San Marino - co warto wiedzieć przed wyjazdem? [WAŻNE INFORMACJE, CENY, ATRAKCJE]

San Marino to jeden z wielu wakacyjnych celów podróży Polaków. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem w tamte strony i przekonaj się, co warto zobaczyć podczas wyprawy.

San Marino: wakacje dla każdego

Chcesz odwiedzić San Marino? Wakacje w tym niedużym państwie mogą być niezwykłą przygodą, wartą zapamiętania na dłużej. Odwiedź je latem z rodziną lub przyjaciółmi i poznaj miejsca, o których dotąd być może w ogóle nie słyszałeś. Masz do wyboru wycieczki objazdowe, pozwalające zajrzeć do San Marino w ciągu jednego dnia lub własną, autorską wyprawę, pozwalającą pobyć u celu nieco dłużej.

San Marino: wycieczki objazdowe

Masz pomysł, by zajrzeć do San Marino? Wycieczki objazdowe mogą być dla Ciebie idealną opcją. Jeśli interesuje Cię właśnie wyprawa, mająca na celu zwiedzenie jak największej ilości miejsc, możesz wybrać się w jedną z tras po Włoszech. Jako że San Marino jest właśnie włoską enklawą, podczas takich wypraw często znajduje się na liście miejsc do odwiedzenia. Na takiej wycieczce, oprócz do San Marino, dotrzesz między innymi do Florencji, Pizy, Wenecji, Rzymu, Watykanu, Neapolu i Asyżu. Choć w takim wypadku nie ma zbyt wiele czasu na oglądanie poszczególnych przystanków, można poznać pobieżnie wiele miejsc i być może znaleźć takie, któremu w przyszłości chciałoby się przyjrzeć bliżej.

Zobacz wideo Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje [TRIP WE DWOJE]

San Marino: ważne informacje dla turystów

Co takiego ma w sobie San Marino? Ważne informacje dotyczące tego miejsca powinni zebrać wszyscy, którzy zamierzają się tam wybrać. Przede wszystkim, stanowi ono trzeci najmniejszy kraj w Europie (wyprzedzają je tylko Watykan i Monako). Jego oficjalna nazwa to Republika San Marino. Jest krajem śródlądowym, a zarazem najstarszą republiką na świecie. Większość informacji wskazuje na to, że zostało założone w 301 roku przez chrześcijańskiego kamieniarza Marinusa. Co istotne, San Marino jest bardzo blisko związane z Włochami, także pod względem politycznym.

Panujący tam klimat określa się jako śródziemnomorski, z łagodnymi, choć dość chłodnymi zimami i wyjątkowo ciepłymi latami. Przeważającą część tamtejszych terenów stanowią góry. San Marino jest otwarte na turystów, a słynie z lokalnego wina i serów.

Zobacz też: Najdłuższe tunele w Europie: gdzie ich szukać i do czego służą?

San Marino: ceny

Zdecydowałeś się na wyjazd do San Marino? Ceny, które obowiązują w tym kraju, nie powinny więc stanowić dla Ciebie tajemnicy. Wycieczka w te rejony nie okaże się szczególnie tania. Jeśli wybierzesz się tam w szczycie sezonu turystycznego, za nocleg przyjdzie Ci zapłacić około 170 złotych. Musisz mieć też świadomość, że w San Marino, nie należącym do Unii Europejskiej, nie będą honorować Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. To oznacza, że w razie, gdybyś potrzebował pomocy medycznej, będziesz zmuszony sam zapłacić za leczenie.

Ceny niektórych popularnych produktów wyglądają w San Marino następująco:

 • litr mleka – ok. 6 zł
 • bochenek chleba – ok. 8 zł
 • kilogram regionalnego sera – 50 zł
 • ryż – ok. 5 zł
 • butelka lokalnego wina – 19 zł
 • kilogram pomarańczy – ok. 13 zł

San Marino: jaka waluta

Na pewno chcesz wiedzieć, jakimi pieniędzmi będziesz płacić w San Marino. Jaka waluta tam obowiązuje? Odkąd Włochy weszły do strefy euro, również San Marino przyjęło je jako swoją oficjalną walutę, chociaż nie należy do Unii Europejskiej.

San Marino: jak się dostać?

Jak się dostać do San Marino? Najprostsza jest oczywiście droga powietrzna. Samolotem można tam bezpośrednio dolecieć chociażby z lotniska w Łodzi. Do San Marino kursują także pociągi – będąc już we Włoszech, można tam dojechać chociażby z Bolonii.

San Marino: co zwiedzić?

San Marino – co zwiedzić w tym malutkim kraju? Są pewne zabytki i miejsca, które należy zobaczyć, będąc u celu podróży.

Piazza della Liberta

To najważniejszy, a zarazem największy spośród placów w San Marino. Jego centralną część zajmuje biała rzeźba – Statua della Liberta. To właśnie przy nim znajduje się gmach Pallazzo Publico, będącego siedzibą jednoizbowego parlamentu San Marino. Ze środka Piazza della Liberta rozciąga się piękny widok na okoliczne góry.

Porta San Francesco

Warto też przyjrzeć się uważnie jednej z bram wjazdowych prowadzącej do starej części miasta. Przed bramą zawsze stoi charakterystycznie ubrany wartownik, który pilnuje, by ruch przebiegał we właściwy sposób. W bramie znajduje się także spora flaga San Marino.

Zamek La Rocca o Guaita

Na szczycie góry Titano znajduje się wyjątkowy zamek – La Rocca o Guaita. Zbudowano go w XI wieku, natomiast w wieku XV częściowo przebudowano. W jego strukturze dominuje wieża. Mówi się o nim Prima Torre, czyli Pierwsza Wieża, ponieważ prócz niej znajdują się tam jeszcze dwa obiekty w formie twierdzy. Na wieży znajduje się taras widokowy, pozwalający podziwiać tamtejsze krajobrazy.

San Marino – atrakcje: lista

San Marino – atrakcje? Lista rzeczy wartych zobaczenia w tym kraju prezentuje się następująco:

 • Piazza della Liberta
 • Porta San Francesco
 • Pallazzo Pubblico
 • Zamek La Rocca o Guaita (Prima Torre)
 • Falesia (Secunda Torre)
 • Montale (Terza Torre)
 • Bazylika św. Maryna
 • Monte Titano

Zobacz też: Zwroty po włosku: słówka przydatne na wakacjach w słonecznej Italii

Więcej o: