Największe ogrody botaniczne w Europie. Które warto obrać za cel podróży?

Największe ogrody botaniczne w Europie od kilkuset lat są miejscami, gdzie uprawia się i chroni szczególnie cenne lub ciekawe rośliny. Które z nich są interesującymi celami wycieczek współcześnie?

Ogrody botaniczne w Europie - historia

Być może nie jest zbyt łatwo w to uwierzyć, ale ogrody botaniczne w Europie istnieją od ponad 470 lat. Ich pierwszą ojczyzną były państwa włoskie. W 1544 r. powołano takie instytucje w Pizie i Padwie, do których w rok później dołączyła także Florencja

Interesujące jest to, że ogród w Padwie działa w miejscu założenia do tej pory. Na liście sukcesów, które odnotowano w tejże placówce, znaleźć można chociażby wyhodowanie pierwszego w Europie ziemniaka. Współcześnie w żaden sposób nie można jednak doszukiwać się w tym historycznym miejscu śladów archaicznych praktyk. Wręcz przeciwnie: jeśli chodzi o ogrody botaniczne w Europie, to ten znajdujący się we włoskiej Padwie jest jednym z najnowocześniejszych. 

Ranking: największe ogrody botaniczne w Europie

Oto ranking największych ogrodów botanicznych w Europie:

  • Leiden 
  • Kew Gardens w Londynie
  • Funchal na Maderze
  • Praga
  • Berlin
  • Glasgow
  • Belfaście
  • Lautaret
  • Paryżu
  • Kolonii 
Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Największe ogrody botaniczne w Europie - lista najciekawszych miejsc blisko granic Polski

Jak się okazuje, nie trzeba wyjeżdżać daleko, by zobaczyć największe ogrody botaniczne w Europie. Lista takich miejsc musi zawierać między innymi wspaniałe ogrody w Pradze, Berlinie i Kolonii. Co ciekawego czeka na nas, gdy wybierzemy się do któregoś z nich?

  • Praga - tutejszy ogród uważany jest za niebywale malownicze miejsce. Wszystko z uwagi na jego położenie na wzgórzu i to, że rozpościera się z niego piękny widok na praskie stare miasto. Znajdziemy tu nowoczesną palmiarnię, urzekający ogród japoński i wiele innych kompozycji roślinnych, które zachęcają do spacerów i błogiego odpoczynku na tle zieleni
  • Berlin - berliński ogród botaniczny jest zlokalizowany na obszarze przeszło 43 ha. Na tym dużym terenie można podziwiać 22 tys. gatunków roślin ze wszystkich kontynentów. Ilość gatunków wpływa na to, że berliński ogród jest postrzegany jako jeden z najważniejszych w Europie. Filozofia eksponowania poszczególnych drzew i krzewów przedstawia się tutaj w ten sposób, że są one ukazywane w skupiskach. Mają przypominać naturalne zbiorowiska roślin tak, jak one wyglądają w stanie naturalnym. Bardzo cenne są też ekspozycje roślin tropikalnych, które znajdują się w 15 szklarniach. Najstarsza z nich pochodzi z 1910 r. 
  • Kolonia - koloński ogród botaniczny położony jest w niewielkiej odległości od Renu i miejskiego ogrodu zoologicznego. Jego powierzchnia to ponad 11 ha. W ciągu roku odwiedza go nawet 1 milion turystów. Znajdziemy tu ponad 10 tys. roślin

Jakie są najlepsze ogrody botaniczne w Europie? Ogród w Leiden

Jeśli już zastanawiamy się nad tym, jakie są najlepsze ogrody botaniczne w Europie, nie wolno nam pominąć tego, który znajduje się w holenderskim mieście Leiden. Jest to jeden z najstarszych ogrodów w Europie, który pięknie wkomponowano w serce uniwersyteckiego miasta - pomiędzy uniwersytetem a obserwatorium astronomicznym. Według legendy to tutaj miał zakwitnąć pierwszy tulipan. Dumą holenderskiego ogrodu są niezwykle wiekowe rośliny:

  • złotokap zwyczajny z 1611 r.
  • tulipanowiec z 1682 r.
  • miłorząb japoński z 1785 r.

Ciekawostką jest też pokaźna kolekcja roślin mięsożernych.

Najlepsze ogrody botaniczne w Europie - Kew Gardens w Londynie

Jeśli chodzi o najlepsze ogrody botaniczne w Europie, to nie może też zabraknąć londyńskiego Kew Gardens. Królewskie Ogrody Botaniczne zostały wpisane na listę UNESCO. Mowa tu nie tylko o największej kolekcji roślin na świecie, ale także o współgrających z nią zbiorach sztuki i elementach zabytkowej architektury. Sam ogród zaczęto tworzyć już w 1759 r. Od tamtego czasu założenie bardzo mocno się rozrosło. Udostępnienie tego miejsca publiczności nastąpiło po 1840 r., gdy teren przeszedł na własność rządu. Od 2003 r. znajduje się na liście UNESCO. 

Zobacz też: Największe parki narodowe w Europie - które z nich warto odwiedzić?

Więcej o: