Rumunia - sprawdź, co musisz wiedzieć, nim się tam wybierzesz [PRZEWODNIK]

Rumunia może okazać się interesującym punktem na mapie wakacyjnych wyjazdów. Jeśli chcesz się tam wybrać, przejrzyj najpierw podstawowe wiadomości na temat tego kraju.

Rumunia – wakacje dla każdego

Interesuje Cię Rumunia? Wakacje w tym pełnym tajemnic i wyjątkowych atrakcji kraju mogą okazać się czymś, co przez długi czas warto będzie wspominać. Najlepiej wybrać się tam latem, kiedy jest najcieplej (miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień). Oczywiście, można odwiedzić to miejsce także zimą, jednak wtedy temperatura znacznie spada. W zależności od tego, czy zależy Ci na dotarciu do jak największej liczby miejsc, czy raczej przyjrzeniu się mniejszemu obszarowi, ale dokładniej, możesz zdecydować się albo na wycieczki objazdowe, albo samodzielny wyjazd.

Rumunia – wycieczki objazdowe

Chcesz wiedzieć, jaki klimat roztacza Rumunia? Wycieczki objazdowe to świetny sposób na przyjrzenie się wielu miejscom na terenie tego kraju. Możesz wybrać oferty, z którymi trafisz do kilku różnych miejscowości atrakcyjnych turystycznie i zobaczysz najciekawsze rzeczy na tamtym terenie. Na liście miejsc, jakie najczęściej pojawiają się w przypadku takich tras, znajdują się między innymi: Alba Iulia, Rasnov, Sybin, Sighisoara, Bukareszt, Curtea de Arges czy Vidraru.

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Rumunia – ważne informacje dla turystów

Postanowiłeś, że Twoim najbliższym celem podróży będzie Rumunia? Ważne informacje na temat  tego kraju powinny być Twoim priorytetem jeszcze przed wyjazdem, byś wiedział, czego dokładnie się spodziewać.

Rumunia jest państwem w południowo-wschodniej Europie, które znajduje się nad Morzem Czarnym. Językiem urzędowym jest tam rumuński. W krajobrazie dominują góry. Klimat Rumunii określa się jako umiarkowany kontynentalny, jednak jest on dosyć zróżnicowany w poszczególnych częściach państwa (można tak wyróżnić w sumie osiem odmian klimatycznych). Na tamtym terenie przeważają lasy, chociaż nie brakuje też stepów. Te pierwsze są domem dla saren, wilków, jeleni, rysi, zajęcy oraz lisów, z kolei bliżej stepów napotkać można sępy, orły i jastrzębie. W Rumunii bardzo ważny jest też folklor, który przetrwał przez wiele, wiele lat.

Rumunia – ceny

Na pewno chcesz wiedzieć, na wydatki jakiego rzędu przygotuje nas Rumunia. Ceny w tym kraju dla Polaka są dość umiarkowane, a w zasadzie w miarę podobne do tych w Polsce. Poniżej przedstawiona została lista produktów i ich cen w Rumunii:

  • chleb – 2,79 zł
  • kilogram szynki – 26,50 zł
  • kilogram ziemniaków – 1,86 zł
  • litr oleju – 6,51 zł
  • kilogram cukru – 4,65 zł
  • tabliczka czekolady – 4,65 zł
  • butelka wina – 12,50 zł

Rumunia – jaka waluta?

Na Twoim kursie znajduje się już Rumunia? Jaka waluta tam obowiązuje? Wyjeżdżając, powinieneś wiedzieć, że walutą w Rumunii jest lej rumuński (RON), w przeliczeniu 0,93 zł.

Rumunia – jak się dostać?

Jak się dostać do Rumunii? Można tam dotrzeć na kilka różnych sposobów. Najpopularniejszym, bo zdecydowanie najszybszym oraz najbardziej komfortowym sposobem jest podróż samolotem. Sam lot zajmie około trzy godziny (z Warszawy do Bukaresztu), a jednocześnie jest dość drogi. W prosty sposób, bez przesiadki, można też dojechać do Rumunii koleją. Jest to jednak opcja dość czasochłonna, bo jazda trwa całą dobę. Można też pomyśleć o kursie autokarem lub samochodem.

Zobacz też: Zwroty po angielsku w sam raz na zagraniczne wakacje

Rumunia – co zwiedzić?

Co zwiedzić w Rumunii? Jest kilka miejsc, w które naprawdę warto zajrzeć, będąc w tym kraju.

Zamek w Hunedoarze

Gotycka budowla, która jest uważana za jedną z najwspanialszych w środkowej Europie. Co istotne, dookoła dziedzińca znajdują się różne obiekty – pałac, kaplica, a także pomieszczenia gospodarcze. Całość otaczają imponujące mury.

Cerkiew w Curtea de Arges

Świątynię klasztorną, znajdująca się w Curtea de Arges, często określa się mianem Nowej Metropolii. Budowlę tę wybudowano w 1517 roku. Stanowi ona spójne połączenie arabskich elementów orientalnych i cech architektury serbskiej oraz osmańskiej.

Bulevardul Unirii

To bulwar w Bukareszcie, porównywany do Pól Elizejskich. Przedziela on na dwie części jeden z większych miejscowych placów, Piata Unirii. Przy samym placu znajduje się zabytkowy Hanul lui Manuc. Bulevardul Unirii to świetne miejsce na przechadzkę.

Rumunia – atrakcje. Lista

Atrakcje w Rumunii? Lista jest dość obszerna, ale warto zerknąć choć na część z wymienionych tam rzeczy. A są to:

  1. Zamek w Hunedoarze
  2. Cerkiew w Curtea de Arges
  3. Bulevardul Unirii
  4. Pałac Banffy
  5. Katedra w Alba Iulia
  6. Skansen w Sybin
  7. Sighisoara
  8. Zamki chłopskie

Zobacz też: Najpiękniejsze włoskie wyspy. Co musisz o nich wiedzieć?

Więcej o: