Ile kosztują?

Jak droga jest Sardynia? Wycieczki zorganizowane są oferowane przez wiele polskich biur podróży. Ceny za 7 - 8-dniowy pobyt wahają się z reguły od niecałych 3 do ponad 4 tys. zł za osobę. 

Sardynia - jak się dostać na miejsce?

Jak dotrzeć na miejsce, gdy celem urlopowym jest właśnie Sardynia? Jak się dostać na wyspę? Z kontynentu można zrobić to promem, co jest pomocne w przypadku podróży samochodem. W przeciwnym wypadku najprostszym sposobem będzie lot bezpośredni. Wykonamy go m.in. z Katowic, Krakowa czy Nowego Dworu Mazowieckiego.

Zobacz też: Atrakcje we Włoszech. Co warto zobaczyć, wybierając się na wycieczkę do słonecznej Italii?

Sardynia - ceny. Czy na wyspie jest drogo?

Drogo czy tanio - jaka jest Sardynia? Ceny są tutaj oczywiście znacznie wyższe, niż w Polsce. Same Włochy zaś dość drogie jak na kraj turystyczny. Koszt podstawowych produktów czy wyżywienia nie powinien być wyższy, niż w innych częściach Italii. Jeśli chodzi o zakwaterowanie, to oszczędności może sprzyjać urlop zaplanowany tutaj np. na wrzesień. Wtedy ceny noclegów bywają znacznie niższe.  

Sardynia: jaka waluta obowiązuje na miejscu?

Co jeszcze warto wiedzieć, nim postanowimy odwiedzić tak ciekawe miejsce, jak Sardynia? Jaka waluta obowiązuje na wyspie? Jest ona częścią Włoch. Z tego też powodu zapłacimy na niej w euro. 

Zobacz też: Zwroty po włosku: słówka przydatne na wakacjach w słonecznej Italii

Więcej o: