Wyspy Owcze na wakacje i nie tylko. Co warto zobaczyć?

Wyspy Owcze to egzotyczny, ale niezwykle interesujący kierunek urlopowy. Sezon turystyczny trwa tu od maja do końca września. Pozostało więc jeszcze nieco czasu na to, żeby się tam wybrać. Dlaczego warto?

Wyspy Owcze - wakacje. Dlaczego warto?

Czemu wybrać Wyspy Owcze? Wakacje w kraju leżącym pomiędzy Wielką Brytanią, Norwegią i Islandią z pewnością nie są typowym wyborem. Z pewnością jednak przypadną do gustu tym osobom, które pokochały wcześniej bardziej znaną Islandię. Same Wyspy Owcze to przede wszystkim prawdziwe królestwo pięknych krajobrazów - pofałdowany teren porośnięty tylko trawą, pasące się owce i wysokie, skaliste wybrzeża poprzecinane fiordami to jego znaki rozpoznawcze.   

Wyspy Owcze - ważne informacje

Co warto wiedzieć, nim wybierzemy się na Wyspy Owcze? Ważne informacje dotyczą nie tylko położenia wysp, ale też ich przynależności, gospodarki i sposobu życia mieszkańców. Wyspy Owcze są terytorium zależnym od Danii, co przekłada się na fakt, że jego głową jest królowa tego kraju Małgorzata II. Wulkaniczny archipelag ma 1399 km² i jest zamieszkały przez ponad 52 tys. osób. Językami urzędowymi są duński i farerski. Stolicą jest Torshavn, którego populacja liczy sobie przeszło 12 tys. osób. Podstawą utrzymania mieszkańców jest rybołówstwo, przemysł przetwórczy oparty na nim i hodowla owiec na wełnę, która ma bardzo szczególne walory. Coraz bardziej istotna jest turystyka

Zobacz wideo Wakeboarding. Sport idealny na letni weekend

Wyspy Owcze - wycieczki z Polski

Jak dostać się na Wyspy Owcze? Wycieczki z Polski są coraz bardziej popularne - odbywają się do końca września. Zwykle zwiedzanie trwa od pięciu do ośmiu dni. Koszt takiego wyjazdu jest zróżnicowany - wiele zależy od programu, niekiedy oferuje się też droższe wyloty z udziałem fotografa. Ceny wahają się od 5 do 8 tys. zł za kilkudniowy pobyt.  

Zobacz też: Malediwy - rajskie wakacje na każdą kieszeń [WAŻNE INFORMACJE, CENY, ATRAKCJE]

Wyspy Owcze - jak się dostać na własną rękę? 

Oczywiście można samemu odwiedzić Wyspy Owcze. Jak się dostać na teren archipelagu? Niestety, ale to właśnie kwestia dojazdu sprawia najwięcej problemów turystom. Nie ma bezpośrednich połączeń z Polski. Na lotnisko w Vagar latają:

  • farerskie linie Atlantic Airways - połączenia z Danią, Islandią, Norwegią i Szkocją
  • skandynawskie linie SAS - połączenie z Danią

Alternatywą jest podróż promem, który wypływa z duńskiej wyspy Hirsthals na Islandię. Po drodze ma on przystanek także w Torshavn. 

Wyspy Owcze - jaka waluta?

Jakimi pieniędzmi zapłacimy, gdy wybierzemy się na Wyspy Owcze? Jaka waluta będzie nam potrzebna? Na wyspach można równorzędnie płacić Koroną Wysp Owczych i Koroną Duńską. Dzięki temu łatwiej poradzimy sobie z uiszczeniem opłat i rachunków.

Wyspy Owcze - ceny. Czy w wyspiarskim kraju jest drogo?

Jak drogie są Wyspy Owcze? Ceny tutaj nie należą do najniższych. Już sam koszt zorganizowanej wycieczki daje do myślenia, ale dużą rolę odgrywają w jego przypadku trudności z dotarciem na teren archipelagu. Często spotyka się opinię, że koszt poszczególnych towarów lub usług należy porównywać do cen duńskich, dodając jeszcze 30 proc. Wybierając się na własną rękę pamiętajmy, że zapłacimy dość dużo nie tylko za bilety, ale też wynajem samochodu, nocleg lub przejazd którymś z wąskich tuneli na terenie wysp. 

Wyspy Owcze - co zobaczyć? Atrakcje przyrodnicze

Umiarkowany, morski klimat i temperatury sięgające pomiędzy majem a wrześniem 15 - 10 stopni C zdecydowanie przyciągają na Wyspy Owcze. Co zobaczyć, jeśli chodzi o atrakcje przyrodnicze? Warte uwagi są zwłaszcza:

  • Jezioro Sorvagsvatn, które wpada wprost do Atlantyku dzięki wodospadowi
  • Przylądek Enniberg - najwyższy w Europie klif, który ma 745 m
  • wyspa Mykines - dziewicza wyspa pełna ptaków, na której znajduje się tylko jedna wioska
  • Riwiera Sandoy - jedyne plaże na Wyspach Owczych
  • liczne nadmorskie klify z koloniami ptaków
  • Jaskinie na wyspie Nólsoy i Hestur wraz z latarnią morską z XVIII w.
  • Tjørnuvík i czarne wybrzeże wokół tej miejscowości 

Wyspy Owcze - atrakcje. Lista rzeczy, które warto zobaczyć

Oczywiście warto też zobaczyć to, w jaki sposób żyli i żyją osoby zamieszkujące Wyspy Owcze. Lista atrakcji, które warto zobaczyć, nie może pominąć stolicy Torshavn, ale też choćby Klaksvik - drugiego co do wielkości miasta, które położone jest między wodą a górami. Malownicze są też farerskie wioski z domami o zielonych dachach - choćby Gásadalur czy Gjógv. 

Zobacz też: Najdłuższe tunele w Europie: gdzie ich szukać i do czego służą?

Więcej o: