Największe parki narodowe Afryki - schronienie dla niepowtarzalnych okazów roślin i zwierząt [LISTA]

Największe parki narodowe Afryki to niezwykle ciekawe miejsca do odwiedzenia dla wszystkich fanów dzikiej przyrody. Warunki klimatyczne i teren sprawiają, że można tu nie tylko zobaczyć niepowtarzalne krajobrazy, ale i spotkać okazy roślin czy zwierząt, jakich nie spotka się nigdzie indziej na świecie. Oto największe parki narodowe w Afryce.

Najwięcej parków narodowych w Afryce znajduje się w takich krajach, jak: Kenia, Madagaskar, Republika Południowej Afryki i Zambia. Każdy z krajów tego kontynentu ma co najmniej jeden taki park. Które jednak są największe?

Zobacz wideo Skąd do nas wracają bociany?

Największy park narodowy w Afryce. Selous Game Reserve - Tanzania

Selous Game Reserve to największy park narodowy na kontynencie afrykańskim. Zajmuje on powierzchnię 54 600 kilometrów kwadratowych. Na jego terenie można zobaczyć rozległe dzikie lasy, trawiaste równiny czy góry.

W Namibii w ten sposób transportuje się nosorożce"Latające nosorożce" i to jeszcze do góry nogami. Czy dzieje im się krzywda? Naukowcy uspokajają: "To dla ich dobra"

Selous Game Reserve został założony w 1922 roku, a w 1982 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - dzięki swojej różnorodności dzikiej przyrody i niedotkniętej ludzką ręką naturze. Park został nazwany na cześć wielkiego myśliwego Fredericka Selousa Courtney'a - co za tym idzie, w niektórym rejonach parku dozwolone jest polowanie na zwierzęta.

A mówiąc o zwierzętach, warto wspomnieć o faunie, jaka na tym terenie występuje. Szacuje się, że w parku występuje między innymi ponad 100 tysięcy bawołów, około czterech tysięcy lwów i ponad 40 tysięcy hipopotamów. W parku można spotkać również takie gatunki zwierząt, jak hieny, zebry czy żyrafy.

 

Największe parki narodowe w Afryce. Central Kalahari Game Reserve - Botswana

Drugim przystankiem po największym parkach narodowych Afryki będzie środkowa Botswana. W tamtym obszarze rozciąga się rezerwat dzikiej przyrody Central Kalahari. Obejmuje on powierzchnię 52 000 kilometrów kwadratowych, co czyni go największym parkiem narodowym w południowej Afryce, a drugim na całym kontynencie. Rezerwat gwarantuje niepowtarzalne krajobrazy rozległych stepów, gdzie długie złociste trawy przelatają się z zielonymi koronami drzew i krzewów. Płaskość terenu parku, który łączy się na horyzoncie z błękitnym niebem, zapewnia wszystkim odwiedzającym poczucie nieograniczonej przestrzeni.

 

Genezą założenia w 1961 roku Central Kalahari Game Reserve było zapewnienie miejscowemu plemieniu San miejsca do życia, gdzie ludzie i świat zewnętrzny nie ingerowałby w ich tradycyjny, łowiecki tryb życia. Dopiero w późniejszych latach rząd Botswany zdecydował się na rozwój turystyki, co pozwoliło turystom na odwiedzanie tego parku narodowego. Zwierzęta, jakie występują na terenie rezerwatu, to między innymi skocznik antylopi, eland zwyczajny czy żyrafy.

 

Jakie są największe parki narodowe Afryki? Na trzecim miejscu Park Narodowy Namib-Naukluft w Nambii

Trzecim największym pod względem powierzchni parkiem narodowym w Afryce jest park Namib-Naukluft. Znajduje się on w Namibii i obejmuje około 49 000 kmilometrów kwadratowych terenu. Powstał on w 1979 roku z połączenia ze sobą dwóch parków: Parku Narodowego Pustyni Namib oraz Parku Narodowego Zebry Górskiej-Naukluft.

 

Tereny tego parku narodowego obejmują głównie pustynię i rozległe wydmy, które osiągają wysokość nawet do 300 metrów - co czyni je też największymi na świecie. Im bliżej jednak zachodniej granicy parku, który kończy się u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego, tym fauna i flora staje się bogatsza. Na terenie Parku Narodowego Namib-Naukluft można spotkać między innymi takie zwierzęta, jak lamparty, szakale, hieny, zebry czy różnego rodzaju węże.

Najpiękniejsze wyspy Afryki, o których mogłeś nie słyszećNajpiękniejsze wyspy Afryki. Znasz je wszystkie?

Więcej o: