Wieża Eiffla - historia, atrakcje, zwiedzanie. Jak długo trwa wejście?

Położona na krańcu paryskiego Pola Marsowego Wieża Eiffla jest jednym z architektonicznych symboli Paryża. Dobrze, że po trwającej osiem miesięcy przerwie spowodowanej pandemią, od początku wakacji znów można ją zwiedzać.

Wieża Eiffla - ważne informacje o jednym z symboli Paryża

Co warto wiedzieć o tak istotnym zabytku, jak Wieża Eiffla? Ważne informacje dotyczą już samej historii tej budowli. Licząca sobie 324 m wieża została wybudowana w latach 1887 - 89. Miała stanowić uwieńczenie wystawy światowej odbywającej się w Paryżu, być upamiętnieniem setnej rocznicy rewolucji francuskiej i stanowić manifestację potęgi ówczesnej wiedzy i myśli technicznej. Nazwę wzięła od nazwiska architekta Gustawa Eiffla. Wykonano ją z kutego żelaza w konstrukcji kratowej. Zastosowanie tego materiału sprawia, że w zależności od temperatury jej wysokość zmienia się o 18 cm. Do 1930 r. była najwyższym budynkiem na świecie. Przed pandemią odwiedzało ją zwykle ok. 6 milionów turystów rocznie. Z pewnością jej konstruktorzy nie przewidywali takiego obrotu sprawy. W pierwotnym zamyśle budowla miała być rozebrana po zaledwie dwóch latach. Na szczęście tak się nie stało. 

Wieża Eiffla - atrakcje. Dlaczego warto znaleźć się na ''Żelaznej Damie''?

Dlaczego obowiązkowym punktem wizyty w Paryżu powinna być właśnie Wieża Eiffla? Atrakcje związane są nie tylko z niesamowitym widokiem na stolicę Francji, ale i ze znaczeniem tego monumentu. Obiekt jest wyposażony w aż trzy tarasy widokowe. Znajdują się tu też sklepy i restauracje. Spośród platform widokowych każda znajduje się na innym poziomie:

  • 57 m - dostępna windą i schodami
  • 115 m - dostępna windą i schodami
  • 276 m - dostępna windą; niekiedy widok stąd sięga nawet 73 km
Zobacz wideo Pionowy Las w mieście. Znakomity pomysł na walkę z trującym smogiem

Wieża Eiffla - wejście. Jak dostać się na górę?

Jak dostać się na samą górę tak wysokiej budowli, jak Wieża Eiffla? Wejście może odbywać się tradycyjnie, czyli schodami, ale także windą. 

Wieża Eiffla. Jak długo trwa wejście?

Ile czasu potrzeba, by zdobyta została Wieża Eiffla? Jak długo trwa wejście? W przypadku opcji ze schodami wiele zależy od naszej kondycji. Oczekiwanie w kolejce jest tu dość krótkie i trwa kilkanaście minut. Warto zaznaczyć jednak, że na wjazd windą może niekiedy czekać nawet 1,5 - 2 h. Stąd też wysiłek fizyczny może opłacać się o tyle, że zmęczymy mięśnie, ale zaoszczędzimy swój czas. 

Wieża Eiffla. Ile schodów ma słynna budowla?

Jak wysoka jest Wieża Eiffla? Ile schodów ma budowla? Licząca sobie 324 m ''Żelazna Dama'' może być zdobyta klatką schodową tylko do wysokości 2 platformy, czyli 115 m. Do tej wysokości mamy aż 704 schody.

Wieża Eiffla - zwiedzanie. Kiedy czynny jest jeden z najsłynniejszych zabytków Paryża?

Kiedy czynna dla turystów jest Wieża Eiffla? Zwiedzanie jest możliwe przez cały rok. Odbywa się na podstawie biletów zakupionych w kasach lub online. Zmieniają się natomiast godziny otwarcia tego zabytku. W najbardziej gorącym sezonie turystycznym, czyli między czerwcem a wrześniem, obiekt jest czynny pomiędzy 9 a godz. 0.45. W pozostałych miesiącach czas ten jest krótszy i trwa od 9.30 do 23.45.  

Wieża Eiffla - cennik. Ile kosztują bilety?

Cennik wstępu na Wieżę Eiffla jest uzależniona od wieku turysty i tego, na którą platformę chcemy się dostać. W przypadku osób dorosłych wejście na drugą platformę kosztuje 7 euro. Wjazd windą na drugie piętro to koszt 11 euro. Jeśli chcemy się dostać na najwyższy poziom, musimy wydać 17 euro.  W przypadku dzieci można liczyć na zniżki. Dobrą alternatywą w przypadku bardziej intensywnego zwiedzania jest wykupienie jednego biletu, który pozwoli odwiedzić kilka atrakcji - wówczas jego cena będzie niższa, niż gdyby było to przy zakupie kilku oddzielnych. 

Zobacz też: Najciekawsze małe miasteczka we Francji - na wakacje i nie tylko

Więcej o: