Najdłuższe trasy narciarskie w Czechach. Gdzie warto udać się na narty u naszych południowych sąsiadów?

Najdłuższe trasy narciarskie w Czechach znajdziemy głównie w północnej części kraju, w Sudetach, które są łańcuchem górskim leżącym na pograniczu polsko-czeskim.

Najdłuższa trasa narciarska w Czechach: Šerák > Ramzová

Najdłuższa trasa narciarska w Czechach prowadzi ze szczytu Šerák do Ramzovéj. Jej długość oscyluje w okolicy 3,2 km, a przewyższenia wynoszą dokładnie 557 metrów. Trasa startuje na wysokości 1325 m n.p.m., a kończy się na 767 m n.p.m. Charakteryzuje się zmiennym poziomem trudności. Pierwszy etap ma stosunkowo niewielkie nachylenia, przez co jest łatwy do pokonania. Dalej robi się zdecydowanie bardziej stromo. 

Šerák położony jest w paśmie górskim Wysokiego Jesionik należącym do łańcucha Sudet Wschodnich, w północno-wschodnich Czechach. Powierzchnia jego stoków szacowana jest na około 4,6 km². Na szczyt dostać się można kanapą 4-osobową na Cernavą, a dalej 2-osobową na Šerák, która powstała w 1981 roku. Dolna część została odnowiona w 1996 roku.

Jaka jest najdłuższa trasa narciarska w Czechach? Drugie miejsce dla trasy Rokytnice nad Jizerou - Horní Domky

Czechy są nam na tyle bliskie, że wybranie się tam na narty nie powinno nastręczać kłopotów nawet mieszkańcom centralnej czy północnej Polski. Jeśli zastanawiacie się, który ośrodek wybrać czy jaka jest najdłuższa trasa narciarska w Czechach, którą warto pokonać, to podpowiadamy, że należy rozważyć przejazd drugą co do długości czeską trasą narciarską, która znajduje się na terenie ośrodka Horní Domky.

Nad ośrodkiem dominuje szczyt Lysá hora o wysokości 1315 m n.p.m. Długość tras na jego terenie wynosi nieco ponad 14 km, a stopień ich trudność jest zróżnicowany z przewagą tras łatwych (dostępne są jedynie dwa zjazdy czarne). Na szczyt dostać się można z pomocą dwóch kolejek linowych:

  • ekspresowej 4-osobowa kanapy Lysá hora 
  • 4-osobowej kanapy Horní Domky 

W ośrodku znajduje się wypożyczalnia sprzętu sportowego, działają szkółki narciarskie i snowboardowe oraz snowpark ze skoczniami i rampami (posiada własny wyciąg o długości 180 metrów). Łysa Góra jest też często wybieranym punktem startowym przez narciarzy biegowych. Znajduje się tu aż 37 km tras biegowych.

Zobacz też: Najciekawsze małe miasteczka w górach - miejsca, które zachwycą każdego podróżnika

Ranking: najdłuższe trasy narciarskie w Czechach: trasa Slamník - U Slona

Ranking najdłuższych tras narciarskich w Czechach nie może obejść się bez trasy Slamník - U Slona. Trasa ta ma długość 2900 m, a przewyższenia osiągają 554 m.

Szczyt Slamník położony jest na wysokości 1232 m n.p.m., a jego początkowy odcinek oznakowany jest na czarno. Potem stok łagodnieje (oznaczenie kolorem niebieskim) i prowadzi do dolnej stacji 4-osobowej kanapy U Slona.

Na Slamník dostać się można:

  • wyciągiem U Slona,
  • szybką kanapą Snežník
  • orczykiem Slamník.

Najdłuższe trasy narciarskie w Czechach. Lista miejsc, które trzeba odwiedzić

Najdłuższe trasy narciarskie w Czechach? Lista przedstawia się następująco:

  • Janské Lázne - Cerná hora: Cerná hora > Janské Lázne (długość: 2,8 km; przewyższenie: 565 m)
  • Kouty nad Desnou (długość: 2,6 km; przewyższenie: 527 m)
  • Szpindlerowy Młyn: Plán > Hromovka (długość: 2,5 km; przewyższenie: 472 m)
  • Herlíkovice - Bubákov: Prední Žalý > Bubákov (długość: 2,4 km; przewyższenie: 453 m)
  • Cervená Voda: Mlýnice (długość: 2 km; przewyższenie: 399 m). 

Zobacz też: Spacer w chmurach - atrakcja, której nigdy nie zapomnisz

Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach
Więcej o: