Największe rynki w Europie. Które z nich warto zwiedzić?

Jakie są największe rynki w Europie? Z pewnością czołowe miejsce wśród nich zajmuje najsłynniejszy plac w Krakowie. Czy jednak na pewno jest to największy rynek choćby w samej Polsce? Oto kilka ciekawych faktów.

Jakie największe rynki w Europie warto odwiedzić? Ranking

Jakie największe rynki w Europie trzeba zobaczyć? Ranking największych rynków w Europie bardzo często zaczynamy od Krakowa. W rzeczywistości sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W niektórych przypadkach, gdzie mowa jest o głównym placu w mieście (ang. main square), klasyfikacja jest inna i Kraków plasuje się dość daleko. Największe tego typu place znajdują się na świecie w Chinach, Indonezji, Brazylii i Filipinach. Zwykle są to zupełnie nowe założenia architektoniczne. W Europie będą to:

  • Place des Quinconces we francuskim Bordeaux - 256 tys. m²
  • Alexanderplatz w Berlinie - 250 tys. m²
  • Pola Marsowe w Paryżu - 240 tys. m²
  • Plac Defilad w Warszawie - 240 tys. m²
  • Plac Kujbyszewski w Samarze - 174 tys. m²

W rzeczywistości mając na myśli rynek, najczęściej odwołujemy się do założeń architektonicznych powstałych w średniowieczu. Na takim placu z reguły znajduje się ratusz otoczony reprezentacyjnymi kamienicami; z niego odchodzą też najważniejsze ulice. W ten sposób faktycznie za największy rynek w Europie często uchodzi ten z Krakowa. Ma on ponad 40 tys. m² i robi wielkie wrażenie. Okazuje się, że być może jest najbardziej rozpoznawalnym z największych rynków w Europie, jednak niekoniecznie bezwzględnie zwycięża jeśli chodzi o rozmiar. Co ciekawe - konkurencję ma w Polsce. 

Polska Kraków - Rynek / shutterstockPolska Kraków - Rynek / shutterstock Polska Kraków - Rynek / shutterstock

Największe rynki w Europie: lista alternatywna

Jakie są największe rynki w Europie? Lista alternatywna uwzględnia przynajmniej dwa obiekty o większych rozmiarach. Najciekawsze jest jednak to, że są one położone w niewielkich miasteczkach, które nie odgrywają współcześnie zbyt wielkiej roli. Przyjmując takie kryteria, trzeba uznać, że jeśli chodzi o największe rynki w Europie, to większe od Krakowa są place w Olecku w województwie warmińsko - mazurskim (55 tys. m²) i Latowiczu w województwie mazowieckim (43 tys. m²). Mniejsze od krakowskiego są natomiast rynki w Tarnogrodzie w woj. lubelskim i we Wrocławiu.

Rynek we WrocławiuRynek we Wrocławiu Fot. Shutterstock

Największe rynki w Europie: Kraków

Bez wątpienia jednak jeśli chodzi o największe rynki w Europie, to właśnie Kraków odwiedza szczególnie duża ilość turystów. Sukiennice, wieża ratuszowa, Kościół św. Wojciecha i pomnik Adama Mickiewicza to elementy, które bezsprzecznie kojarzą się z tym miejscem. Oczywiście na jego postrzeganie składają się też okalające plac kamienice i Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza we wnętrzu. Sam krakowski rynek został wytyczony przed ponad 750 laty, bo w roku 1257. Działo się to za czasów Bolesława Wstydliwego, gdy lokowano Kraków na prawie magdeburskim. 

Zobacz też: Największe katedry w Europie. Te zabytki musisz zobaczyć!

Rynki miejskie w Europie: Olecko i Latowicz

Wielkie rynki miejskie w Europie to jednak, jak już zostało powiedziane, nie tylko te w wielkich miastach pokroju Krakowa. Olecko i Latowicz to małe miejscowości. W Olecku znajdującym się w województwie warmińsko - mazurskim rynek wytyczono w XVI w. na kształt trapezu. Rynek w Latowiczu, znanym choćby z serialu ''Ranczo'', jest największym rynkiem wiejskim - miejscowość posiadała prawa miejskie do 1869 r. 

Rynki w Europie: inne rekordowe wymiary

Najciekawsze rynki w Europie mogą też wyróżniać się nie tylko obszarem przez nie zajmowanym, ale także innymi wymiarami o niespotykanych rozmiarach. W Polsce posiadamy dwa założenia architektoniczne o niezwykłej długości. Mowa o rynkach w mazowieckich miastach Myszyniec i Pułtusk. Mają one odpowiednio - 430 i 380 m długości. Wrocławski rynek jest z kolei tym, z którego odchodzi niebywale duża liczba ulic, bo aż 11.   

Zobacz też: Dublin - najlepszy kierunek na wrześniowy urlop [WAŻNE INFORMACJE, ATRAKCJE, ZABYTKI]

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów
Więcej o: