Najdłuższe trasy narciarskie na Słowacji. Gdzie warto wybrać się, aby poszusować na nartach?

Najdłuższe trasy narciarskie na Słowacji znajdziemy całkiem niedaleko od naszych granic. Czy warto wybrać się do naszych sąsiadów, by poszaleć na stoku? Sprawdzamy!

Najdłuższa trasa narciarska na Słowacji - Tatrzańska Łomnica

Najdłuższa trasa narciarska na Słowacji to Tatrzańska Łomnica (Łomnicka Przełęcz-Tatrzańska Łomnica), która liczy sobie 5,5 km. Trasa ta jest jednocześnie najwyżej położonym szlakiem na Słowacji, o największej różnicy wzniesień wynoszącej aż 1300 m. Jej niewątpliwym atutem jest to, że posiada ona etapy przeznaczone zarówno dla doświadczonych narciarzy jak i dla początkujących.

Trasa przechodzi przez Łomnicki Staw, gdzie zlokalizowana jest wieża widokowa, z której podziwiać można panoramę Tatr z Łomnicą. Na szczyt można wjechać korzystając z trzech wyciągów:

 • ekspresowa 6-osobowa kanapa Tatrzańska Łomnica – Start,
 • 15-osobowa gondola Start – Skalnate Pleso
 • 2-osobowa kanapa Skalnate Pleso - Lomnicke sedlo.

Jaka jest najdłuższa trasa narciarska na Słowacji? Tu warto spędzić ferie zimowe

Jeśli zastanawiasz się, jaka jest druga najdłuższa trasa narciarska na Słowacji, to śpieszymy z odpowiedzią, że jest nią szlak Chopok → Lúcky o długości 5100 m. Różnica wysokości na trasie wynosi 1060 m, a nachylenie: 21 proc. Start ma miejsce na wysokości 2003 m, a kończy się na 943 m. Na całej długości funkcjonuje system sztucznego naśnieżania.

Na szczyt można dostać się korzystając z:

 • ekspresowej 6-osobowej kanapy Lúcky – Vyhliadka,
 • ekspresowej 6-osobowej kanapy Záhradky – Priehyba
 • kolejki linowej Priehyba – Chopok.

Ranking: najdłuższe trasy narciarskie na Słowacji - trasa Solisko-Strbske Pleso

W rankingu najdłuższych tras narciarskich na Słowacji nie może zabraknąć także trasy znajdującej się w ośrodku Strbskie Pleso zlokalizowanego w Tatrach Wysokich. Trasa Solisko-Strbskie Pleso wiedzie ze szczytu Soliska i ma długość około 2,2 km. Przewyższenie sięga 431 m, co sprawia, że nie jest bardzo wymagająca i idealnie nadaje się do rekreacyjnego uprawiania narciarstwa.

Na szczyt można wjechać 4-osobową kolejką linową Solisko Express. Trasa posiada sztuczne naśnieżanie, a na terenie ośrodka skorzystać można z oferty szkółek narciarskich, snowparku czy lodowiska.

Najdłuższe trasy narciarskie na Słowacji. Lista najlepszych miejsc na narty na Słowacji

Na liście najdłuższych tras narciarskich na Słowacji znajdziemy m.in.:

 • Ružomberok > Malinô Brdo (długość: 3800 m, różnica wysokości: 660 m); trasa w całości naśnieżana zaczyna się na wysokości 1209 m; na szczyt dostać się można 8-osobową gondolą i 4-osobową kanapą
 • Kubinska hola: Mincol >  parking (długość: 2700 m, różnica wysokości: 640 m); na całej długości trasa jest wyposażona w armatki śnieżne, a na szczyt można dostać się 4-osobową kanapą i orczykiem
 • Kojšovská hola: Kojšovská hola > Zlatá Idka (długość: 2700 m, różnica wysokości: 465 m)
 • Štrbské Pleso: Solisko > Štrbské Pleso (długość: 2200 m, różnica wysokości: 460 m)
 • Wielka Racza: Marguška > parking Dedovka (długość: 2200 m, różnica wysokości: 340 m). 

Zobacz też: Narty. Stoki narciarskie dla zaawansowanych - 9 najciekawszych czarnych tras

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek
Więcej o: