Madera: Wyspa Wiecznej Wiosny - raj dla miłośników przyrody

Madera to należąca do Portugalii wyspa, nazywana Wyspą Wiecznej Wiosny. Jej podzwrotnikowy klimat sprawia, że rosnąca tu bujna roślinność jest wiecznie zielona, a wahania temperatury występują niezmiernie rzadko. Czy nie jest to wystarczająca zachęta do udania się na Maderę?

Madera: wakacje dla aktywnych!

Madera na wakacje to bardzo dobry pomysł. Szczególnie będą zachwyceni pobytem na niej miłośnicy przyrody, z uwagi na przepiękną roślinność wyspy, a szczególnie ogrody: tropikalny i botaniczny. Wyjazd na Maderę to również świetna opcja dla miłośników aktywnego wypoczynku – system lewad, czyli kanałów nawadniających, umożliwiających spacer na dużych wysokościach, wręcz zachęca do trekkingu. Tylko na Maderze można podziwiać widoki będąc wysoko w górach i nie męcząc się przy tym wspinaczką. Natomiast po intensywnym zwiedzaniu wyspy można odpocząć na powulkanicznych żwirowych plażach. Czego chcieć więcej?

Madera: ceny

Jeśli celem naszego wakacyjnego wyjazdu jest Madera, ceny proponowane przez popularne biura podróży nie powinny być dla nas zaskoczeniem. Tygodniowy pobyt na Maderze zorganizowany przez specjalistów to koszt od 2 200 złotych za osobę wzwyż. Oczywiście, można dograć wszystko samemu i z pewnością będą to nieco mniejsze pieniądze, ale to zależy od upodobań. Niezależnie od tego jednak, czy lecimy z biurem podróży, czy indywidualnie, o wycieczkach po wyspie warto pomyśleć zawczasu i zamówić je przed wyjazdem. Na Maderze działają polskie firmy, które organizują takie wycieczki w wybranym przez nas terminie – bus przyjedzie po nas do hotelu. Ciekawym pomysłem na całodniową wycieczkę może być np. przejazd kolejką górską na Funchal (koszt w obie strony to 16 EUR) oraz odwiedzenie ogrodu botanicznego. Jeśli zaś przyjdzie nam ochota wstąpić do knajpki i się czegoś napić, to za espresso zapłacimy 1 EUR, zaś na lokalny napój alkoholowy Poncha wydamy 2,50 EUR.

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Madera: ważne informacje dla turystów

Wybierając się na Maderę, ważne informacje warto sprawdzić na stronach rządowych, bądź uzyskać w swoim biurze podróży. Od 1 lipca 2021 roku bez obowiązku wykonania testu na COVID-19 na Maderę mogą wjechać osoby posiadające Unijny Certyfikat Covid oraz dzieci do lat 12. Pozostali turyści muszą okazać negatywny wynik testu RT-PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem na Maderę, bądź poddać się bezpłatnemu testowi RT-PCR na lotnisku, bezpośrednio po przylocie. Cała procedura wykonania testu na lotnisku zwykle nie przekracza godziny, a koszt testu pokrywa Rząd Madery. Osobom, które wykonały na własny koszt test przed przylotem na Maderę, Rząd Madery zapewnia z kolei bezpłatny test RT-PCR lub antygenowy przed wylotem powrotnym do Polski.

Na Maderę można przybyć na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego, nie ma konieczności posiadania wizy. Pozwala to na pobyt w Portugalii do 90 dni. Nie są wymagane specjalne szczepienia, warto posiadać ważną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, zalecane jest jednak również wykupienie dodatkowego ubezpieczenia prywatnego.

Madera: kiedy jechać na urlop?

Jeśli w kręgu naszych zainteresowań jest Madera, kiedy jechać tam najlepiej? Właściwie o każdej porze roku. Madera jest wyspą, którą pokochają szczególnie osoby ciepłolubne, ale źle czujące się podczas upałów. Praktycznie przez cały rok panuje tam ciepła późna wiosna, a dobowe wahania temperatury są niewielkie. Tak więc zarówno wyjazd na Maderę wiosną czy latem, jak i zimą – będzie doskonałym pomysłem. Gwarancja dobrej pogody i ciesząca oko zieleń roślinności zdecydowanie zachęcają do wizyty na Maderze.

Madera: jaka waluta obowiązuje?

Jeśli naszym celem jest Madera, to jaka waluta tam obowiązuje, pewnie przemknie nam przez myśl. Na Maderze, jak w całej Portugalii, obowiązującą walutą jest euro, a płatności kartą są bardzo rozpowszechnione, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z uiszczaniem opłat za usługi i towary.

Madera: jak się dostać na Wyspę Wiecznej Wiosny?

Tym, których celem jest Madera, pytanie jak się dostać na nią nie będzie spędzało snu z powiek, gdy zdecydują się na skorzystanie z oferty biura podróży. Wówczas w cenie wakacyjnego wyjazdu będą mieli przelot z warszawskiego lub katowickiego lotniska bezpośrednio na Maderę – taka podróż trwa niecałe pięć godzin. Organizując podróż samodzielnie warto kupić bilet na bezpośredni lot czarterowy, nie jest ich jednak zbyt wiele (bezpośrednich lotów rejsowych nie ma w ogóle). Opcją może być lot z przesiadką, na przykład w Lizbonie. Wydłuży to jednak nieco czas podróży.

Madera: co zwiedzić na wyspie?

Oto przed nami Madera. Co zwiedzić w pierwszej kolejności? Na pewno warto zacząć od Funchal, największego miasta na wyspie. Są tu m.in. dwa przepiękne ogrody, do których można dostać się oszkloną kolejką linową ponad miastem. Pierwsza kolejka dociera do wzgórza Monte, gdzie mieści się Monte Palace Tropical Garden – raj na ziemi. Druga kolejka prowadzi do Ogrodu Botanicznego (Jardim Botanico), który słynie z wielkiego dywanu kwiatowego. Przy okazji można też odwiedzić Jaskinię Zakochanych. Po nacieszeniu oczu pięknem Monte Palace warto udać się do starej i nowej części Funchal. A po zwiedzaniu miasta można obejrzeć zachód słońca z Parku Świętej Katarzyny. Miłośnicy piłki nożnej mogą też udać się do mieszczącego się obok Muzeum Cristiano Ronaldo. Poza Funchal warto odwiedzić miasto Camara de Lobos, a także udać się na Cabo Girao – najwyższy klif Madery i jeden z najwyższych w Europie. Można do niego dotrzeć nawet piechotą, trasą Levada do Norte. Koniecznie trzeba też zobaczyć magiczny las Fanal, w odległości 50 km od Funchal.

Madera: atrakcje [lista]

Lista wybranych atrakcji Madery:

 • Funchal – Stare Miasto,
 • nowa część Funchal,
 • kolejka Teleferico,
 • Jardim Botânico,
 • Monte Palace Tropical Garden,
 • Santa Catarina Park (z pomnikiem Krzysztofa Kolumba),
 • Muzeum Cristiano Ronaldo,
 • Camara de Lobos,
 • Cabo Girao,
 • Fanal,
 • Porto Santo.

Zobacz też: Budapeszt - co warto zobaczyć w węgierskiej stolicy? [PRZEWODNIK]

Więcej o: